Հայաստանը չպետք է ներգրավվի Ադրբեջանի հետ Լաչինի միջանցքի բացման հարցով բանակցություններին. ՀՀ ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը չպետք է ներգրավվի Ադրբեջանի հետ Լաչինի միջանցքի բացման հարցով բանակցություններին, քանի որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ Լաչինի միջանցքի մասով Հայաստանը կողմ չէ։ Արցախի իշխանությունները Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցելու և ուղիղ խոսելու հնարավորություն ունեն և հենց իրենք են զբաղվում խնդրով, իսկ Հայաստանը սատար կկանգնի Արցախի յուրաքանչյուր որոշման։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով Արցախի անվտանգության խորհրդի հայտարարությանը, որում մտահոգություն էին հայտնել ասուլիսի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած մի շարք պնդումների և տեսակետների վերաբերյալ, Սիմոնյանն ասաց, Արցախի անվտանգության խորհուրդը, Արցախի իշխանությունները և Արցախի ներկայացուցիչներն ուղիղ բանակցելու և ուղիղ խոսելու հնարավորություն ունեն։
«Եվ ոչ միայն հնարավորություն ունեն, այլ հենց իրենք են զբաղվում դրանով։ Եվ ինչպես վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց ասուլիսի ժամանակ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը յուրաքանչյուր իրենց դիրքորոշմանը սատար կկանգնի։ Եվ, անկեղծ ասած, անհասկանալի է, թե երբ դու ես խոսացող կողմը, ի՞նչ անհամաձայնության մասին է խոսքը»,- ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
Ըստ Աժ նախագահի՝ Արցախի իշխանություններն անմիջական կապի մեջ են այս կամ այն ձևով Ադրբեջանի իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև՝ Ռուսաստանի զորախմբի ներկայացուցիչների հետ։
«Մշտապես հեռախոսազրույցներ եմ ունենում Արցախի իշխանությունների հետ։ Այս պահին այդ շփումները նվազել են, բայց այդ շփումները կան և կան մարդիկ, ովքեր այդ շփումները իրականացնում են: Կարելի է ասել, որ արդեն երկար ժամանակ է՝ այդ կապը գոյություն ունի։ Կարծում եմ՝ Արցախի իշխանությունները պետք է ֆիքսեն, որ Հայաստանը հայտարարել է՝ սատար կկանգնի իրենց յուրաքանչյուր որոշմանը կշարունակի իր ջանքերն այդ խնդրի լուծման ուղղությամբ»,- շեշտեց Ալեն Սիմոնյանը:։
Հարցին, թե ինչո՞ւ Հայաստանը չի բանակցում Ադրբեջանի հետ Լաչինի միջանցքի հարցով, Ազգային ժողովի նախագահը պարզաբանեց, որ եթե Հայաստանը դառնա կողմ, ուրեմն չեղյալ կհայտարարի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ինեռակողմ հայտարարությունը։
Սիմոնյանը չի բացառում, որ հենց Ադրբեջանի նպատակը դա է ՝ ներքաշել Հայաստանին այս խոսակցության մեջ, որպեսզի փորձի պարտադրել նման միջանցք բացել Հայաստանի տարածքով։
«Ենթադրում եմ, որ Լաչինի միջանցքը փակվել է հենց դրա համար, որ, օրինակ, մեզ պարտադրվի նման միջանցք Հայաստանի տարածքով։ Ինչո՞ւ պետք է մտնենք այդ խոսակցության մեջ»,- ասաց Սիմոնյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի արտգործնախարարը նաև Լաչինի միջանցքի պատճառով չմասնակցեց Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հետ Մոսկվայում դեկտեմբերին նախատեսված եռակողմ հանդիպմանը։
Հարցին՝ դա չի՞ նշանակում «ձեռքերը լվանալ» Արցախի խնդրից, ինչպես հայտարարում է ընդդիմությունը, Սիմոնյանը պատասխանեց՝ այդպիսի որակում տալն աբսուրդ է։
«Այն, ինչ-որ մենք անում ենք, առավելագույն է, որը Հայաստանը կարող է թույլ տալ։ Ձեռքերը լվանալ կլիներ, որ որևիցե ձևով դուրս գայինք համագործակցությունից, բայց Հայաստանը ամեն ինչ անում է և շարունակելու է ամեն ինչ անել»,- եզրափակեց Սիմոնյանը։

Armenia should not engage in negotiations with Azerbaijan on the opening of the Lachin Corridor – Alen Simonyan
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. Armenia should not engage in negotiations with Azerbaijan regarding the opening of the Lachin Corridor, since Armenia is not a party to the trilateral declaration of November 9, 2020 regarding the Lachin Corridor. The authorities of Artsakh have the opportunity to directly negotiate and speak directly with Azerbaijan, and they themselves deal with the problem, and Armenia will support every decision of Artsakh, ARMENPRESS reports the President of the National Assembly Alen Simonyan said in a briefing with journalists.
Referring to the statement of the Artsakh Security Council, in which concern was expressed regarding a number of claims and views expressed by Prime Minister Nikol Pashinyan during the press conference, Simonyan said, the Artsakh Security Council, Artsakh authorities and Artsakh representatives have the opportunity to directly negotiate and speak directly.
"And not only do they have the opportunity, but they themselves are engaged in it. And as Prime Minister Nikol Pashinyan mentioned during the press conference, the Republic of Armenia will support any of their positions. And, frankly speaking, it is not clear what kind of disagreement we are talking about when you are the contacting party yourself," said Alen Simonyan.
According to the President of the National Assembly, the authorities of Artsakh are in direct contact in one way or another with the representatives of the Azerbaijani authorities, as well as with the representatives of the Russian military contingent.
"I constantly have telephone conversations with the authorities of Artsakh. At the moment, these contacts have decreased, but these contacts exist and there are people who carry out these contacts. I can say that this connection has existed for a long time. I think the authorities of Artsakh should note that Armenia has declared that it will support their every decision and will continue its efforts in the direction of solving this problem," stressed Alen Simonyan.
To the question why Armenia does not negotiate with Azerbaijan on the Lachin Corridor issue, the President of the National Assembly answered that if Armenia becomes a party, then it will cancel the trilateral declaration on November 9, 2020.
Simonyan does not rule out that Azerbaijan's goal is to involve Armenia in this dialogue in order to try to force the opening of a similar corridor through the territory of Armenia.
"I assume that the Lachin corridor was closed precisely for the reason that, for example, such a corridor would be forced on us through the territory of Armenia. Why should we enter into that conversation?" said Simonyan.
According to him, the Minister of Foreign Affairs of Armenia did not participate in the trilateral meeting with Russia and Azerbaijan scheduled in December in Moscow because of the Lachin Corridor.
To the question if this means abandoning the Artsakh problem, as the opposition claims, Simonyan answered that it is absurd to give such a qualification.
"What we are doing is the maximum that Armenia can afford. Abandoning it would be leaving the cooperation somehow, but Armenia is doing everything and will continue to do everything," concluded Simonyan.