Գանձայում մեկնարկել են Վահան Տերյանի տուն-թանգարանի հուշային հատվածը վերականգնելու աշխատանքները
ԳԱՆՁԱ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գանձայում մեկնարկել են Վահան Տերյանի տուն-թանգարանի հուշային հատվածը վերականգնելու նախապատրաստական աշխատանքները: Տերյանին նվիրված «Աշնան մեղեդի. պոեզիայի երեկո» միջոցառման շրջանակում կազմակերպված շրջայցի ընթացքում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամի (ՋԱՀ) տնօրեն Սամվել Մկոյանը:
«2021-ին Նինոծմինդայի քաղաքապետարանի և բարերարների աջակցությամբ առաջին փուլով վերականգնվեց Տերյանի տուն-թանգարանի ցուցասրահը: Այժմ երկրորդ փուլով մեկնարկել ենք հուշային մասը վերականգնելու նախապատրաստական աշխատանքները: Իրականացրել ենք գեոդեզիական հետազոտություններ, մշակում ենք վերջնական նախագիծը՝ տեսնելու, թե հուշային մասն ինչ տեսք կունենա: Կարճ ժամանակ անց նախագիծը վերջնական տեսքով կլինի, որից հետո կանցնենք շինարարական աշխատանքներին»,- մանրամասնեց նա:
Թանգարանի գիտաշխատող Լիզա Աբգարյանի խոսքով՝ հուշային մասի վերականգնումն անհրաժեշտություն է: Նկատելի է, որ պատերը խոնավ են, տեղ-տեղ փլուզումներ կան: Խոսելով թանգարանի այցելուներից՝ Աբգարյանը նշեց, որ նրանց հիմնական մասը Հայաստանից են, ունեն նաև օտարազգի այցելուներ, այդ թվում՝ վրացիներ:
Շրջայցի շրջանակներում հյուրերին հնարավորություն տրվեց ծանոթանալ Ջիվանու տուն-թանգարանին, տեսնել Փարվանա լիճը, հիանալ Ախալքալաքի տեսարժան վայրերով:
2019 թվականին Տերյանական օրերի շրջանակներում «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամը (ՋԱՀ) հայտարարել էր Վահան Տերյանի տուն-թանգարանի վերականգման պատրաստակամության մասին, քանի որ այն գտնվում էր անմխիթար վիճակում: 2021 թվականին Ջավախքի Գանձա գյուղում բացվեց բանաստեղծ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Վահան Տերյանի տուն-թանգարանի ցուցասրահը, որն աչքի է ընկնում հարուստ և գեղեցիկ դիզայներական աշխատանքով, եռաշերտ ցուցադրությամբ և նորարարական լուծումներով։
Ցուցասրահում ներկայացվում են Վահան Տերյանի կյանքի 7 կարևորագույն փուլերը. մանկության տարիները, Լազարյան ճեմարանում ուսանողական կյանքը, Հովհաննես Թումանյանի և Ավետիք Իսահակյանի հետ ունեցած հանդիպումները, թարգմանչական, գիտական, հասարակական և քաղաքական գործունեությունը, ինչպես նաև՝ իր կյանքի վերջին օրերը Օրենբուրգում։ Ի դեպ, «Arloopa» հեռախոսային հավելվածի միջոցով հնարավոր է «կենդանացնել» ցուցասրահի պատերին նկարված պատկերները։
Համավարակի և պատերազմի պայմաններում ՋԱՀ-ը կարողացել է իրականացնել ծրագրի առաջին փուլը՝ Տերյանի տուն-թանգարանի ցուցասրահի վերականգնումը։ Երկրորդ փուլով նախատեսվում է կազմակերպել հուշային մասի վերականգնումը, իսկ երրորդ փուլով վերականագնվելու է ամբողջ համալիրը։

Works to restore memorial part of Vahan Teryan House-Museum launched in Gandza, Georgia
GANDZA, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Preparations for restoring the memorial part of the Vahan Teryan House-Museum have started in the Georgian village of Gandza, Director of “Support to Javakheti” Foundation Samvel Mkoyan told ARMENPRESS on the sidelines of the tour organized within the framework of an event dedicated to Armenian poet Vahan Teryan.
“In 2021, with the support of the Ninotsminda municipality and philanthropists, the exhibition hall of the Teryan House-Museum was restored at the first stage. Currently, with the second stage, we have launched the preparations for restoring the memorial part. We have conducted geodetic research, are developing the final design to see how the memorial part will look like. The project will be finalized soon and then we will start the construction works”, he said.
Researcher at the Museum Liza Abgaryan said that the restoration of the memorial part is a necessary. The walls are wet, there are some collapses. As for the visitors to the Museum, she said that most of the visitors are from Armenia, but they also have visitors of other nationalities, including Georgians.
During the tour the guests also had a chance to visit the Jivani House Museum, Lake Paravani and the beautiful sites of Akhalkalaki.
In 2019 during the Teryan Days, the “Support to Javakheti” Foundation announced the readiness to restore the Vahan Teryan House-Museum as it was in poor condition. In 2021 the exhibition hall of Teryan House-Museum opened in the village of Gandza in Javakheti. During the COVID-19 pandemic and the war, the Foundation managed to implement the first stage of the program - the restoration of the exhibition hall. The second stage is dedicated to the restoration of the memorial part, and with the third stage the entire complex will be restored.