ԵՄ-ն ակտիվ ջանքեր է գործադրում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության մթնոլորտի ստեղծման ուղղությամբ. Տոյվո Կլաար
ԵՄ-ն ակտիվ ջանքեր է գործադրում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև  վստահության մթնոլորտի ստեղծման ուղղությամբ. Տոյվո Կլաար
ԵՐԵՎԱՆ,10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն ակտիվ ջանքեր է գործադրում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության մթնոլորտի ստեղծման ուղղությամբ, սակայն ավելի շատ ջանքեր են անհրաժեշտ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, TRT World Forum համաշխարհային ֆորումի շրջանակում այս մասին հայտարարել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը:
«Կա խաղաղության հասնելու իրական ցանկություն և հնարավորություն:Բայց 30 տարվա հակամարտությունից հետո շատ ջանքեր են պահանջվում վստահություն ստեղծելու համար»,- Կլաարի խոսքերը մեջբերում է TRT World Forum համաշխարհային ֆորումի «Թվիթեր»-ի էջը:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն լայնորեն աշխատել է Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ՝ այդ վստահությունը կառուցելու համար, սակայն շատ ավելին է պետք:
Ըստ Կլաարի՝ երկու կողմից էլ անհրաժեշտ է առաջնորդություն, և խոսքը ոչ միայն երկու պետությունների ղեկավարների ջանքերի, այլև՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակությունների միջև վստահության ստեղծմանն ուղղված միջոցների մասին է:

ЕС прилагает активные усилия к созданию атмосферы доверия между Арменией и Азербайджаном. Тойво Клаар
Европейский Союз прилагает активные усилия для создания атмосферы доверия между Арменией и Азербайджаном, но необходимы дополнительные усилия.
Как передает Арменпресс, об этом заявил специальный представитель Европейского Союза на Южном Кавказе Тойво Клаар в рамках TRT World Forum.
«Есть реальное желание и возможность достичь мира. Но после 30 лет конфликта требуется много усилий, чтобы построить доверие», — цитирует Клаара страница TRT World Forum в Twitter.
По его словам, ЕС много работал с Азербайджаном и Арменией, чтобы построить это доверие, но нужно гораздо больше.
По словам Клаара, с обеих сторон необходимо лидерство, и речь идет не только об усилиях двух глав государств, но и о мерах, направленных на укрепление доверия между обществами Армении и Азербайджана.