Հայաստանին Միութենական պետության մաս կազմելու պաշտոնական առաջարկ չի եղել, բայց իրականությունն այդքան պարզ չէ․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանին Միութենական պետության մաս կազմելու պաշտոնական առաջարկ չի եղել, բայց իրականությունը այդքան պարզ չէ, ինչքան թվում է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 10-ին հրավիրված ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե Հայաստանին երբևէ եղե՞լ է առաջարկ Ռուսաստանի հետ Միութենական պետություն կազմելու վերաբերյալ, եթե նման առաջարկ հնչել է, ինչպիսի՞ն է վարչապետի դիրքորոշումը, հատկապես, որ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի վրա ճնշում են գործադրում Միութենական պետությանը միանալու համար։
«Եթե նկատի ունեք պաշտոնական առաջարկ, ապա պաշտոնական առաջարկ չի եղել և չէր էլ կարող լինել։ Բայց, ցավոք, իրականությունը այդքան պարզ չէ, ինչքան թվում է։ Երբեմն պետք է խորը դիտարկել հարցերի ոչ այնքան տեքստը, որքան ենթատեքստը։ Մենք պետք է դիտարկենք գլոբալ գործընթացները։ Կարող եմ այլ բան ասել, որ մեզ համար, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, անկախությունը, պետականությունը բացարձակ արժեքներ են։
Եվ ինչպես այլ հարցին ի պատասխան ասացի, մեր պարտքն ու առաքելությունն ենք համարում ամեն ինչ անել պետության, հայրենիքի, պետականության հարատևությունը ապահովելու համար»,- ասաց վարչապետը
Ճշգրտող հարցին՝ ոչ պաշտոնական խողովակներով նման առաջարկներ եղե՞լ են, Փաշինյանը պատասխանեց․
«Նայած, թե ինչ նկատի ունեք՝ ոչ պաշտոնական խողովակ ասելով։ Օրինակ՝ փորձագետների կողմից շարունակաբար զարգացվող խոսույթը կարելի է ոչ պաշտոնական համարել, ոչ պաշտոնական շփումներն էլ կարելի է համարել»:
Հարցին, թե Արմեն Գրիգորյանը հենց դրանք նկատի ունե՞ր, երբ խոսում էր ճնշումների մասին, վարչապետը պատասխանեց, որ ենթադրում է, որ այդ թվում դրանք է նկատի ունեցել։

Официального предложения стать частью Союзного государства Армении не было, но реальность не так проста: премьер-министр
Официального предложения о вхождении Армении в состав Союзного государства не было, но реальность не так проста, как кажется. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на состоявшейся 10 января пресс-конференции, отвечая на вопрос, получала ли Армения предложение о создании Союзного государства с Россией, если такое предложение было, то какого рода и какова позиция премьер-министра, тем более, что секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил, что они оказывают давление на Армению, чтобы она вступила в Союзное государство?
«Если вы имеете в виду официальное предложение, то официального предложения не было и быть не могло. Но, к сожалению, реальность не так проста, как кажется. Иногда необходимо глубоко рассматривать не столько тексты вопросов, сколько их контексты. Мы должны учитывать глобальные процессы. Могу сказать и другое, что для нас суверенитет, независимость, государственность Республики Армения являются абсолютными ценностями. И, как я сказал, отвечая на другой вопрос, мы считаем своим долгом и миссией сделать все для обеспечения незыблемости государства, Родины и государственности», - сказал премьер-министр.
На уточняющий вопрос, были ли такие предложения по неофициальным каналам, Пашинян ответил:
«Смотря, что вы подразумеваете под неофициальными каналами. Например, неофициальными можно считать разговоры, непрерывно развиваемые экспертами, можно считать неофициальными и контакты».
На вопрос, подразумевал ли Армен Григорян именно это, когда говорил о давлении, премьер-министр ответил, что он считает, что тот подразумевал и это.