Ավելի շատ երկրներ պետք է ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը, որպեսզի ճնշում լինի Թուրքիայի վրա. ցեղասպանագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ, Միջազգային իրավունքի ասոցացված պրոֆեսոր Մելանի Օ՛ Բրայենը կարիք է տեսնում, որ ավելի շատ երկրներ ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը՝ ճնշում գործադրելով Թուրքիայի վրա, որպեսզի վերջինս ընդունի այն փաստը, որ 1915-ին տեղի է ունեցել ցեղասպանություն: Պրոֆեսորը կարևորում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նաև նոր հնարավոր ցեղասպանությունները կանխարգելելու համար: Մելանի Օ՛ Բրայենը նման տեսակետ հայտնեց «Արմենպրես»-ի զրույցում:
Անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից տարվող ժխտողականության քաղաքականությանը՝ նա նշեց, որ ժխտողականությունն իրականում օրենքի, իրավունքի խնդիր չէ, բարոյական խնդիր է:
«Կան երկրներ, որոնք անօրինական են հայտարարել որոշակի ցեղասպանությունների ժխտումը, օրինակ՝ Հոլոքոստի ժխտումը: Բայց մենք չենք տեսնում, որ նույնն իրականացվի Հայոց ցեղասպանության դեպքում: Չկա երկիր, որը ժխտում է, որ Հոլոքոստը տեղի է ունեցել: Հոլոքոստն իրականացրած Գերմանիան ընդունել է դա, ստանձնել է պատասխանատվություն, հիշատակում է, ունի թանգարաններ, ձեռնարկել է ճիշտ քայլեր: Հոլոքոստը ժխտողներն անհատներ են: Հայոց ցեղասպանության դեպքում այլ իրավիճակ է, այստեղ մենք ունենք պետություն՝ Թուրքիային, որը հերքում է դա»,-ասաց Մելանի Օ՛ Բրայենը:
Ըստ նրա՝ իրավական մարտահրավերն այն է, որ իրականում ինչ-որ մեկին պետության արածի համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելը բոլորովին այլ սցենար է, քան մի պատմաբանի՝ դատական կարգով հետապնդումը, ով հերքում է, որ Հոլոքոստը տեղի է ունեցել:
Անդրադառնալով հարցին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևո՞ր է նոր ցեղասպանություններ կանխելու համար՝ նա միանշանակ դրական պատասխան տվեց:
«Ճանաչումը տեղի ունեցածը ընդունելն է, այն նաև բուժելու, հիշատակելու մասին է: Հայերը հասանելիություն, մուտք չունեն դեպի Թուրքիայում գտնվող իրենց մշակութային ժառանգություններ՝ Հայաստանի և Թուրքիայի խզված հարաբերությունների պատճառով, որն այդ ժխտողականության հետևանքն է: Իսկ դա նշանակում է, որ Արևմտյան Հայաստանի և Արևելյան Թուրքիայի հայկական վայրերում հիշատակում չի արվում: Հիշատակումը կրթության իսկապես կարևոր մասն է, իսկ կրթությունն էլ կանխարգելման շատ կարևոր մասն է: Ինչ վերաբերում է Հոլոքոստին, օրինակ կարելի է այցելել Հոլոքոստի վայրեր, և մարդիկ, այնտեղ այցելելով, սովորում են Հոլոքոստի մասին, սովորում են, թե ինչ է տեղի ունեցել: Եվ այդ կրթությունը կանխարգելման կարևոր մասն է: Բայց հայերի դեպքում կա Ծիծեռնակաբերդ Հայաստանում, սակայն վայրը, որտեղ տեղի է ունեցել ցեղասպանությունը, ներկայիս Թուրքիայի տարածքում է: Եվ մենք չենք կարող հիշատակել այդ վայրերում և օգտագործել դրանք կրթական նպատակներով»,-ասաց նա:
Իսկ թե ո՞րն է միջազգային հանրության դերը՝ ստիպելու Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, Օ՛ Բրայենն ասաց, որ միջազգային հանրությունը պետք է ավելին անի: Նա նկատեց՝ կան երկրներ, որոնք ճանաչել են Ցեղասպանությունը, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգները, բայց կան նաև երկրներ, որոնք չեն ճանաչել։ Օրինակ՝ Ավստրալիան չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
