ՀՀ-ն և Իրանն աշխատում են բարտերով առևտուր անելու ուղղությամբ. առևտրային կցորդը՝ երկրների տնտեսական հարաբերություների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը և Իրանը բոլոր ուղղություններով խորացնում են տնտեսական հարաբերությունները, մտածում են համատեղ արտադրությունների հիմնման մասին, աշխատանքներ են տարվում նաև բարտերի տարբերակով առևտուր անելու ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայ-իրանական առևտրատնտեսական հարաբերություններից է խոսել Իրանում Հայաստանի առևտրային կցորդ Վարդան Կոստանյանը:
-Պարոն Կոստանյան, ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ այս տարվա առաջին 9 ամսում Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է ավելի քան 45 տոկոսով, ընդ որում Հայաստանից Իրան արտահանումն աճել է 83.2 տոկոսով` կազմելով 84 մլն 648.0 հազար դոլար, իսկ Իրանից ներմուծումը՝ 39.2 տոկոսով: Ձեր գնահատմամբ ի՞նչն է նպաստել աճի նման տեմպին:
-Դա պայմանավորում ենք մի քանի հանգամանքով: Երկու կառավարությունների կողմից եղել է հստակ հայտարարություն՝ տնտեսական հարաբերություններն ավելի խորացնելու և երկու երկրների գործարարների համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու: Աճը պայմանավորված է նաև միջազգային վերջին զարգացումներով, ԵԱՏՄ անդամ այլ երկրների միջազգային առևտրի աշխարհագրության, առևտրական քարտեզի փոփոխությամբ, ինչպես նաև՝ երկու երկրների տնտեսությունների նկատմամբ հետաքրքրության ավելացմամբ: Օրինակ՝ Իրանում բազմաթիվ ցուցահանդեսներ են տեղի ունենում, որի մասին տեղյակ ենք պահում մեր գործարարներին: Որոշ ընկերություններ կան, որ, օգտվելով այդ հնարավորությունից, իրանցի գործընկերներ են գտել: Եվ շատ ուրախալի է, որ այդ ընկերությունները Իրանից ներմուծել են ոչ միայն պատրաստի արտադրանք, այլ նաև հումք, որով Հայաստանում արտադրվել է վերջնական արտադրանք: Առևտրաշրջանառության աճն այսպիսով պայմանավորված է երկու կառավարությունների վարած տնտեսական քաղաքականություններով և տեղեկատվության փոխանակումով: Մենք նաև փորձում ենք հանդիսանալ կամուրջ՝ դեպի ԵԱՏՄ երկրներ: Հայաստանը ԵԱՏՄ միակ անդամ երկիրն է, որը ցամաքային սահման ունի Իրանի հետ: Եվ մեր բոլոր հանդիպումների ընթացքում բարձրաձայնում ենք այդ մասին, որպեսզի իրանցի գործարարների համար նույնպես պարզ լինի, թե Հայաստանն ինչ հնարավորություններ կարող է ընձեռել: Նրանք ոչ միայն դիտարկում են առանձին Հայաստանի շուկան, այլ նաև Հայաստանը դիտարկում են որպես կամուրջ՝ դեպի ԵԱՏՄ շուկա մուտք գործելու համար: Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև գործում է ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիր, կան որոշ ապրանքատեսակներ, որոնք էականորեն նվազեցված, գրեթե զրոյի հասցված մաքսատուրքերով են ներմուծվում: Հաջորդ տարի բանակցությունները շարունակվելու են՝ ապրանքատեսակների ցանկն էլ ավելի մեծացնելու համար: Այս հանգամանքներն ազդեցություն ունեցել են:
-Իրանական շուկային հայկական ի՞նչ ապրանքներ են հատկապես հետաքրքրում, Հայաստանից հիմնականում ի՞նչ ապրանքներ են արտահանվում Իրան, այդ ավելի քան 84 մլն ծավալը հիմնականում ո՞ր ապրանքատեսակների արտահանման հաշվին է ապահովվել: Եվ Հայաստանն Իրանից հիմնականում ի՞նչ է ներմուծում:
