Փաշինյանը ԼՂ-ում ցեղասպանության կանխարգելման ամենակարևոր գործիքը Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսությունն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ցեղասպանության կանխարգելման ամենակարևոր գործիքը երկխոսությունն է և համագործակցությունը, այդ թվում՝ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ գլոբալ ֆորումի ժամանակունեցած ելույթում այս մասին ասացՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես չեմ ուզում, որ մենք ցեղասպանությունը դիտարկենք և ընկալենք անխուսափելի և անկանխարգելելի մի իրողություն։ Եվ պետք է արձանագրեմ՝ որքան էլ տարօրինակ թվա այս եզրակացությունը, իմ համոզմամբ, այնուամենայնիվ, ցեղասպանության կանխարգելման ամենակարևոր գործիքը՝ երկխոսությունն է և համագործակցությունը, այդ՝ թվում Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև։ Եվ մենք մեր արտաքին քաղաքական գործընթացում սա շատ կարևոր ենք համարում»,- ընդգծեց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանն ամբողջ աշխարհին ամենատարբեր առիթներով ի ցույց է դնում, թե իրենք պատրաստ են ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքները և անվտանգությունը։
«Բայց միջազգային հարթակներում հնչող այդ նախադասության հասցեատերը, կարծես, միջազգային հանրությունն է և ոչ առաջին հերթին այն մարդիկ, ովքեր այդ նախադասության շահառուն են։ Այդ նախադասությունը Ադրբեջանի կողմից հասցեագրվում է միջազգային հանրությանը, բայց չի հասցեագրվում Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը։ Մենք կարծում ենք, որ այդ ուղերձը իրական կլինի, երբ լսելի կլինի Լեռնային Ղարաբաղում և Լեռնային Ղարաբաղի հայության շրջանում»,- ընդգծեց վարչապետը։

Armenian PM says most important tool to prevent genocide in Nagorno Karabakh is dialogue between Stepanakert and Baku
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. The most important tool of the prevention of genocide is dialogue and cooperation, including between Baku and Stepanakert, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in his remarks during the 4th Global Forum Against the Crime of Genocide in Yerevan.
“I don’t want us to consider and perceive genocide as something that cannot be avoided or prevented. I want to note, that regardless of how weird it may sound, I am convinced that, nevertheless, the most important tool of the prevention of genocide is cooperation and dialogue, including between Baku and Stepanakert. And we consider this very important in our foreign policy domain”, the PM said.
Pashinyan said Azerbaijan shows at every possible opportunity to say that they are willing to ensure the rights and security of Armenians of Nagorno Karabakh.
“However, in the international platforms all the statements, the rhetoric that they use, it seems as it is of the international community, and not those people who are the beneficiaries of that statement. That statement has been addressed by Azerbaijan to the international community, but it seems it is not being addressed to the people of Nagorno Karabakh. We believe that message would be true, would be honest if it is heard in Nagorno Karabakh and among the Armenians living in Nagorno Karabakh”, he said.