Հայաստանը չպետք է ներգրավվի Ադրբեջանի հետ Լաչինի միջանցքի բացման հարցով բանակցություններին. ՀՀ ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը չպետք է ներգրավվի Ադրբեջանի հետ Լաչինի միջանցքի բացման հարցով բանակցություններին, քանի որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ Լաչինի միջանցքի մասով Հայաստանը կողմ չէ։ Արցախի իշխանությունները Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցելու և ուղիղ խոսելու հնարավորություն ունեն և հենց իրենք են զբաղվում խնդրով, իսկ Հայաստանը սատար կկանգնի Արցախի յուրաքանչյուր որոշման։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով Արցախի անվտանգության խորհրդի հայտարարությանը, որում մտահոգություն էին հայտնել ասուլիսի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած մի շարք պնդումների և տեսակետների վերաբերյալ, Սիմոնյանն ասաց, Արցախի անվտանգության խորհուրդը, Արցախի իշխանությունները և Արցախի ներկայացուցիչներն ուղիղ բանակցելու և ուղիղ խոսելու հնարավորություն ունեն։
«Եվ ոչ միայն հնարավորություն ունեն, այլ հենց իրենք են զբաղվում դրանով։ Եվ ինչպես վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց ասուլիսի ժամանակ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը յուրաքանչյուր իրենց դիրքորոշմանը սատար կկանգնի։ Եվ, անկեղծ ասած, անհասկանալի է, թե երբ դու ես խոսացող կողմը, ի՞նչ անհամաձայնության մասին է խոսքը»,- ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
Ըստ Աժ նախագահի՝ Արցախի իշխանություններն անմիջական կապի մեջ են այս կամ այն ձևով Ադրբեջանի իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև՝ Ռուսաստանի զորախմբի ներկայացուցիչների հետ։
«Մշտապես հեռախոսազրույցներ եմ ունենում Արցախի իշխանությունների հետ։ Այս պահին այդ շփումները նվազել են, բայց այդ շփումները կան և կան մարդիկ, ովքեր այդ շփումները իրականացնում են: Կարելի է ասել, որ արդեն երկար ժամանակ է՝ այդ կապը գոյություն ունի։ Կարծում եմ՝ Արցախի իշխանությունները պետք է ֆիքսեն, որ Հայաստանը հայտարարել է՝ սատար կկանգնի իրենց յուրաքանչյուր որոշմանը կշարունակի իր ջանքերն այդ խնդրի լուծման ուղղությամբ»,- շեշտեց Ալեն Սիմոնյանը:։
Հարցին, թե ինչո՞ւ Հայաստանը չի բանակցում Ադրբեջանի հետ Լաչինի միջանցքի հարցով, Ազգային ժողովի նախագահը պարզաբանեց, որ եթե Հայաստանը դառնա կողմ, ուրեմն չեղյալ կհայտարարի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ինեռակողմ հայտարարությունը։
Սիմոնյանը չի բացառում, որ հենց Ադրբեջանի նպատակը դա է ՝ ներքաշել Հայաստանին այս խոսակցության մեջ, որպեսզի փորձի պարտադրել նման միջանցք բացել Հայաստանի տարածքով։
«Ենթադրում եմ, որ Լաչինի միջանցքը փակվել է հենց դրա համար, որ, օրինակ, մեզ պարտադրվի նման միջանցք Հայաստանի տարածքով։ Ինչո՞ւ պետք է մտնենք այդ խոսակցության մեջ»,- ասաց Սիմոնյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի արտգործնախարարը նաև Լաչինի միջանցքի պատճառով չմասնակցեց Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հետ Մոսկվայում դեկտեմբերին նախատեսված եռակողմ հանդիպմանը։
Հարցին՝ դա չի՞ նշանակում «ձեռքերը լվանալ» Արցախի խնդրից, ինչպես հայտարարում է ընդդիմությունը, Սիմոնյանը պատասխանեց՝ այդպիսի որակում տալն աբսուրդ է։
«Այն, ինչ-որ մենք անում ենք, առավելագույն է, որը Հայաստանը կարող է թույլ տալ։ Ձեռքերը լվանալ կլիներ, որ որևիցե ձևով դուրս գայինք համագործակցությունից, բայց Հայաստանը ամեն ինչ անում է և շարունակելու է ամեն ինչ անել»,- եզրափակեց Սիմոնյանը։

Армения не должна участвовать в переговорах с Азербайджаном об открытии Лачинского коридора: спикер НС Армении
Армения не должна участвовать в переговорах с Азербайджаном об открытии Лачинского коридора, поскольку Армения не является стороной трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года по части Лачинского коридора. У властей Арцаха есть возможность напрямую вести переговоры и говорить напрямую с Азербайджаном, и они сами занимаются проблемой, а Армения поддержит любое решение Арцаха. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами заявил председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян.
Коснувшись заявления Совета безопасности Арцаха, в котором выражена обеспокоенность в связи с рядом утверждений и мнений, высказанных премьер-министром Николом Пашиняном в ходе пресс-конференции, Симонян сказал, что Совет безопасности Арцаха, власти Арцаха и представители Арцаха имеют возможность напрямую вести переговоры и диалог.
«И не только имеют возможность, но и сами этим занимаются. И, как отметил на пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян, Республика Армения поддержит любую их позицию. И, честно говоря, непонятно, о каких разногласиях идет речь, когда именно ты ведешь диалог», — сказал Ален Симонян.
По словам председателя НС, власти Арцаха так или иначе находятся в непосредственном контакте с представителями властей Азербайджана, а также с представителями российского миротворческого контингента.
«Я постоянно веду телефонные разговоры с властями Арцаха. На данный момент этих контактов стало меньше, но эти контакты есть и есть люди, которые эти контакты осуществляют. Можно сказать, что эти контакты существуют довольно долго. Думаю, власти Арцаха должны зафиксировать, что Армения заявила, что поддержит любое их решение и продолжит свои усилия в направлении решения этой проблемы», - подчеркнул Ален Симонян.
На вопрос, почему Армения не ведет переговоры с Азербайджаном по вопросу Лачинского коридора, спикер НС пояснил, что если Армения станет стороной, то тем самым отменит трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года.
Симонян не исключает, что целью Азербайджана является втянуть Армению в этот разговор, чтобы попытаться принудить к открытию аналогичного коридора через территорию Армении.
«Я предполагаю, что Лачинский коридор был закрыт именно для того, чтобы, например, нам навязали такой коридор через территорию Армении. Зачем нам вступать в этот разговор?» — сказала Симоньян.
По его словам, министр иностранных дел Армении не участвовал в запланированной на декабрь в Москве трехсторонней встрече с Россией и Азербайджаном из-за Лачинского коридора.
На вопрос, не означает ли это «умывание рук» от арцахской проблемы, как утверждает оппозиция, Симонян ответил, что давать такую оценку абсурдно.
«То, что мы делаем, — это максимум, что может себе позволить Армения. Мы бы умыли руки, если бы как-либо образом вышли из сотрудничества, но Армения все делает и будет делать впредь», - заключил Симонян.