ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը կքննարկի իրավիճակը Լաչինի միջանցքի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը Հայաստանի դիմումի հիման վրա դեկտեմբերի 20-ին նիստ կանցկացնի, որի ընթացքում կքննարկվի իրավիճակը Լաչինի միջանցքի շուրջ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստի օրակարգում ներառված է քննարկումը՝ ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչի՝ Անվտանգության խորհրդի նախագահին ուղղված նամակի հիման վրա:
Այս մասին հայտնել է նաև ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը: «Հայաստանի Հանրապետության դիմումի հիման վրա ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում կքննարկվի Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը»,- գրել է Հունանյանը։
Ադրբեջանը դեկտեմբերի 12-ից մինչ այս պահը փակ է պահում Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ մայրուղին՝ Լաչինի միջանցքը:

United Nations Security Council to discuss situation in Lachin Corridor
YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. The United Nations Security Council will hold a session on December 20 at the request of Armenia to discuss the situation around Lachin Corridor, the only road connecting Nagorno Karabakh with Armenia and the rest of world which Azerbaijan is keeping blocked since December 12.
The UNSC agenda for December 20 includes the discussion based on the letter by the Permanent Representative of Armenia to the UN addressed to the UNSC President.
Meanwhile, the Armenian foreign ministry spokesperson Vahan Hunanyan said in a statement: “Based on the appeal of the Republic of Armenia the situation in the Lachin Corridor will be discussed at the UN Security Council.”