Շուշիի թատրոնը երկարատև դադարից հետո առաջնախաղով ներկայացավ Գյումրիում
ԳՅՈՒՄՐԻ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիի Հայորդյաց տան դահլիճում կայացավ Շուշիի Մկրտիչ Խանդամիրյանի անվան պետական թատրոնի առաջնախաղը: 44-օրյա պատերազմից հետո սա առաջին դեպքն է, որ Շուշիի թատրոնը նոր ներկայացում է բեմ բարձրացնում:
Ներկայացումը բեմադրել է Արցախի ժողովրդական արտիստ, Մկրտիչ Խանդամիրյանի անվան պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Լեոնիդ Հարությունյանը, նկարչական ձևավորումը պատկանում է Դավիթ Ավագիմյանին, երաժշտական ձևավորումը` Վահագն Եսայանին, տիկնիկագործը Հասմիկ Գասպարյանն է։
319855323_1229501557603090_7110076231087624639_n.jpg (263 KB)
Շուշիի պետական թատրոնի տնօրեն Աշխեն Հարությունյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընդգծեց՝ պաշերազմից հետո էլ իրենց աշխատանքը կանգ չի առել, միայն այս տարի 72 ներկայացում են ցուցադրել: Բայց որպես առաջնախաղ՝ «Ոսկե ճուտիկը» առաջինն է: Ի դեպ, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո Շուշիի թատրոնը գործում էր որպես շրջիկ թատրոն:
«27 աշխատակից ունեցող թատրոնի աշխատակիցներն այս ընթացքում բնակություն են հաստատել Հայաստանի ու Արցախի տարբեր բնակավայրերում: Այս ընթացքում մեզ հաջողվեց վերականգնել մինչև 2020 թվականը ստեղծած 5 ներկայացում, իսկ այս՝ «Ոսկե ճուտիկը», առաջնախաղ էր, որը պետք է առաջինը ներկայացվեր Արցախում, բայց այնպես ստացվեց, որ ստեղծված իրավիճակի պատճառով, առաջնախաղը ներկայացվեց Գյումրիում: Ի դեպ, ներկայացումը կյանքի կոչելու համար Արցախից Գյումրի էին եկել թատրոնի 2 աշխատակիցները, ովքեր դեկտեմբերի 18-ին պետք է վերադառնային Արցախ, բայց Ստեփանակերտից Գյումրի եկած դերասանները Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի շրջափակման պատճառով չգիտեն՝ երբ նորից կհասնեն իրենց ընտանիքներին»,-նշեց Աշխեն Հարությունյանը, տեղեկացնելով, որ ներկայացումը կյանքի է կոչվել ՅՈւՆԻՄԱ-Հայաստանի ու «Լորիկ» մարդասիրականհիմնադրամի աջակցությամբ:

После долгого перерыва Шушинский театр представил свою премьеру в Гюмри
ГЮМРИ, 20 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Премьера Государственного театра имени Мкртича Хандамиряна города Шуши состоялась в зале Армянского дома Гюмри. Шушинский театр впервые после 44-дневной войны поставил спектакль.
Спектакль поставлен народным артистом Арцаха, художественным руководителем Государственного театра имени Мкртича Хандамиряна Леонидом Арутюняном, художник-постановщик – Давид Авагимян, музыкальное оформление – Ваагн Есаян, кукольник – Асмик Гаспарян.
Директор Шушинского государственного театра Ашхен Арутюнян в беседе с «Арменпресс» заявила, что после 9 ноября 2020 года театр работал как передвижной театр.
«Сотрудники театра, состоящего из 27 человек, за это время обосновались в разных населенных пунктах Армении и Арцаха. За этот период нам удалось восстановить 5 спектаклей, созданных до 2020 года, и этот «Золотой цыпленок» был премьерой, который должен был быть представлен первым в Арцахе, но оказалось, что из-за создавшейся ситуации, премьера была представлена ​​в Гюмри. Кстати, 2 сотрудника театра приехали в Гюмри из Арцаха для реализации спектакля, и они должны были вернуться в Арцах 18 декабря, но актеры, приехавшие из Степанакерта в Гюмри, не знают, когда снова доберутся до своих семей в связи с блокадой единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией», - сказала Ашхен Арутюнян, сообщив, что спектакль был воплощен в жизнь при поддержке ЮНИМА-Армения и гуманитарного фонда «Лорик».
В этот период решается вопрос с проживанием 2-х сотрудников театра при поддержке областной администрации Ширака.