«Ալմաստ»-ի վերադարձը, Երևանի օպերային թատրոնի հոբելյանը. ռեժիսորը մանրամասներ է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը հունվարի 20-ին տոնեց հիմնադրման 90-ամյակը՝ երկարատև դադարից հետո բեմ բարձրացնելով Սպենդիարյանի «Ալմաստ» օպերան, որն ընդունվեց բուռն ծափողջույններով: Հենց «Ալմաստ»-ի երևանյան պրեմիերայով 1930 թվականին երաժշտասերների առաջ իր դռներն է բացել ՀԽՍՀ պետական օպերային թատրոնը, որն ավելի ուշ կոչվել է մեծ կոմպոզիտորի անունով:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ներկայացման ռեժիսոր Ալիս Հեքիմբաշյանը պատմել է օպերայի յուրահատկության, ուղերձի ու արդիականության մասին՝ հիշեցնելով, որ երաժշտագետներն այն օպերային արվեստի լավագույն նմուշներից են համարում:
Հեքիմբաշյանի խոսքով՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանը հայ սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնադիրներից է, ստեղծագործող, որը, յուրացնելով ժողովրդական երաժշտության օրինաչափությունները, դաստիարակվելով եվրոպական, ռուսական դասական երաժշտության ավանդույթներով, ընդլայնել է ազգային երաժշտության շրջանակները։ «Նա հրաշալի է ներկայացրել հայկական երաժշտությունը, մելիզմները, որոնք օգտագործել է «Ալմաստ» օպերայում, իսկ սիմֆոնիկ երաժշտությունը տեղ է գտել օպերայի նվագակցության մեջ: Հարուստ երաժշտություն է, հարմոնիկ, բարդ ու գեղեցիկ: Օպերան գնահատվում է առաջին հերթին բովանդակության, հետո՝ երաժշտական մեկնաբանության համար: «Ալմաստ»-ը եզակի ստեղծագործություն է, որն իր թարմությունը չի կորցնում մինչ օրս: Այն շատ թումանյանական ու շատ սպենդիարյանական է»,-նշում է ռեժիսորը:
«Ալմաստ» օպերան հայ ժողովրդի հերոսական-ազատագրական պայքարն արտացոլող երաժշտական դրամա է, որի հիմքում Հովհաննես Թումանյանի «Թմկաբերդի առումը» պոեմն է: Ռուսերեն լիբրետոն գրել է Սոֆյա Պառնոկը, լիբրետոյի հայերեն թարգմանությունը կատարել է Տիգրան Հախումյանը 1930-ական թվականների սկզբին:
«Սպենդիարյանը, ինչպես և Թումանյանը, բարձրաձայնել է դավաճանության խնդիրը: Պատմականորեն մեր ազգն ունեցել է բազմաթիվ հերոսներ, որոնք պատվով պայքարել են թշնամիների դեմ, սակայն եղել են նաև դավաճաններ, որոնք մեր պետության դեմ են գործել: Թումանյանն ընդգծել է կնոջ դավաճանությունը: Նա փայլուն նկարագրել է դավաճանության հետևանքները: Մենք հաճախ ընկել ենք, հետո փյունիկի նման բարձրացել ենք կրակներից»,-ասում է Հեքիմբաշյանը, որը բնական է համարում այն, որ մարդիկ հակակրանք են զգում Ալմաստի կերպարի հանդեպ, և նշում, որ երբեմն Ալմաստի դերը կերտելիս երգչուհիները տատանվում են:
Օպերայի գլխավոր կերպարներից մեկը՝ Նադիր շահը, դաժան բռնակալ է եղել: Երբ արշավել է Հայաստանի վրա, միշտ հանդիպել է դիմադրության և մեծ կորուստներ կրել՝ չկարողանալավ զավթել Թմուկ բերդը: Դիմելով իր պալատի գուշակին՝ փորձել է հասկանալ, թե ինչպես է հնարավոր գրավել բերդն ու ծնկի բերել հայերին: Գուշակն էլ պատասխանել է, որ այդ հարցում կարող են օգնել կինն ու գինին:
Ալմաստը նվիրված հայ կին է եղել, որը հիացել է ամուսնու հաղթանակներով, սակայն նաև փառամոլ է եղել: «Նա ամուսնուն՝ Թաթուլ իշխանին, հորդորել է տիրել նաև պարսից գահին: Վերջինիս հրաժարվելուց հետո Ալմաստը, լսելով Նադիր շահի փառքի մասին, որոշել է դավաճանել ամուսնուն՝ բացելով բերդի դարպասները զինվորներին հարբեցնելուց հետո:
Հեքիմբաշյանի խոսքով՝ այն ռեժիսորները, որոնք բեմադրել են օպերան, հաշվի են նստել Սպենդիարյանի մեծության ու նրա ստեղծած երաժշտական նյութի հետ, ընդգծել են դաստիարակչական բնույթը:
«Ալմաստ»-ը Երևանի օպերային թատրոնում մի քանի անգամ է բեմադրվել: Հունվարի 20-ին հանդիսատեսին ներկայացվեց 2009-ի բեմադրությունը, որի հեղինակը ՌԴ արվեստի վաստակավոր գործիչ Գեորգի Իսահակյանն է: Հենց նա է բեմադրությունը վստահել Ալիս Հեքիմբաշյանին, որպեսզի վերջինս շարունակի աշխատել բեմադրության վրա և այն փոխանցել սերունդներին:
Հեքիմբաշյանի համոզմամբ՝ կարելի է ներկայացումն արդիականացնել դեկորացիաների միջոցով, սակայն կոմպոզիտորի և պոեմի հեղինակի ստեղծած բովանդակությունը պետք է չխաթարել, ինչն իրենք փորձում են անել:
«Առաջին անգամ «Ալմաստ»-ը Երևանում կատարել են ռուս արտիստներն ու այն երգել են ռուսերեն՝ հրաշալի վոկալով, բայց ռուս արտիստները չէին կարող զգալ այն, ինչն զգում է հայն ազգային երաժշտություն կատարելիս»,-նշում է ռեժիսորն ու շեշտում, որ այն արտիստները, որոնք հանդես են եկել հունվարի 20-ին, շատ շնորհալի են ու փայլել են բեմում:
ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ալիս Հեքիմբաշյանը 1974 թվականից եղել է օպերային թատրոնիմեներգչուհի, 1997 թվականից՝ ռեժիսոր։ 1974 թվականից դասավանդում է Երևանի Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանում, 1997 թվականից՝ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում։ Նրա երգացանկում ընդգրկված են Կոմիտասի, Տիգրան Մանսուրյանի, Էդուարդ Միրզոյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Վահրամ Բաբայանի և այլոց գործերը: Հեքիմբաշյանն Ալմաստի դերը երբեք չի կերտել, քանի որ իր ձայնը լիրիկո-կոլորատուրային է: Երգել է Անուշ, Օլիմպիա, Ջիլդա, Վիոլետա, սակայն Ալմաստի դերերգը պետք է մեցցո-սոպրանո կատարի, ուստի ինքը երբեք չի մտածել այդ դերեգի մասին: Խոստովանում է՝ երազել է Կարմեն երգել:

Возвращение «Aлмаст», юбилей Национального академического театра оперы и балета: режиссер представила подробности
Национальный академический театр оперы и балета имени Александра Спендиаряна 20 января отпраздновал свое 90-летие, поставив после долгого перерыва оперу А. Спендиаряна «Алмаст», которая была встречена бурными овациями. Именно ереванской премьерой «Алмаст» в 1930 году Государственный оперный театр АрмССР, которому впоследствии было присвоено имя великого композитора, открыл свои двери перед ценителями музыки.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» режиссер спектакля Алис Экимбашян рассказала об уникальности, посыле и современности оперы, напомнив, что музыковеды считают ее одним из лучших образцов оперного искусства.
