Լավրովը հայտարարել է, որ Արևմուտքն է իր հայտարարություններով դադարեցրել Մինսկի խմբի գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին և Ֆրանսիային և Եվրոպական Միությանը մեղադրել է Մինսկի խումբը «թաղելու» մեջ՝ նշելով, որ նրանք են հրաժարվել Ռուսաստանի հետ որևէ ձևաչափով համագործակցելուց: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 1-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Լավրովը հայտարարել է, որ Մինսկի խմբի մասին ոչ ոք չի հիշում: «Արևմուտքը հայտարարել է, որ ոչ մի ձևաչափով Ռուսաստանի հետ չի համագործակցի: Դրանով նրանք հայտարարեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության ավարտի մասին: Ժամանակին Մինսկի խումբը ստեղծվել է ՝ միավորելու այն երկրներին, որոնք ազդեցություն ունեն տարածաշրջանում, որոնք կարող են ազդանշաններ ուղարկել և՛ Երևանին, և՛ Բաքվին և որոնք պայմանավորվել են աշխատել Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահության ներքո: Ինչ-որ մի փուլում Ֆրանսիան ևս դարձավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Այդ ժամանակից ի վեր համանախագահները շատ օգտակար աշխատանք են կատարել, հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ և՛ առանձին, և՛ անցկացրել են համատեղ միջոցառումներ», - նշել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
Այդ միջոցառումներից Լավրովն առանձնացրել է Մադրիդում տեղի ունեցած հանդիպումը, որի ընթացքում առաջարկվել են, այսպես կոչված, Մադրիդյան սկզբունքները: ՌԴ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նաև շեշտել է Ռուսաստանի առաջատար դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ նշելով, որ 2008-ին, 2011-ին, Ռուսաստանը Երևանի և Բաքվի ղեկավարների հետ շուրջ 10 եռակողմ հանդիպում է անցկացրել, որոնց որպես համանախագահ ներկա են գտնվել նաև ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչները:
«2020 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբերի 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ մեր միջնորդական ջանքերով հրադադար հաստատվեց, Ռուսաստանը շարունակեց և շարունակում է օգնել հայկական և ադրբեջանական կողմերին այդ տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործում, ինչը, բնականաբար, խթան կհանդիսանա ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի զարգացման համար, այլև մյուս հարևան երկրների՝ Թուրքիայի, Իրանի, Վրաստանի: Ռուսաստանը ևս դրանում հետաքրքրված է: Բացի այդ, մենք պայմանավորվել ենք, որ Ռուսաստանը երկու կողմերին կօգնի սահմանի սահմանազատման գործում: Եվ երրորդ, մենք պայմանավորվել ենք, որ Ռուսաստանը կաջակցի նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը համաձայնեցնելու հարցում», - ասել է Լավրովը:
Դիվանագետը շեշտել է, որ այս բոլոր բանակցությունները ձեռք են բերվել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև տեղի ունեցած գագաթնաժողովների արդյունքում: Նա միևնույն ժամանակ մեկնաբանել է արևմտյան երկրների ներգրավվածությունը բանակցային գործընթացի մեջ:
«Այս ամենին զուգահեռ մենք ականատես ենք եղել այլ խաղացողների ջղաձիգ փորձերին՝ խցկվելու այս գործընթացների մեջ: Մենք դրա հետ կապված ոչ մի խնդիր չունենք: Միակ բանը, որ մենք նշել ենք Երևանի և Բաքվի հետ շփումներում, այն է, որ Արևմուտքը հատուկ ռազմական գործողություն սկսելուց հետո Վաշինգտոնի և Փարիզի շուրթերով հայտարարել է, որ ոչ մի տեղ, ոչ մի ձևաչափով Ռուսաստանի հետ չի համագործակցի: Դրանով նրանք հայտարարեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության ավարտի մասին: Այդ պատճառով, երբ մեր հայ գործընկերները երբեմն հիշում են Մինսկի խմբի մասին, մենք ասում ենք, որ այդ հարցը մեզ չպետք է ուղղվի: Այդ հարցը պետք է ուղղվի ԱՄՆ-ին, Ֆրանսիային, որոնք հայտարարեցին, որ նրանք այլևս չեն հավաքի այդ խումբը, և, իհարկե, հարցը պետք է ուղղվի Ադրբեջանին, քանի որ առանց Ադրբեջանի մասնակցության միջնորդական որևէ ջանք անիմաստ է»:
ՌԴ արտգործնախարարը շեշտել է, որ արևմտյան երկրները փորձում են միջամտել միջնորդական ջանքերին:
«Հիմա և՛ ֆրանսիացիները, և՛ ամերիկացիները, և, ընդհանուր առմամբ, Եվրոպական Միությունը փորձում են փոխհատուցել իրենց կողմից «թաղված» Մինսկի խումբը՝ խցկվելով միջնորդական ջանքերի մեջ, ընդ որում, փորձում են վերցնել և սեփականաշնորհել այն պայմանավորվածությունները, որոնք կողմերը ձեռք են բերել Ռուսաստանի մասնակցությամբ», - ասել է Լավրովը:
Նա շեշտել է, որ Բրյուսելում անցկացվում է սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ, որին հայերն ու ադրբեջանցիները, լինելով բարեկիրթ մարդիկ, գնում են, սակայն Բրյուսելը չունի նախկին խորհրդային երկրների քարտեզները, «դրանք գոյություն ունեն միայն Ռուսաստանի գլխավոր շտաբում»:
«Նույնը խաղաղության պայմանագրի հետ կապված: Նրանք գնացել էին Պրահա՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի ֆորումին, այնտեղ ստորագրել են փաստաթուղթ այն մասին, որ սահմանազատումը և խաղաղության պայմանագիրը պետք է հիմնվեն ՄԱԿ-ի կանոնակարգի և 1991 թվականի դեկտեմբերի Ալմա-Աթայի հռչակագրով հաստատված սահմանի վրա: Իսկ Ալմա-Աթայի հռչակագրով բոլոր խորհրդային հանրապետությունները կազմում են Անկախ պետությունների համագործակցություն և հաստատում են սահմանների անփոփոխությունն այն սահմաններում, որոնք գոյություն են ունեցել Խորհրդային Միության միութենական հանրապետությունների միջև: Այլ կերպ ասած, այդ ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը, միանշանակ, Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության մաս էր: Եվ երբ դրան հավանություն տվեցին և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը, և՛ Ֆրանսիան, և՛ պարոն Միշելը այն փաստաթղթի շրջանակներում, որ իրենք ճանաչում են Ալմա-Աթայի հռչակագիրը առանց նախապայմանների, դա, իհարկե, հեշտացնում է հետագա աշխատանքը, քանի որ լուծում է այն հարցը, թե ինչպես մոտենալ Ղարաբաղի կարգավիճակին: Իզուր չէ, որ Հայաստանի ղեկավարությունը վերջին շրջանում ավելի շատ խոսում է ոչ թե կարգավիճակի մասին, այլ այն մասին, որ հարկավոր է ապահովել հայ բնակչության իրավունքները Ղարաբաղում: Ադրբեջանական կողմը պատրաստ է դրան, նրանք պատրաստ են տրամադրել իրավունքների երաշխիքներ, որոնք ունեն Ադրբեջանի մյուս քաղաքացիները: Իսկ Մինսկի խմբի մասին ոչ ոք չի հիշում», - ասել է Լավրովը:

Russia’s Lavrov says West with its statements stopped activities of OSCE Minsk Group
YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS. Russian Foreign Minister Sergei Lavrov has accused US, France and the European Union of “burying” the Minsk Group, claiming that they have refused to cooperate with Russia in any format.
During a press conference today, the Russian FM said that no one remembers about the Minsk Group. “The West announced that it will not cooperate with Russia in any format. With that, they announced the end of the activity of the OSCE Minsk Group. The Minsk Group has been created to unite those countries which have an influence in the region, which can send signals to both Yerevan and Baku and which have agreed to work under the chairmanship of Russia and the United States. At some stage France also became a Co-Chair of the OSCE Minsk Group. Since then the Co-Chairs have carried out a very useful work, have met with the leaders of Armenia and Azerbaijan both separately and also held joint meetings”, the Russian Foreign Minister said.
Among those meetings Lavrov highlighted the meeting in Madrid during which the so-called Madrid principles have been proposed. Lavrov also highlighted the leading role of Russia as an OSCE Minsk Group Co-Chair, stating that in 2008 and 2011 Russia held around 10 trilateral meetings with the Armenian and Azerbaijani leaders, which were also attended by the representatives of US and France as a co-chair.
“After the 44-Day War in September-October 2020, when a ceasefire was established at our mediation efforts, Russia continued and continues helping the Armenian and Azerbaijani sides in the unblocking of transportation and economic communications in that region, which will, of course, contribute not only to the development of Armenia and Azerbaijan, but also for other neighboring countries – Turkey, Iran and Georgia. Russia is also interested in that. Moreover, we agreed that Russia will assist the sides in the border delimitation. And thirdly, we agreed that Russia will assist in reaching an agreement over a peace treaty between Armenia and Azerbaijan”, Lavrov said.
The diplomat said that all these negotiations were achieved as a result of the summits held between the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan. He also commented on the engagement of Western countries in the negotiation process.
“In line with this we have witnessed the frantic attempts of other players to get involved in these processes. We have no problem with that. The only thing we have said during the contacts with Yerevan and Baku is that the West, after the launch of the special military operation, has announced through the mouths of Washington and Paris that it will not cooperate with Russia anywhere and in any format. With that, they announced the end of the activity of the OSCE Minsk Group. Therefore, when our Armenian partners sometimes remember about the Minsk Group, we say that this question must not be asked to us. That question must be addressed to the US, France who announced that they will no longer gather that Group, and of course, the question must be also addressed to Azerbaijan as any mediation effort without Azerbaijan’s participation is pointless”.
The Russian FM said that the Western countries are attempting to intervene in the mediation efforts.
“Now both the French, the Americans and the European Union, in general, are trying to compensate the Minsk Group “buried” by them, getting involved in the mediation efforts. Moreover, they are trying to take over and privatize the agreements which the sides have reached with Russia’s participation”, Lavrov said.
Lavrov said that Brussels is hosting a session of the delimitation commissions between Armenia and Azerbaijan, but stated that Brussels does not have the maps of post-Soviet countries, as “they exist only in the general staff of Russia”.
“Concerning the peace treaty. They went to Prague for the forum of the European Political Community, signed a document there according to which the delimitation and the peace treaty must be based on the UN Charter and the border established by the Alma-Ata Declaration of December 1991. And according to the Alma-Ata Declaration, all the soviet republics form the Commonwealth of Independent States and confirm the immutability of borders in the borders that existed between the Soviet republics”, Lavrov said.