ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը նույնպես պետք է համակողմանիորեն հասցեագրվի. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը շարունակում է հավատալ, որ ԵԱՀԿ-ն, ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահող երկրները, ԵԱՀԿ մեխանիզմներն իրենց կուտակած գիտելիքներով և փորձով կարող են և պետք է նպաստեն տարածաշրջանում կայունության և տևական խաղաղության հաստատմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 1-ին Լեհաստանի Լոձ քաղաքում ԵԱՀԿ նախարարական 29-րդ համաժողովի իր ելույթում այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Նա, ի թիվս այլ թեմաների, անդրադարձել է այս տարվա մարտ և օգոստոս ամիսներին Ադրբեջանի իրականացրած սադրիչ և ագրեսիվ գործողություններին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ:
«Եռակողմ հայտարարությունների բացահայտ խախտմամբ՝ Ադրբեջանը փաստացի էթնիկ զտումների ենթարկեց Լեռնային Ղարաբաղի ևս մեկ բնակավայր և փորձեց խոչընդոտել Լաչինի միջանցքի գործունեությանը, որն ավելի քան 120 հազար մարդու համար «կյանքի ճանապարհ» է»,-ասել է Միրզոյանը:
«Մենք կարծում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը նույնպես պետք է համակողմանիորեն հասցեագրվի։ Այս հարցերը մշտապես եղել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջնորդվող խաղաղ գործընթացի հիմքում»,- հավելել է նա:

Rights and security of the people of Nagorno-Karabakh should also be comprehensively addressed – FM Mirzoyan
YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS. Armenia continues to believe that the OSCE, the OSCE MG Co-Chairing countries, the OSCE mechanisms with their accumulated knowledge and experience can and should contribute to promoting stability and establishing lasting and durable peace in our region, ARMENPRESS reports Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan said at the 29th OSCE Ministerial Council inŁódź city, Poland.
Among other topics, he referred to the provocative and aggressive actions carried out by Azerbaijan against the Armenians of Nagorno-Karabakh in March and August of this year.
“In blatant violation of Trilateral Statements, Azerbaijan in fact ethnically cleansed yet another settlement of NK and tried to impede the functioning of the Lachin corridor, which is the “way of life” for more than 120 thousand people”, Mirzoyan said.
“We believe that the issue of rights and security of the people of Nagorno-Karabakh should also be comprehensively addressed. These issues have always been at the heart of the peace process led by the OSCE Minsk Group Co-Chairs”, he said.