«Շատ հետաքրքիր հարաբերություն կա Հայոց ցեղասպանության և Ավստրալիայի միջև, քանի որ Առաջին համաշխարհային պատերազմում մենք ունեցել ենք Գալիպոլիի ճակատամարտը Թուրքիայում, որի ընթացքում բազմաթիվ ավստրալացիներ են զոհվել։ Սա շատ նշանակալից ճակատամարտ է Ավստրալիայի ռազմական մշակույթում: Զոհերի հիշատակն ամեն տարի Ավստրալիայում հարգում են Անզակի օրը՝ ապրիլի 25-ին, որը շատ մոտ է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվան»,-ասաց ասոցիացիայի նախագահը:
Նա նկատեց՝ ավստրալացիներն այդ ժամանակ Թուրքիայում են եղել, կան ավստրալացիներ, որոնք ականատես են եղել, թե ինչ է կատարվել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, կան ավստրալացիներ, որոնք այդ ժամանակ փրկել են հայերի, հույների: Քանի որ Գալիպոլիի ճակատամարտը շատ կարևոր է ավստրալական մշակույթում, ամեն տարի շատ մարդիկ Ավստրալիայից գնում են Թուրքիայի Գալիպոլի՝ ոգեկոչելու: «Եվ Թուրքիան սպառնացել է Ավստրալիային, որ, եթե Ավստրալիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, թույլ չի տա ավստրալացիներին այցելել Գալիպոլի՝ ոգեկոչելու ավստրալացի զոհերի հիշատակը: Կարծում եմ՝ սա հետաքրքիր իրավիճակ է. ավստրալացիները հնարավորություն ունեն գնալ այդ վայրեր, ոգեկոչել իրենց զոհերի հիշատակը, մինչդեռ հայերը հնարավորություն չունեն դա անել»,-ասաց նա:
Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահը նշեց, որ Ավստրալիան ամուր, սերտ տնտեսական կապեր չունի Թուրքիայի հետ, թուրքական մեծ բնակչություն չկա Ավստրալիայում: Սակայն մեծ թվով հույներ, զգալի հայ բնակչություն և փոքրաթիվ ասորական բնակչություն կա Ավստրալիայում: Նրա համար անհասկանալի է, թե ինչու Ավստրալիայի կառավարությունը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ Թուրքիայի հետ չկան առևտրային հարաբերություններ, Ավստրալիայում չկա թուրքական մեծ համայնք:
«Ավելի շատ երկրներ պետք է ճանաչեն ցեղասպանությունը, որպեսզի այդ ճնշումը գործադրեն Թուրքիայի վրա, ասեն, որ դա իրականում ցեղասպանություն է եղել. մենք բոլորս ասում ենք, որ դա ցեղասպանություն է, ուստի դուք պետք է անեք դա: Միայն թե ես չեմ կարծում, որ Էրդողանի օրոք այդ ճանաչումը տեղի կունենա. Էրդողանը ավտորիտար է, նա խախտում է իր քաղաքացիների իրավունքները, ուստի ես չեմ պատկերացնում, որ ճանաչում կլինի, քանի դեռ նա իշխանության ղեկին է»,-ասաց նա:
Ըստ Օ՛ Բրայենի՝ պետք է առնվազն իշխանության փոփոխություն լինի, որպեսզի հնարավոր լինի մտածել, որ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հնարավոր է:
Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահն օրերս Երևանում էր՝ մասնակցելու «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին, որն այս տարի նվիրված էր ցեղասպանությունների կանխարգելմանը նոր տեխնոլոգիաների համատեքստում։ Քննարկվել են, թե ինչպես են նոր տեխնոլոգիաները՝ ինտերնետը, սոցիալական մեդիան, օգտագործվում որպես ատելության խոսքի տարածման միջոց, ինչը էական գործոն է՝ ցեղասպանության գործընթացում:
«Մենք հաճախ մտածում ենք ցեղասպանության մասին՝ որպես ուղղակի սպանություն, բայց ոչ. ատելության խոսքն էական մասն է՝ բնակչության մեծամասնության շրջանում տարածելու ընկալումը, թե զոհերի խումբը թշնամի է, որոնց պետք է վերացնել: Եվ այդ միջավայրը ստեղծում է սոցիալական ճնշում, որը ինքնաբերաբար այդ մարդկանց շրջանում ընդունելի է դարձնում նրանց ֆիզիկապես վերացնելը»,-ասաց Օ՛ Բրայենը:
Պետությունները պետք է ավելի շատ քայլեր ձեռնարկեն՝ կանխելու նոր ցեղասպանությունները: «Երկրները պետք է ավելի հստակ լինեն, նրանք կարող են պատժամիջոցներ կիրառել հանցագործ ռեժիմների նկատմամբ: Չափազանց մեծ է երկրների մտավախությունը` հարաբերությունները, մասնավորապես առևտրային հարաբերությունները, վտանգելու առնչությամբ, չափազանց մեծ է մտավախությունը, որ չեն կարողանա հասանելիություն ունենալ որոշակի երկրում առկա ռեսուրսներին: Մենք պետք է դադարենք գումարին մեծ առաջնահերթություն տալ և պետք է մտածենք մարդկանց պաշտպանելու մասին: Կառավարությունները պետք է ավելի շատ քաջություն ունենան և առաջնահերթություն տան հանցագործ ռեժիմների դեմ կանգնելուն»,-նշեց նա:
Այսպիսով՝ ասոցիացիայի նախագահը ֆորումը հիանալի նախաձեռնություն է համարում, քանի որ այն համախմբում է գիտնականների, ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների, կառավարությունների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, քաղաքականություն մշակողների: Ֆորումը համախմբում է տարբեր ոլորտների մարդկանց, որոնք աշխատում են ցեղասպանության կանխարգելման, պատժի ուղղությամբ, այն մի տեղում է հավաքում մարդկանց՝ քննարկելու, հասկանալու, թե ինչպես կարելի է միասին աշխատել:
«Եվ ես կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր է, քանի որ սփռված ենք ամբողջ աշխարհով, աշխատում ենք տարբեր ոլորտներում, սակայն աշխատում ենք նույն արդյունքին հասնելու համար, որն ապագա հնարավոր ցեղասպանությունների կանխարգելումն է»,-ընդգծեց Մելանի Օ՛ Բրայենը:

More countries need to recognize Armenian Genocide to put that pressure on Turkey – IAGS President
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. Melanie O’Brien, President of the International Association of Genocide Scholars (IAGS), Associate Professor of International Law, stresses the need for more countries to recognize the Armenian Genocide, putting pressure on Turkey so that it acknowledges the fact that genocide took place in 1915. The Professor also highlights the recognition of the Armenian Genocide for preventing future genocides.
“There are countries that have outlawed denial of particular genocides, so for example, denial of the Holocaust”, she said in an interview to ARMENPRESS, touching upon Turkey’s policy of denial. “But we don’t see that being implemented with regards to the Armenian Genocide. Because when you think about the Holocaust, there is no state that denies the Holocaust happened. Germany which is the perpetrator state, has acknowledged it, has taken responsibility, memorializes it, has museums and has taken the right steps. So, the deniers of the Holocaust are individuals. This is a different situation. Here we have a state, we have Turkey that is denying that”, she added.
According to the IAGS President, denial isn’t a law issue, it’s a moral issue.
“The legal challenge is of actually prosecuting someone for what the state is done, is obviously a completely different scenario from prosecuting one historian who denies that Holocaust took place, it’s very very different”, she notes.
