Ուկրաինայի վարչապետը հայտարարել է, որ երկիրը հույս ունի 2023-ին 17 մլրդ դոլար ստանալ վերականգնման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալը հայտարարել է, որ Կիևը հույս ունի 2023 թվականին 17 միլիարդ դոլար ստանալ ռազմական գործողությունների հետևանքով վնասված գույքի առաջնահերթ վերականգնման համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է gazeta.ru կայքը՝ վկայակոչելով նրա հայտարարությունը:
«Այսօրվա դրությամբ մեզ համար արդեն հասկանալի աղբյուրներից վերականգնման ընդհանուր գումարը կազմում է մոտ 110 միլիարդ գրիվնա (գրեթե 3 միլիարդ դոլար): Ընդհանուր առմամբ, այս տարի մենք ակնկալում ենք ստանալ 17 միլիարդ դոլար կամ 680 միլիարդ գրիվնա՝ վնասված և ավերված գույքի առաջնահերթ վերականգնման համար», - ասել է Շմիգալը:
Նա նշել է, որ վերականգնումը նախատեսում են սկսել այս տարի, և հավելել՝ ֆինանսավորման աղբյուրները կլինեն ՌԴ-ից բռնագրավված միջոցները, Ուկրաինայի բյուջեն, միջոցներ կուղղվեն նաև միջազգային գործընկերների և դոնորների կողմից։

Премьер-министр Украины заявил, что в 2023 году Киев рассчитывает на $17 млрд на восстановление
Премьер-министр Украины Денис Шмыгаль заявил, что Киев рассчитывает получить в 2023 году $17 млрд на первоочередное восстановление поврежденного в результате военных действий имущества. Как передает Арменпресс со ссылкой на gazeta.ru, об этом он сообщил во время заседания кабмина Украины, видео которого он опубликовал у себя в Telegram-канале.
«На сегодня общая сумма на восстановление из уже понятных нам источников составляет около 110 млрд гривен (почти $3 млрд – «Газета.Ru»). Всего в этом году рассчитываем получить $17 млрд или 680 млрд гривен на первоочередное восстановление поврежденного и разрушенного имущества», — сказал Шмыгаль.
Он отметил, что восстановление планируют начать в этом году.
По его словам, источниками финансирования будут конфискованные средства РФ, деньги бюджета Украины, а конкретно 35 млрд гривен ($952,3 млн). Средства на это также будут направлены международными партнерами и донорами.
Ранее премьер-министр Денис Шмыгаль заявлял, что ущерб экономике Украине из-за боевых действий превышает $700 млрд. Он отмечал, что в госбюджете на 2023 год заложено $966 млн для строительства и ремонта общественных зданий, объектов критической инфраструктуры и обеспечения жильем временно перемещенных лиц.