-2022 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանից Իրան արտահանված հիմնական ապրանքատեսակներն են էլեկտրաէներգիա, սիգար, սիգարիլլա, սիգարետ, երկաթ և չորակավորված պողպատ՝ ձուլակտորով, շոկոլադ և կակաո պարունակող այլ սնունդ, շիշ, բանկա, ամպուլա և ապակե այլ տարողություն։ Իսկ նույն ժամանակ Իրանից Հայաստան ներմուծված հիմնական ապրանքատեսակներն են եղել բնական և հեղուկ գազ, նավթ և նավթամթերք՝ ոչ հում, ձողեր երկաթից կամ չորակավորված պողպատից տաք գլանվածք՝ առանց հետագա մշակման, բանջարեղեն՝ թարմ կամ սառեցրած, սուլֆիդներ և բազմասուլֆիդներ։ Արտահանման համար շատ կարևոր է հաշվի առնել Իրանի տնտեսության կառուցվածքը և պետության վարած տնտեսական քաղաքականությունը: Իրանական կառավարությունը թույլ չի տալիս ներմուծել այն ապրանքները, որոնցից Իրանն արտադրում է: Գրեթե անհնար է որևէ արտադրատեսակի ներմուծումն Իրան, եթե դրա արտադրությունը երկիրն ունի:
-Պարոն Կոստանյան, դուք Իրանում Հայաստանի առևտրային կցորդ եք նշանակվել 2021-ին: Ձեր գործունեության այս մեկ տարվա ընթացքում երկու երկրների առևտրատնտեսական հարաբերություններում ի՞նչ խոչընդոտներ եք նկատել և ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկել դրանց հաղթահարման ուղղությամբ: Երկու երկրների առևտրային հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են իրականացվում:
-Սկզբում, երբ ես հանդիպումներ էին ունենում իրանցի գործարարների հետ և ներկայացնում Հայաստանը, ինձ մոտ տպավորություն էր, որ իրականում հիմնական խոչընդոտներից մեկը տեղեկատվության պակասն էր, թե օրինակ ինչ է ներկայացնում Հայաստանի տնտեսությունը: Օրինակ, երբ իրանական կողմն ասում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը փոքր է, մենք ասում ենք, որ գուցե փոքր է, բայց առաջարկում ենք Հայաստանով ԵԱՏՄ շուկա դուրս գալ: Փոխադարձ տեղեկատվության պակաս կա, որը մենք փորձում ենք լրացնել: Այսօր ունենք բազմաթիվ տեղեկատվական նյութեր՝ պարսկերենով թարգմանված, և մեր հանդիպումների, բիզնես ֆորումների ժամանակ տրամադրում ենք իրանական ընկերություններին, որպեսզի ավելի լավ ու ավելի մոտիկից ճանաչեն: Ինչպես նաև կազմակերպում ենք իրանցի գործարարների այցեր Հայաստան: Այս ամենն իր արդյունքները տալիս է: Այս աշխատանքը երկկողմանի է, այսինքն՝ և ՀՀ կառավարության, և Իրանի կառավարության կողմից կա տնտեսական հարաբերություններն ավելի խորացնելու, սերտացնելու հանձնառություն: Խոչընդոտներից է նաև այն, որ մեր հարևան երկիրը գտնվում է պատժամիջոցների տակ: Տնտեսական հարաբերությունները ձևավորելիս՝ մենք դա շատ լավ հաշվի առնում ենք:
Մենք նաև փորձում ենք իրանական ընկերություններին ներկայացնել ենթակառուցվածքների միջազգային մրցույթները: Իրանում կան բազմաթիվ կարող ընկերություններ ճանապարհաշինության ոլորտում, որոնք կարող են մասնակից դառնալ դրանց:
-Իրանում առևտրի կցորդի հաստիք ստեղծելու որոշմամբ նշվում էր, որ առևտրական կցորդի հիմնական պարտականություններից է նաև Հայաստանում ներդրումային գործունեությամբ հետաքրքրվող ԻԻՀ ձեռնարկատերերին և ընկերություններին համապատասխան տեղեկատվության տրամադրումը: Այս ընթացքում իրանական ի՞նչ ընկերություններ են հետաքրքրվել Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններով, դրանցից քանի՞սն է Հայաստանում ներդրում կատարել կամ պատրաստվում կատարել, ի՞նչ ընկերություններ են դրանք: Իրանական բիզնեսին Հայաստանի ներդումային դաշտը գրավո՞ւմ է:
