Հայաստանին Միութենական պետության մաս կազմելու պաշտոնական առաջարկ չի եղել, բայց իրականությունն այդքան պարզ չէ․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանին Միութենական պետության մաս կազմելու պաշտոնական առաջարկ չի եղել, բայց իրականությունը այդքան պարզ չէ, ինչքան թվում է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 10-ին հրավիրված ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե Հայաստանին երբևէ եղե՞լ է առաջարկ Ռուսաստանի հետ Միութենական պետություն կազմելու վերաբերյալ, եթե նման առաջարկ հնչել է, ինչպիսի՞ն է վարչապետի դիրքորոշումը, հատկապես, որ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի վրա ճնշում են գործադրում Միութենական պետությանը միանալու համար։
«Եթե նկատի ունեք պաշտոնական առաջարկ, ապա պաշտոնական առաջարկ չի եղել և չէր էլ կարող լինել։ Բայց, ցավոք, իրականությունը այդքան պարզ չէ, ինչքան թվում է։ Երբեմն պետք է խորը դիտարկել հարցերի ոչ այնքան տեքստը, որքան ենթատեքստը։ Մենք պետք է դիտարկենք գլոբալ գործընթացները։ Կարող եմ այլ բան ասել, որ մեզ համար, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, անկախությունը, պետականությունը բացարձակ արժեքներ են։
Եվ ինչպես այլ հարցին ի պատասխան ասացի, մեր պարտքն ու առաքելությունն ենք համարում ամեն ինչ անել պետության, հայրենիքի, պետականության հարատևությունը ապահովելու համար»,- ասաց վարչապետը
Ճշգրտող հարցին՝ ոչ պաշտոնական խողովակներով նման առաջարկներ եղե՞լ են, Փաշինյանը պատասխանեց․
«Նայած, թե ինչ նկատի ունեք՝ ոչ պաշտոնական խողովակ ասելով։ Օրինակ՝ փորձագետների կողմից շարունակաբար զարգացվող խոսույթը կարելի է ոչ պաշտոնական համարել, ոչ պաշտոնական շփումներն էլ կարելի է համարել»:
Հարցին, թե Արմեն Գրիգորյանը հենց դրանք նկատի ունե՞ր, երբ խոսում էր ճնշումների մասին, վարչապետը պատասխանեց, որ ենթադրում է, որ այդ թվում դրանք է նկատի ունեցել։

Armenia wasn’t officially offered to join Union State, but “reality isn’t as simple as it seems” – PM Pashinyan
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. Armenia hasn’t officially been offered to join the Union State between Russia and Belarus, but “reality is not as simple as it seems,” Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said at a press conference when asked whether or not Armenia was offered to join the Union State, and if so to present a position given that the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan said earlier that Armenia is being pressured to do so.
“If you mean an official offer, no, there’s been no official offer and there couldn’t be one. But unfortunately reality isn’t as simple as it seems. Sometimes one has to view in depth not as much the text of issues but the subtext. We must consider the global processes. I can say that for us, generally, the sovereignty, independence and statehood of the Republic of Armenia are absolute values. And like I said previously, we consider it our duty and mission to do everything to ensure the eternity of our state, fatherland and statehood,” the PM said.
When asked to clarify whether or not any offers on the Union State we made through unofficial channels, the PM said: “It depends on what you mean by saying unofficial channel. For example, one can consider the continuously developing narrative by analysts to be an unofficial channel, unofficial contacts too.”
When asked if Grigoryan was referring to these when making the comments, Pashinyan said he assumes that Grigoryan possibly meant that, among others.