Մենք երկու ազգ ենք, բայց՝ մեկ քաղաքակրթություն. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ,13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 13-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Ազգային ժողովից, հանդիպումը մեկնարկել է Հայաստանի ԱԺ նախագահի եւ Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Յաել Բրաուն-Պիվեն Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի առաջին նախագահն է, ով այցելում է Հայաստան, եւ այցը կարելի է պատմական համարել:
«Մենք երկու ազգ ենք, բայց՝ մեկ քաղաքակրթություն: Մեր հարաբերությունները բարեկամական ու ջերմ են, Ֆրանսիան մեր երկրի ու մեր քաղաքացիների համար հարազատ երկիր է»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի դերն Ադրբեջանի եւ նրա դաշնակից Թուրքիայի ռազմատենչ քաղաքականության ու ագրեսիվ գործողությունների դեմ ժողովրդավարական Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին ցուցաբերած համերաշխության ու աջակցության հարցում:
Խոսելով հետպատերազմյան Արցախից եւ Լաչինի ճգնաժամից՝ Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել այդ խնդիրների լուծման հարցում մեր երկրին աջակցելու համար: Նա հիշատակել է Ֆրանսիայի ԱԺ-ի կողմից 44-օրյա պատերազմից հետո ընդունված բանաձեւերը՝ մասնավորեցնելով Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձեւի ընդունումը: Կողմերը մանրամասն քննարկել են այս պահին Արցախում տիրող իրավիճակը՝ անընդունելի համարելով ադրբեջանական կողմից 120.000 հայերի իրավունքների ոտնահարումը:
Մտքեր են փոխանակվել հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ծավալված սերտ համագործակցության շուրջ՝ ընդգծելով Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի խորհրդարաններում ձեւավորված բարեկամական խմբերի նշանակալի ավանդը միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար՝ Ֆրանսիայի խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ հայ ժողովուրդը միշտ կարող է Ֆրանսիան դիտարկել որպես հուսալի բարեկամի:
«Մենք հայ ժողովրդի կողքին ենք երեկ, այսօր եւ միշտ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ երկու երկրների Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության վերաբերյալ այսօր ստորագրվելիք Համաձայնագիրն ինստիտուցիոնալ բնույթ կհաղորդի եւ էլ ավելի կխորացնի արդեն իսկ գոյություն ունեցող բարեկամական եւ գործնական հարաբերությունները բոլոր մակարդակներով:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների խորհրդարանների նախագահները ստորագրել են հետագա համագործակցությունն ընդլայնող համաձայնագիր, որին հաջորդել է համատեղ մամուլի ասուլիսը: ԱԺ նախագահները հանդիպումը եզրափակել են խորհրդանշական ծառատունկով:

“We are two nations, but one civilization” – Armenian Speaker of Parliament tells French counterpart
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. The President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan held a meeting with President of the National Assembly of France Yaël Braun-Pivet on January 13.
Simonyan and Braun-Pivet’s meeting was followed by an expanded-format meeting, the press service of the parliament said in a statement.
Welcoming the parliamentarians, Simonyan said that Yaël Braun-Pivet is the first French National Assembly President to visit Armenia, and described the visit as historic.
“We are two nations but one civilization. Our relations are friendly and warm, France is a dear country for our country and our citizens,” Simonyan said.
The Armenian side highly appreciated France’s role in displaying solidarity and support to democratic Armenia and the Armenian people against the belligerent policy and aggressive actions of Azerbaijan and its ally Turkey.
Speaking about the post-war Artsakh and the Lachin Corridor, Speaker Simonyan expressed gratitude for France’s support to Armenia in the issue of solving the problems. He recalled the adoption of resolutions by the French parliament after the 44-Day War, highlighting the resolution calling for sanctions against Azerbaijan. The sides discussed in detail the situation in Artsakh, and described the violation of the rights of the 120,000 Armenians by Azerbaijan to be unacceptable.
Ideas were exchanged around the close cooperation between the two parliaments for the development of interstate relations between Armenia and France, and the significant contribution of the friendship groups in both parliaments in developing inter-parliamentary relations was highlighted.
The President of the National Assembly of France Yaël Braun-Pivet thanked for the invitation to visit Armenia and noted that the Armenian people can always view France as a reliable friend.
“We stand with the Armenian people, yesterday, today and forever,” she said, adding that the agreement which will be signed between the two parliaments on cooperation will convey institutional nature and will further enhance the already existing friendly and practical relations in all levels.
The agreement enhancing future cooperation was signed between the presidents of the national assemblies of both countries. After a joint press conference, a symbolic tree planting ceremony took place.