ԵՄ-ն ակտիվ ջանքեր է գործադրում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության մթնոլորտի ստեղծման ուղղությամբ. Տոյվո Կլաար
ԵՄ-ն ակտիվ ջանքեր է գործադրում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև  վստահության մթնոլորտի ստեղծման ուղղությամբ. Տոյվո Կլաար
ԵՐԵՎԱՆ,10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն ակտիվ ջանքեր է գործադրում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության մթնոլորտի ստեղծման ուղղությամբ, սակայն ավելի շատ ջանքեր են անհրաժեշտ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, TRT World Forum համաշխարհային ֆորումի շրջանակում այս մասին հայտարարել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը:
«Կա խաղաղության հասնելու իրական ցանկություն և հնարավորություն:Բայց 30 տարվա հակամարտությունից հետո շատ ջանքեր են պահանջվում վստահություն ստեղծելու համար»,- Կլաարի խոսքերը մեջբերում է TRT World Forum համաշխարհային ֆորումի «Թվիթեր»-ի էջը:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն լայնորեն աշխատել է Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ՝ այդ վստահությունը կառուցելու համար, սակայն շատ ավելին է պետք:
Ըստ Կլաարի՝ երկու կողմից էլ անհրաժեշտ է առաջնորդություն, և խոսքը ոչ միայն երկու պետությունների ղեկավարների ջանքերի, այլև՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակությունների միջև վստահության ստեղծմանն ուղղված միջոցների մասին է:

“There is a real desire for peace and opportunity for peace” – EU’s Toivo Klaar on Armenia-Azerbaijan
YEREVAN, DECEMEBR 10, ARMENPRESS. EU Special Representative to the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar says the EU has worked extensively with Azerbaijan and Armenia to build trust.
"There is a real desire for peace and opportunity for peace. But after 30 years of conflict, it takes a lot to build trust,” Klaar said at the TRT World Forum in Turkey, according to the forum’s twitter account. “The EU has worked extensively with Azerbaijan and Armenia to build that trust, but it needs a lot more. Leadership is essential from both Yerevan and Baku. It’s not just about having leaders, it’s about bringing the populations and societies together,” Klaar added.