По словам Алис Экимбашян, Александр Спендиарян - один из основоположников армянской симфонической музыки, творец, который, осваивая образцы народной музыки, воспитываясь на традициях европейской и русской классической музыки, расширил рамки национальной музыки. «Он замечательно представил армянскую музыку, мелизмы, которые он использовал в опере «Алмаст», а симфоническая музыка нашла место в аккомпанементе оперы. Это богатая музыка, гармоничная, сложная и красивая. Опера в первую очередь ценится за содержание, а затем за музыкальную интерпретацию. «Алмаст» - уникальная композиция, не теряющая своей свежести по сей день. Она очень туманянская и очень спендиарянская», - отметила режиссер.
Опера «Алмаст» - музыкальная драма, отражающая героико-освободительную борьбу армянского народа, созданная по мотивам поэмы Ованнеса Туманяна «Взятие Тмкаберда». Русское либретто написала София Парнок, армянский перевод либретто сделал Тигран Ахумян в начале 1930-х гг.
«Как и Туманян, Спендиарян также обратился к вопросу о предательстве. Наш народ за всю историю имел много героев, с честью сражавшихся с врагами, но были и предатели, выступавшие против нашего государства. Туманян написал о предательстве женщины. Он блестяще представил последствия предательства. Мы и падали, и восставали из пламени, как птица Феникс», - отметила Алис Экимбашян, которая считает вполне естественным, что людям не нравится персонаж Алмаст, и отмечает, что иногда певицы даже сомневаются, исполнять ли роль Алмаст.
Один из главных героев оперы - жестокий правитель Надир-шах. Но нападая на Армению, всегда встречал сопротивление и нёс большие потери, и ему не удавалось захватить крепость Тмкаберд. Обратившись к прорицателю своего дворца, он попытался понять, каким образом можно захватить крепость и поставить армян на колени. Прорицатель ответил, что в этом деле могут помочь женщины и вино.
Алмаст была преданной армянской женщиной, которая восхищалась победами своего мужа, но была и честолюбива. «Она убеждала своего мужа, князя Татула, занять персидский престол. После его отказа Алмаст, прослышав о славе Надир-шаха, решила предать своего мужа, открыть ворота крепости, напоив воинов.
По словам Алис Экимбашян, постановщики, ставившие оперу, учитывали величие Спендиаряна и созданный им музыкальный материал, подчеркивали его воспитательный характер.
«Алмаст» несколько раз ставилась в Ереванском оперном театре. 20 января на суд зрителей был представлен спектакль 2009 года, автором которого является заслуженный деятель искусств РФ Георгий Исаакян. Именно он доверил пьесу Алисе Экимбашян, чтобы она продолжила работу над произведением и передала ее поколениям.
По словам Экимбашян, спектакль можно осовременить за счет декораций, но не следует нарушать содержание, созданное автором и композитором, и именно это они пытались сделать.
«В Ереване впервые «Алмаст» исполнили русские артисты и они пели ее на русском языке с прекрасным вокалом, но русские артисты не могли прочувствовать то, что чувствуют армяне, исполняя национальную музыку», - отметила режиссер и подчеркнула, что артисты, которые выступили 20 января, очень талантливы и они блистали на сцене.
Заслуженная артистка РА Алис Экимбашян была солисткой Оперного театра с 1974 года, режиссером стала с 1997 года. С 1974 года она преподает в Ереванской музыкальной школе имени Романоса Меликяна, с 1997 года - в Ереванской государственной консерватории имени Комитаса. В ее репертуаре произведения Комитаса, Тиграна Мансуряна, Эдуарда Мирзояна, Александра Арутюняна, Ваграма Бабаяна и других. Алис Экимбашян не спела Алмаст, потому что ее голос - лирико-колоратурный. Она пела Ануш, Олимпию, Гильду, Виолетту, а партию Алмаст должна исполнять меццо-сопрано, поэтому об этой роли она и не думала. Она признается, что мечтала спеть Кармен.