Հայ ռեժիսորների «Ավրորայի լուսաբացը» և «Զուլալի» ֆիլմերն արժանացել են միջազգային մրցանակների
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռեժիսոր Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» և ռեժիսոր Հայկ Օրդյանի «Զուլալի» ֆիլմերն արժանացել են միջազգային մրցանակների:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից հայտնում են, որ «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական-անիմացիոն ֆիլմը Տալլինի «Սև գիշերներ» (Tallinn Black Nights) միջազգային կինոփառատոնի Baltic մրցութային ծրագրում արժանացել է «Համարտադրության համար Բալթյան լավագույն արտադրող» մրցանակին:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ նկարահանված «Ավրորայի լուսաբացը» անիմացիոն-վավերագրությունը Հայաստան-Գերմանիա-Լիտվա համատեղ արտադրություն է։ Այն աջակցություն է ստացել նաև եվրոպական ամենախոշոր կինոֆոնդից՝ ԵՎՐԻՄԱԺ-ից (Հայաստանը՝ որպես մեծամասնական համարտադրող): Արտադրող ընկերություններն են՝ «Բարս մեդիա», Gebrueder Beetz Filmproduktion, Artbox Laisvalaikio Klubas, ռեժիսորն ու սցենարիստը Իննա Սահակյանն է, պրոդյուսերներ` Վարդան Հովհաննիսյան, Քրիստիան Բից, Յուստե Միխայլինայտե: Ֆիլմն ստեղծվել է «Զորյան» ինստիտուտի գիտական աջակցությամբ և Հայոց ցեղասպանության բանավոր պատմության արխիվի հիման վրա:
Ֆիլմը ներկայացնում է Ավրորա Մարդիգանյանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրելուց մինչև հոլիվուդյան աստղ դառնալու ոդիսականը: Հոլիվուդյան համր ֆիլմում վերամարմնավորելով ինքն իրեն` դեռատի աղջիկը կրկին վերապրում է ցեղասպանության սարսափները՝ նպատակ ունենալով աշխարհին պատմել Հայոց եղեռնի մասին:
Իսկ Հայկ Օրդյանի «Զուլալի» խաղարկային լիամետրաժ ֆիլմը մասնակցել է Մոսկվայի «Կինոն առանց արգելքների» (Кино без барьеров, Breaking Down Barriers) հաշմանդամություն ունեցող անձանց կյանքին նվիրված XI միջազգային կինոփառատոնին և հաղթել «Երեխաների մասին լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում։

Фильмы армянских режиссеров «Рассвет Авроры» и «Зулали» удостоились международных премий
Фильмы «Рассвет Авроры» режиссера Инны Саакян и «Зулали» режиссера Айка Ордяна отмечены международными наградами.
Как передает «Арменпресс», в Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА сообщили, что документально-анимационный фильм «Рассвет Авроры» был удостоен награды «Лучший фильм совместного производства» в конкурсной программе Таллиннского международного кинофестиваля «Темные ночи».
Документально-анимационный фильм «Рассвет Авроры», снятый при финансовом содействии Министерства ОНКС Республики Армения, является совместным производством Армении, Германии и Литвы. Фильм получил содействие крупнейшего европейского кинофонда EURIMAGE (Армения как мажоритарный сопродюсер). Продюсерские компании: «Барс Медиа», «Gebrueder Beetz Filmproduktion», «Artbox Laisvalaikio Klubas»; Режиссер и сценарист - Инна Саакян; Продюсеры: Вардан Ованнисян, Кристиан Битц, Жюсте Михайлинайте. Фильм создан при научной поддержке Института «Зорян» на основе документов Архива устной истории Геноцида армян.
В фильме представлена жизнь Авроры Мардиганян, выжившей во время Геноцида армян и ставшей голливудской звездой. В голливудском немом фильме девочка-подросток рассказала об ужасах Геноцида армян.
Художественный фильм Айка Ордяна «Зулали» был показан на Московском XI Международном кинофестивале «Кино без барьеров», посвященном жизни людей с ограниченными возможностями, и победил в номинации «Лучший фильм о детях».