«Մանկական Եվրատեսիլ 2022»-ի մասնակիցներն ազդարարեցին մրցույթի մեկնարկը՝ վառելով Երևանի գլխավոր տոնածառի լույսերը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական Եվրատեսիլ» երգի հեղինակավոր մրցույթի տասնվեց մասնակիցները դեկտեմբերի 5-ին Երևանի սրտում՝ Հանրապետության հրապարակում ազդարարեցին մրցույթի պաշտոնական բացումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ 20-րդ մրցույթի պատվիրակներն անցան կարմիր գորգով, պատասխանեցին հաղորդավարների հարցերին և մուտք գործեցին Հայաստանի ազգային պատկերասրահ, որտեղ վիճակահանությամբ որոշվեց մրցութային համարների հերթականությունը։
Ըստ վիճակահանության՝ դեկտեմբերի 11-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայանալիք մրցույթին Հայաստանի պատվիրակ Նարեն Dance ! երգով հանդես կգա 15-րդ համարի ներքո, առաջինը ելույթ կունենա Նիդեռլանդների պատվիրակը, իսկ վերջինը՝ Ուկրաինայի մասնակիցը: Մյուս մասնակից երկրները, որոնք են Ալբանիան, Իռլանդիան, Իտալիան, Իսպանիան, Լեհաստանը, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Ղազախստանը, Մալթան, Պորտուգալիան, Սերբիան, Միացյալ Թագավորությունը, Վրաստանը, Ֆրանսիան, հանդես կգան ըստ այբբենական կարգի:
Վիճակահանությունից հետո հրապարակում հավաքված բազմությունը հնարավորություն ունեցավ Հանրապետության հրապարակում կառուցված տոնական բեմում դիտելու ամանորյա հեքիաթային մյուզիքլը, որն ավարտվեց տպավորիչ հրավառությամբ, այնուհետև վառվեցին գլխավոր տոնածառի լույսերը։
Տոնն ամբողջական դարձավ համերգային ծրագրով, որի ընթացքում ելույթներ ունեցան տարբեր տարիներին «Մանկական Եվրատեսիլում» հաղթած արտիստները և Հայաստանի պատվիրակները։
Երեկոյի հաղորդավարներն էին 2011 թվականին «Մանկական Եվրատեսիլում» Հայաստանը ներկայացրած Դալիթան, հաղորդավար Համլետ Առաքելյանը և 2014 թվականին «Եվրատեսիլում» Հայաստանի պատվիրակ Արամ Mp3-ն։

Participants of "Junior Eurovision 2022" annunciate start of the contest by turning on the lights of main Christmas tree
YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. Sixteen participants of the reputable "Junior Eurovision" song contest annunciated the official opening of the contest on December 5, in the heart of Yerevan, on the Republic Square.
ARMENPRESS reports the delegates of the 20th contest walked the red carpet, answered the presenters' questions and entered the National Gallery of Armenia, where the order of the contest numbers was determined by random draw.
According to the draw, the Armenian delegate Naren-Dance will perform the song under number 15, the Dutch delegate will perform first, and the Ukrainian participant will perform last. The other participating countries, which are Albania, Ireland, Italy, Spain, Poland, North Macedonia, Kazakhstan, Malta, Portugal, Serbia, United Kingdom, Georgia, France, will perform in alphabetical order.
After the draw, the people gathered in the square had the opportunity to watch the New Year's fairy-tale musical on the festive stage built in the Republic Square, which ended with spectacular fireworks, then the lights of the main Christmas tree were lit.
A concert program also took place at the festive event, during which the artists who won the "Junior Eurovision" in different years and the representatives of Armenia performed.
The presenters of the evening were Dalita, who represented Armenia in "Junior Eurovision" in 2011, TV host Hamlet Arakelyan, and Aram Mp3, the representative of Armenia in "Eurovision" in 2014.
Due to Malena's victory in "Junior Eurovision 2021", the competition is held in Armenia in 2022.
The symbol of "Junior Eurovision 2022" is the Armenian spinning top, and the slogan is "Spin the miracle".