Վարչապետը Ռուսաստանից հստակ պարզաբանման անհրաժեշտություն է տեսնում Լաչինի միջանցքի փակման հետ կապված
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լաչինի միջանցքի փակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպիտ խախտում է։ Այս կետով պարտավորություն են կրում եռակողմ հայտարարության կողմերից երկուսը՝ Ադրբեջանական Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ադրբեջանը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը, իսկ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը վերահսկողության տակ է պահում Լաչինի միջանցքը։ Միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի կողմից շրջանառվող այն դրույթը, թե Լաչինի միջանցքը բաց է երթևեկության համար, սին է և իրականության հետ ոչ մի կապ չունի։ Լաչինի միջանցքը փակվել է Ադրբեջանի կողմից, և սա նրա միջազգային պարտավորության կոպտագույն խախտում է։ Եթե նույնիսկ հիմնվենք Ադրբեջանի պրոպագանդիստական վարկածի վրա, թե Լաչինի միջանցքը փակել են էկոակտիվիստները, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ երթևեկությունը ապահովելը Ադրբեջանի ուղիղ պարտավորությունն է»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ այս պայմաններում իրավիճակի հստակ պարզաբանմամբ պետք է հանդես գա Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը և Ռուսաստանի Դաշնությունը, որը անվտանգային կոնկրետ պարտավորություններ է ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի առաջ։
«Ո՞րն է իրադրության Ռուսաստանի Դաշնության գնահատականը, ո՞րն է Լաչինի միջանցքը վերականգնելու նրա պլանը և ճանապարհային քարտեզը։ Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի հանրությունը սպասում է Ռուսաստանի Դաշնությունից, որը, հիշեցնեմ, նաև ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ է։
Եթե Ռուսաստանի Դաշնությունը օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարողանում ապահովել կայունությունն ու անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում, կարծում եմ, ինքը պետք է քննարկում նախաձեռնի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում և Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մանդատով օժտելու կամ Լեռնային Ղարաբաղում լրացուցիչ, բազմազգ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու հարցը բարձրացնի։ Նման հարցադրում ծագում է նաև այն պատճառով, որ Լաչինի միջանցքի փակումը Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի ներխուժելու առաջին դեպքը չէ։ Սրան նախորդել են Փարուխի իրադարձությունները 2022 թվականի մարտին և Խծաբերդի իրադարձությունները 2020 թվականի դեկտեմբերին, որի հետևանքով Հայաստանի Հանրապետության շուրջ երեք տասնյակ քաղաքացիներ շարունակում են մնալ գերեվարված»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի միջազգային հանրահռչակումը պետք է դառնա իրենց ամենօրյա աշխատանքի մասը։
«Գործընկեր պետությունները, միջազգային կազմակերպությունները պետք է մանրամասնորեն տեղեկացված լինեն հաստատված հումանիտար ճգնաժամի և իրավիճակի վատթարացման մասին»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

YEREVAN, DECEMBER 29, ARMENPRESS. The closure of the Lachin Corridor is a gross violation of clause 6 of the 9 November 2020 trilateral statement, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said. He said that two of the parties of the statement – Azerbaijan and Russia – are bearing obligation under this clause.
“Azerbaijan guarantees the security of movement of citizens, vehicles and goods along the Lachin Corridor, while the Russian peacekeeping contingent is keeping the Lachin Corridor under its control. Azerbaijan’s narrative in international platforms claiming the Lachin Corridor is open for traffic is fake and has nothing to do with reality. The Lachin Corridor is closed by Azerbaijan and constitutes a gross violation of its international obligation. Even if we were to assume the version of the Azeri propaganda that eco-activists have closed the Lachin Corridor, still under clause 6 of the 9 November 2020 trilateral statement ensuring safe movement of people, vehicles and goods along the Lachin Corridor is Azerbaijan’s direct obligation,” PM Pashinyan said at the Cabinet meeting.
The Armenian PM added that the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh and Russia – who has assumed concrete security obligations before the people of Nagorno Karabakh- must make clear explanations in these conditions.
“What’s Russia’s assessment of the situation? What’s its plan and roadmap for restoring the Lachin Corridor? The public of Armenia and Nagorno Karabakh expects answers to these questions from Russia, who is a permanent member of the UN Security Council. If for objective or subjective reasons Russia is unable to ensure stability and security in Nagorno Karabakh, then I believe it must initiate a discussion in the UN Security Council and raise the issue of either granting the UN Security Council mandate to the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh or deploying an additional, multinational peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh. This question arises because the Azeri closure of the Lachin Corridor is not the first case of Azerbaijan’s invasion into the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh. The events in Parukh in March of 2022 and the events in Khtsabred in December of 2020, as a result of which around three dozen citizens of Armenia are still held captive, preceded this,” Pashinyan said.
Pashinyan added that the Armenian government should on a daily basis inform the world about the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh. “Our partner countries, international organizations must be informed in detail about the ongoing humanitarian crisis and the deterioration of the situation,” Pashinyan said.