When asked whether the recognition of the Armenian Genocide is important for preventing new genocides, she stated: “Absolutely, because recognition is about acknowledging what took place, it’s also about healing, memorializing. So, at the moment Armenians can’t really access Turkey, and they can’t access their cultural heritage that’s in Turkey because of this denial and because of that fractured relationship between Armenia and Turkey as a consequence of that denial. And that means that there is no memorialization at Armenian sites in Western Armenia and Eastern Turkey. Memorialization is part of education, a really important part of education, and education is a really important part of prevention. So, that’s where the connection is. If you think about the Holocaust, you can go to visit Holocaust sites, you can visit camps. And people visit those sites and they learn about the Holocaust, they learn what happened, and that education is an essential part of prevention. But for the Armenians, we have Tsitsernakaberd in Armenia, but when we are thinking about the locations of where the Genocide took place, there is location in current Eastern Turkey. And we are unable to memorialize those locations and use them for memory and also for educational purposes”.
As for what is the role of the international community to force Turkey to recognize the Armenian Genocide, Melanie O’Brien said that the international community does need to do more. She said that there are countries that have recognized the Armenian Genocide, including the United States, which she called really important, but added that there are also countries that haven’t. As an example, she mentioned Australia that has not recognized the Armenian Genocide.
“There is a very interesting relationship between the Armenian Genocide and Australia, because we had in World War I at the same time the battle of Gallipoli in Turkey where many Australians were killed. This is a very significant battle in the Australian military culture. It is commemorated on Anzac Day every year, which is the 25th of April, which is obviously very close just to the day of the commemoration of the Armenian Genocide. So Australians were in Turkey at the time, and there are Australians who witnessed what was happening in the Armenian Genocide. There were Australians who rescued Armenians, rescued Greeks during this time. So we have quite a strong connection, but what’s interesting is that, because the Battle of Gallipoli is so significant in Australian culture, every year many people from Australia go to Gallipoli in Turkey to commemorate this. And Turkey has threatened Australia that if Australia recognizes the Armenian Genocide, they will prevent Australians from visiting Gallipoli to commemorate those Australians who were lost. I think this is really an interesting situation because here we have Australians who are able to go to that locations and commemorate the people that they lost, while Armenians are not able to do that”, she stated.
The IAGS President said that Australia does not have a strong trade relationship with Turkey and a large Turkish population in Australia. “We do, however, have a very large Greek population, a significant Armenian population and a small Assyrian population. So together they are quite a substantial population in Australia. It remains unclear to me why the Federal Australian government is not recognizeingthat because there isn’t a trade relationship, because there isn’t a large Turkish community. More countries need to recognize the Genocide to put that pressure on Turkey, say actually it was a genocide, we all say it was a genocide, so you need to do that. The only thing that I don’t think under Erdogan that recognition will happen. Erdogan is authoritarian, he violates the human rights of his own citizens, so I cannot see recognition occurring at any point while he is still in power. There needs to be a transition in power at a minimum for us to be able to think that recognition might be possible”, Melanie O’Brien emphasized.
Melanie O’Brien arrived in Yerevan recently for the participation in the 4th Global Forum Against the Crime of Genocide, which this year was dedicated to the prevention of genocides in the era of new technologies. The Forum discussed how new technologies – the internet and social media, are being used as a mean to disseminate hate speech, which is a significant factor in the genocide process.
“We often think about genocide as just a killing, but it’s absolutely not, and a hate speech is an essential part to disseminate amongst the majority population this perception that the victim group is the enemy that must be eliminated. And it creates the atmosphere and it creates the social pressure that ultimately makes it acceptable in the end to physically eliminate that group”, she said.
Melanie O’Brien emphasizes that states, countries need to take more action. “They need to be more definitive whether on an individual level, for example, implementing sanctions against the offending regime or through the United Nations. There is too much fear about jeopardizing relations, in particularly trade relationships, there is too much fear about not being able to access resources that are in the ground in a particular country. We need to stop prioritizing money so much and think about protecting people. Governments essentially need to have more courage and they need to prioritize standing up against regimes”, she stated.
The genocide scholar called the Forum held in Yerevan a fantastic initiative as, she says, it brings together scholars, UN representatives, government representatives, NGO representatives, policymakers, mainly people from all of different areas who work on genocide prevention, punishment and education.
“It brings them together in one place to have a discussion and to network and to really talk about what are we doing, how can we work together on this. And I think that’s really important because we are spread around the world and we do work in different fields, but we are all aiming for the same outcome in the end which is to prevent future genocides”, Melanie O’Brien said.