-Իմ հիմնական գործառույթներից է Հայաստանի ներդրումային գրավչությունները ներկայացնելն ու երկիր ներդրումներ բերելը: Երբ ասում ենք, որ Հայաստանը կամուրջ է դեպի ԵԱՏՄ շուկա, նկատի ունենք նաև համատեղ արտադրանք: Քանի որ էներգակիր ռեսուրսներն Իրանում ավելի մատչելի են, քան Հայաստանում, շատ հետաքրքիր կլինի ունենալ համատեղ նախագծեր և մի հատվածը արտադրել Իրանում, մյուս հատվածը՝ Հայաստանում և այդ ապրանքատեսակով ԵԱՏՄ շուկա մուտք գործել: Երբ հանդիպում ենք գործարարներին, հիմնականում դա ենք բացատրում: Դարպաս դեպի ԵԱՏՄ ասելով՝ նկատի չունենք պարզապես պատրաստի ապրանքատեսակները հասցնել ՌԴ, մենք առաջարկում ենք մտածել համատեղ արտադրությունների մասին: Եվ կառավարությունն այդ դեպքում աջակցում է ծրագրերի իրականացմանը: Այս մեկ տարվա ընթացքում ես 100-ից ավելի ընկերությունների հետ եմ հանդիպել Իրանում, և հանդիպման գլխավոր առանցքը եղել է Հայաստանում ներդրումներ կատարելը, Հայաստանի ներդումային գրավչությունը բացատրելը, ինչպես նաև ներկայացնել կառավարության այն տնտեսական քաղաքականությունը, որը կարող է շահավետ լինել իրանցի գործարարների համար այստեղ ներդրում կատարելու համար: Արդյունքներ, իհարկե, կան, օրինակ՝ Լեռնագոգ գյուղում Քարակերտի քարաձուլման գործարանը: Դա ամբողջությամբ իրանական ներդրում է, շուրջ 4 մլն դոլար ներդրում արդեն կատարել են, ավելի քան 80 աշխատողներ ունեն: Կարծում եմ՝ առաջիկա 1-1.5 ամսվա ընթացքում նաև դրա բացման արարողությանն ականատես կլինենք: Առաջին փուլով արտադրվելու են երկաթե ձուլակտորներ, երկրորդ փուլի համար մտածում են ամրանների արտադրության մասին: Ներդրումը փաստացի արդեն կատարված է և արտադրանք է տալիս: Ծրագիրն աջակցություն է ստանում Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից: Կան շատ այլ ծրագրեր ևս, որոնք դեռ գործնական փուլ չեն մտել:
- Հայտնի էր դարձել, որԹեհրանն առաջիկայում պատրաստվում է Հայաստանում իրանական ապրանքների առևտրի կենտրոն բացել: Մանրամասներ կներկայացնե՞ք ծրագրից, ե՞րբ կգործի այդ կենտրոնը, կարելի՞ է իրանական ներդրում համարել Հայաստանում: Եվ Իրանում նմանատիպ հայկական ապրանքների առևտրի կենտրոն բացելու մտադրություն կա՞, ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկում այդ ուղղությամբ: Դրա բացումը ի՞նչ ժամկետում է հնարավոր, ի՞նչ հեռանկարներ կբացի այն:
-Ներդրումների մասին խոսելիս սա ևս կարող ենք օրինակ բերել: Խոսքն ավելի քան 5 մլն դոլարի մասին է: Այս ծրագիրն իրականացվում է հայկական կողմի աջակցությամբ: 100-ից ավելի իրանական ընկերություններ ներկայացված են լինելու տվյալ կենտրոնում: Այդ կենտրոնում հայ և իրանցի գործարարները կարող են ուղիղ հանդիպումներ ունենալ, լինելու է կոնֆերանսների դահլիճ, նրանք կարող են քննարկել ոչ միայն ապրանք ձեռք բերելու, այլ նաև համատեղ արտադրություն հիմնելու հարցեր: Այսինքն՝ դա շատ լավ հարթակ կլինի երկու գործարարների համատեղ հանդիպման, բիզնես գործարքների շուրջ պայմանավորվելու, հետագայում տվյալ արտադրատեսակը Հայաստանում արտադրելու համար: Կենտրոնը բաղկացած է լինելու երկու մասից, շուրջ 2000 քմ հատվածում լինելու են նավթաքիմիայի հետ առնչվող ոլորտային արտադրանքները, 18 000 քմ տարածքում՝ այլ բազմաթիվ ոլորտների արտադրանքներ: Ներկայացված են լինելու իրանական շատ լուրջ ընկերություններ, որոնք պատմության մեջ առաջին անգամ են Իրանից դուրս մասնաճյուղ բացելու և իրենց արտադրանքը ներկայացնելու: Դա կամրապնդի հայ և իրանցի գործարարների բիզնես կապերը: Կենտրոնի բացումն ամենայն հավանականությամբ տեղի կունենա մինչև 2 ամսվա ընթացքում: Այն լինելու է Առինջ մոլի մոտակայքում:
