Միգրացիայի հետևանքով փաստացի առանց ծնողների մեծացող երեխաների խնդիրները ուշադրության կենտրոնում. ավարտվել է պիլոտային ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 30ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լքված երեխաների վրա միգրացիայի բացասական ազդեցության նվազեցումը» պիլոտային ծրագիրը վեր է հանում միգրացիայի հետևանքով փաստացի առանց ծնողների մեծացող երեխաների խնդիրները:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Միլենիում» կրթահետազոտական հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար Դինա Մանուկյանը նշեց, որ ներկայում ակտիվ միգրացիան իր ազդեցությունն է թողնում ընտանիքի կառուցվածքի և ներընտանեկան հարաբերությունների վրա: Աշխատանքային միգրացիայի պատճառով ընտանիքները կանգնում են լուրջ խնդիրների առաջ, որոնց ուսումնասիրությունն ունի կարևոր գործնական նշանակություն:
«Այս պիլոտային ծրագրով մենք փորձեցինք հասկանալ, թե խնդիրն ի՞նչ պատկեր ունի մեր երկրում, ո՞ր ոլորտներին է այն առնչվում, ովքե՞ր են հետաքրքրված կողմերը և որտեղի՞ց պետք է սկսել աշխատել: Այն պիլոտային է և դեռևս իրականացվել է Վանաձոր և Ալավերդի քաղաքներում: Ծրագրի շրջանակում փորձել ենք համախմբել այդ խնդիրների շուրջ հետաքրքրված անձանց, ովքեր նման խնդիրների հետ աշխատում են, գոնե այն քաղաքներում, որտեղ ծրագիրը պիլոտային իրականացվել է, որոշակի ինֆորմացիա տրամադրել նրանց և փորձել խոսել նաև այն կառույցների հետ, ովքեր կարող են աջակցել»,-ասաց նա :
Դինա Մանուկյանն ընդգծեց, որ Վանաձոր և Ալավերդի քաղաքներում համագործակցել և խնդիրների մասին խոսել են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների՝ մասնավորապես սոցիալական բաժինների, հոգաբարձուների խորհրդի, միասնական սոցիալական ծառայության և սոցաշխատողների հետ:
Հանդիպել են նաև մի քանի նման կարգավիճակում բնակվող ընտանիքների, հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների հետ, ովքեր աշխատում են նշված տարածաշրջանում և հետաքրքրված են հիմնախնդրով:
«Մենք մեծ հույս ունենք, որ պիլոտային ծրագիրը, որն արվեց խնդրի բացահայտման նպատակով, կշարունակվի և թեմայի շուրջ կառաջանա հետաքրքրություն շահագրգիռ կողմերի մոտ»,-ասաց Դինա Մանուկյանը:
Նա ընդգծեց, որ իրենց կազմակերպությունն արդեն քսան տարուց ավելի աշխատում է Հայաստանի բոլոր մարզերում, և հիմնական շեշտը դրված է համայնքների զարգացման հիմնախնդրի վրա՝ տարբեր բնագավառներում: Զբաղվում են երիտասարդների հիմնախնդիրներից սկսած մինչև տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության, ապակենտրոնացման, բյուջետավորման ծրագրերի մշակման, կանանց և երեխաների հիմնախնդիրների և համայնքներում տուրիստական ծրագրերի իրականացմամբ:
Մանուկյանի խոսքով՝ աշխատանքային միգրացիայի միջոցով ծնողները փորձում են ֆինանսական բարենպաստ պայմաններ ստեղծել իրենց երեխաների համար՝ իրականում բաց թողնելով առավել կարևոր հարցեր երեխաների տարրական խնամքի, պաշտպանության, դաստիարակության և որպես առողջ անհատի ձևավորման գործում:
«Դաստիարակության կարևոր ինստիտուտ է հանդիսանում ընտանիքը: Այն, ինչ երեխան ձեռք է բերում վաղ տարիքից ընտանիքում, պահպանում է ամբողջ կյանքի ընթացքում: Ընտանիքը կարող է հանդես գալ որպես դաստիարակության դրական և բացասական գործոն»,-ասաց նա՝ ընդգծելով այն փաստը, որ ոչ լրիվ ընտանիքներում մեծացող երեխաները այսպես կոչված ռիսկի խմբին են պատկանում և նրանց անձի ձևավորումը կարող է որոշակի դժվարություններով ընթանալ, իսկ աշխատանքային միգրանտների թիվն աճում է օրեցօր:

Проблемы детей, фактически растущих без родителей в результате миграции, в центре внимания: завершена пилотная программа
Пилотная программа «Снижение негативного влияния миграции на детей» освещает проблемы воспитания детей, фактически растущих без родителей в результате миграции.
В беседе с «Арменпресс» руководитель программ Образовательно-исследовательского фонда «Миллениум» Дина Манукян отметила, что в настоящее время активная миграция оказывает влияние и на структуру семьи и внутрисемейных отношений. Из-за трудовой миграции семьи сталкиваются с серьезными проблемами, изучение которых имеет важное практическое значение.
«С помощью этого пилотного проекта мы попытались понять, как выглядит проблема в нашей стране, с какими сферами она связана, кто является заинтересованными сторонами и с чего нам надо начинать работу? Это пилотный проект, который уже реализован в городах Ванадзор и Алаверди. В рамках проекта мы постарались собрать людей, интересующихся этими проблемами, работающих с такими проблемами, хотя бы в тех городах, где проект реализовывался в качестве пилотного, предоставить им определенную информацию и попытаться поговорить со структурами, которые могут их поддерживать», - сказала она.
Дина Манукян подчеркнула, что в городах Ванадзор и Алаверди они сотрудничали и обсуждали проблемы с представителями органов местного самоуправления, в частности, социальных отделов, Попечительского совета, Единой социальной службы и с социальными работниками.
Они провели встречи с несколькими семьями, проживающими в таком статусе, с общественными и с международными организациями, которые работают в указанном регионе и интересуются данной проблемой.
«Мы очень надеемся, что пилотная программа, которая была запущена для выявления проблем, будет продолжена и заинтересованные стороны заинтересуются этой темой», - сказала Дина Манукян.
Она подчеркнула, что их организация уже более двадцати лет работает во всех регионах Армении, и основной упор делается на развитие различных сфер общин. Они занимаются самыми разными вопросами: от вопросов молодежи до функционирования органов местного самоуправления, децентрализации, разработки бюджетных программ, вопросов женщин и детей, реализации программ туризма в общинах.
По словам Дуны Манукян, посредством трудовой миграции родители пытаются создать для своих детей благоприятные материальные условия, фактически оставляя в стороне самые важные вопросы по первичному уходу за детьми, их защите, воспитанию и формированию здоровой личности.
«Семья является важным институтом воспитания. То, что ребенок приобретает с раннего возраста в семье, он сохраняет на всю жизнь. Семья может выступать как положительным, так и отрицательным фактором воспитания», - сказала она, подчеркнув, что дети, растущие в неполных семьях, относятся к так называемой группе риска и формирование их личности может быть затруднено, но при этом численность трудовых мигрантов увеличивается день ото дня.