ԱՄՆ-ում 9-ամյա աղջիկը 3,5 միլիոն տարի առաջ անհետացած հսկա շնաձկան ատամ է գտել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Մերիլենդի նահանգի լողափերից մեկում 9-ամյա Մոլլի Սեմփսոնը հայտնաբերել է մեգալոդոն շնաձկան ատամ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է BBC-ից։
Մեգալոդոն շնաձուկը, որի անունը հին հունարենից թարգմանաբար նշանակում է «մեծ ատամ», անհետացել է մոտավորապես 3,5 միլիոն տարի առաջ։ Այս կենդանու երկարությունը հասնում էր 20 մետրի։
Otodus megalodon-ը ոչ միայն աշխարհի ամենամեծ շնաձուկն էր, այլև երբևէ գոյություն ունեցած ամենախոշոր ձկներից մեկը: Մոլլին ատամը գտել է՝ մինչև ծնկները մտնելով ջուրը: Աղջկա մոր խոսքով՝ Մոլլիի հայտնաբերած ատամը շուրջ 13 սանտիմետր երկարություն ունի։ Ընտանիքն ատամը տարել Է Քալվերտի շրջանի Ծովային թանգարան, որտեղ հնԷաբանները հաստատել են, որ ատամը պատկանում է տվյալ շնաձկանը: Թանգարանի ղեկավարն այն անվանել է «գտածո, որը կյանքում հանդիպում Է մեկ անգամ»:
Ներկայում միակ բանը, որը թույլ է տալիս գիտնականներին վարկածներ առաջ քաշել այն մասին, թե ինչպիսի տեսք են ունեցել Երկրի վրա երբևէ բնակվող ամենամեծ շնաձկները, նրանց հսկայական ատամներն են:
Մեգալոդոնն Otodontidae անհետացած շնաձկան տեսակ է։ Դրանք համաշխարհային օվկիանոսում բնակվել են միոցենի կեսերից մինչև պլիոցեն՝ մոտավորապես 23-3,6 միլիոն տարի առաջ։
Չնայած իր համաշխարհային համբավին, մեգալոդոնի ստույգ չափն ու ձևը երկար ժամանակ եղել է գիտական ​​բանավեճերի առարկա, քանի որ հնԷաբանները չունեն անհրաժեշտ բրածոներ: Միակ բանը, որ այսօր գիտնականներն ունեն մեգալոդոնից, քարացած ողերն ու ատամներն են:

В США девочка нашла зуб гигантской акулы, вымершей 3,5 миллиона лет назад
На пляже в американском штате Мэриленд девятилетняя Молли Сэмпсон обнаружила зуб акулы мегалодона. Это животное вымерло примерно 3,5 миллиона лет назад.
Как передает Арменпресс, об этом пишетBBC.
Акула мегалодон, чье название переводится с древнегреческого как "большой зуб", обитала в морях по всему миру, пока не вымерла примерно 3,5 миллиона лет назад.
Это животное росло длиной до 20 метров. Otodus megalodon был не только самой большой акулой в мире, но и одной из самых крупных рыб, которые когда-либо существовали. По словам матери девочки, зуб, который обнаружила Молли, был длиной около 13 сантиметров.
Семья принесла зуб в Морской музей округа Калверт. Палеонтологи подтвердили их теорию о принадлежности зуба. Куратор музея назвал это "находкой, встречающейся раз в жизни".
В настоящее время единственное, что позволяет ученым выдвигать гипотезы о том, как выглядели самые большие акулы, когда-либо населявшие Землю, – это их огромные зубы.
Мегалодон – вид вымерших акул Otodontidae. Они обитали в мировом океане с середины миоцена и до плиоцена, примерно 23–3,6 млн лет назад. Несмотря на всемирную известность, точный размер и форма мегалодона долгое время были предметом научных дискуссий, поскольку нужных окаменелостей у палеонтологов нет. Единственное, что ученые имеют от мегалодона на сегодня, – окаменелые позвонки и зубы.