Դերասան Սամվել Թադևոսյանի մասնակցությամբ «Լուկա» ֆիլմն ընդգրկվել է Ռոտերդամի կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռեժիսոր Ջեսիկա Վուդվորթի «Լուկա» (աշխատանքային վերնագիրը «Ամրոց») լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմն ընդգրկվել է աշխարհի հեղինակավոր փառատոներից մեկում՝ Նիդերլանդներում կայացող Ռոտերդամի միջազգային կինոփառատոնի «Մեծ էկրան» մրցութային ծրագրում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը տեղեկացնում է, որ ֆիլմում Հայաստանն ունի ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ ստեղծագործական մասնակցություն. այն ստացել է կինոկենտրոնի ֆինանսական աջակցությունը, իսկ գլխավոր երկու դերակատարներից մեկը հայ դերասան Սամվել Թադևոսյանն է: Նրա խաղընկերներն են հոլիվուդյան հայտնի դերասանուհի Ջերալդին Չապլինը, բազմաթիվ մրցանակների արժանացած դերասան Յոնաս Սմուլդերսը։ Ֆիլմը նկարահանվել է Սիցիլիայում։
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնն այս եզակի համագործակցության համար շնորհավորում է ֆիլմի արտասահմանյան ստեղծագործական և տեխնիկական ամբողջ կազմին, ֆիլմում ընդգրկված «Դոկինո» ընկերության հետ համագործակցող ստեղծագործողներին և ընկերության հիմնադիր-պրոդյուսեր Անժելա Ֆրանգյանին։
Ֆիլմը Բելգիայի, Իտալիայի, Նիդերլանդների և Բուլղարիայի, Հայաստանի համատեղ արտադրություն է։ Հայաստանը, Բուլղարիայի հետ մեկ թիմ ստեղծելով, կարողացել է որպես լիիրավ պրոդյուսերական կողմ Եվրիմաժից աջակցություն ստանալ, ինչն առաջին այդպիսի փորձն էր Հայաստանի համար՝ որոշակի գումար Հայաստան բերելու հնարավորություն ստեղծելով։

Фильм «Лука» с участием актера Самвела Тадевосяна вошел в конкурсную программу Роттердамского кинофестиваля
ЕРЕВАН, 22 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Художественный фильм режиссера Джессики Вудворт «Лука» (рабочее название «Крепость») включен в программу одного из самых престижных мировых фестивалей, конкурсной программы «Большой экран» Роттердамского международного кинофестиваля в Нидерландах.
Как сообщает «Арменпресс», Национальный киноцентр Армении сообщает, что Армения имеет как финансовое, так и творческое участие в фильме: она получила финансовую поддержку киноцентра, а одним из двух главных действующих лиц является армянский актер Самвел Тадевосян. Его коллегами по фильму являются известная голливудская актриса Джеральдин Чаплин и титулованный актер Джонас Смолдерс. Фильм снимался на Сицилии.
Национальный киноцентр Армении поздравляет весь зарубежный творческий и технический состав фильма, создателей, сотрудничающих с компанией «Докино», включенных в фильм, и основателя-продюсера компании Анжелу Франгян с этим уникальным сотрудничеством.
Фильм совместного производства Бельгии, Италии, Нидерландов, Болгарии и Армении. Армения, создав команду с Болгарией, смогла получить поддержку от Euroimage как полноценного продюсера, что стало для Армении первым подобным опытом, создавшим возможность принести в Армению немного денег.