ՀՀ նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Դանիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ,26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Դանիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թովթ Սորենսենը (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, Խաչատուրյանը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-դանիական հարաբերությունները կարձանագրեն զարգացման դրական դինամիկա։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է տարածաշրջանում կայուն և երկարատև խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը՝ այդ համատեքստում ողջունելի է համարվել Հայաստան Եվրոպական միության կողմից նոր դիտորդական առաքելություն ուղարկելու որոշումը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին և օր առաջ ապօրինի շրջափակումը դադարեցնելու անհրաժեշտությանը:
Զրուցակիցները նշել են, որ Հայաստանը և Դանիան համագործակցության խորացման մեծ ներուժ ունեն և փոխշահավետ ծրագրեր կարող են իրականացնել մի շարք ոլորտներում, մասնավորապես՝ բարձր տեխնոլոգիաների, մշակույթի, զբոսաշրջության և այլ բնագավառներում:
Իտալիայում ՀՀ դեսպանը համիդյան ջարդերին վերաբերող բացառիկ արխիվային փաստաթղթեր է փոխանցել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին
«Զանգեզուր» արգելավայրում նկատվել են հայկական մուֆլոններ
Հովհաննես Հարությունյանը հեռանում է «Փյունիկ»-ից
Վայոց ձորում անցկացվել են հատուկ տակտիկական ուսումնավարժանքներ
Հանրապետության տարածքում շրջանների զգալի մասում սպասվում է անձրև և ամպրոպ, առանձին հատվածներում նաև կարկուտ

Президент Армении принял верительные грамоты новоназначенного посла Дании
Президенту Ваагну Хачатуряну вручила верительные грамоты Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Дания в Армении Анне Тофт Соренсен (резиденция в Тбилиси).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ваагн Хачатурян поздравил посла с назначением на эту ответственную должность и выразил надежду, что в период ее пребывания в должности армяно-датские отношения будут иметь положительную динамику развития.
В ходе встречи стороны отметили необходимость установления устойчивого и прочного мира в регионе и в этом контексте приветствовали решение о направлении в Армению новой миссии наблюдателей ЕС. Собеседники также коснулись гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, сложившейся в результате блокады Азербайджаном Лачинского коридора, и необходимости скорейшего прекращения незаконной блокады.
Собеседники отметили, что Армения и Дания имеют большой потенциал для углубления сотрудничества и могут осуществлять совместные проекты во многих областях, в частности, в сфере высоких технологий, культуры, туризма и других отраслях.
В Зангезурском заповеднике замечены армянские муфлоны
В большинстве районов республики ожидаются дожди и грозы, в отдельных районах - град
Пресс-секретарь МИД Китая встретилась с журналистами и блогерами из Армении
Армения подтвердила свое участие в саммите НАТО в Вашингтоне: МИД
Омбудсмен Армении и временный поверенный в делах Нидерландов обсудили вопросы обеспечения равноправия в Армении