Իսկ ինչ վերաբերում է Իրանում հայկական ապրանքների առևտրի կենտրոն բացելուն, ապա մեր ունեցած բազմաթիվ հանդիպումների, պաշտոնական փոխայցերի ընթացքում բարձրաձայնում ենք մեր այդ մտադրության մասին: Նախնական դրական տրամադրվածություն կա իրանական կողմում: Հիմա բանակցություններն ակտիվ փուլում են: Պետք է անպայման հաշվի առնենք տվյալ երկրի տնտեսական քաղաքականության առանձնահատկությունները: Դրանից հետո, երբ վերջնական տեսքը կլինի, հնարավոր կլինի խոսել ժամկետների և այլ մանրամասների մասին: Այս դեպքում հայ գործարարները պետք է պատրաստ լինեն ներդրումներ կատարելուն: Այն գործարարները, որոնք հետաքրքրված են իրենց ապրանքը դեպի իրանական շուկա արտահանելու հեռանկարով, այդ խողովակով կարող են օգտվել այդ հնարավորությունից:
-Եվ վերջում պարոն Կոստանյան, ի՞նչ կցանկանք ավելացնել հայ-իրանական հարաբերությունների վերաբերյալ, ամփոփելով, երկու երկրների առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման ի՞նչ ներուժ, հեռանկար եք տեսնում:
Մի քանի կարևոր հանգամանք եմ ուզում մատնանշել: Առաջին կարևոր հանգամանքը վարչապետի՝ Իրան այցի շրջանակում ստորագրված գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց պայմանագրի ժամկետի երկարաձգումն է, որն իսկապես շատ կարևոր ձեռքբերում է: Կարևորում եմ նաև երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրագծի շինարարության ավարտը, աշխատանքի մեծ մասն ավարտված է: Հուսով ենք, որ մոտակա ժամանակահատվածում մնացած հատվածն էլ կավարտվի: Դա արտահանման ծավալների աճի հնարավորություն է ընձեռում:
Տնտեսական հարաբերությունների աշխուժացման, խորացման ուղղությամբ կարևոր հանգամանք է նաև ապրանքների փոխադրման մեխանիզմի՝ այսինքն բարտերի ստեղծումը երկու երկրների միջև: Այդ ուղղությամբ շատ ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում: Երկու երկրների կողմից հայտնի են երկու օպերատոր ընկերությունները, որոնք մի քանի անգամ հանդիպել են, մեխանիզմները մշակել են արդեն: Եվ մոտակա ժամանակահատվածում արդեն փաստաթուղթ կստորագրվի, որի շրջանակներում արդեն այս մեխանիզմով նույնպես հնարավորություն կընձեռվի հարաբերությունները աշխուժացնել: Ինչպես հիմա կա էլեկտրաէներգիա՝ գազի դիմաց, կարող է լինել՝ ապրանք՝ ապրանքի դիմաց:
Բոլոր ուղղություններով տնտեսական հարաբերությունները զարգանում են, խորանում են: Իսկ առկա խնդիրների ուղղությամբ փորձում ենք լուծումներ գտնել՝ փոխադարձ շահերը պահելով:

Armenia, Iran working to do trade by barter - Commercial Attaché on economic relations between two countries
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Armenia and Iran are deepening economic relations in all directions. The two countries consider establishing joint productions and also doing trade by barter, Commercial Attachéof Armenia to Iran Vardan Kostanyan said in an interview to ARMENPRESS, speaking about the Armenian-Iranian commercial ties.
-Mr. Kostanyan, according to official statistics, the trade turnover between Armenia and Iran has increased by more than 45% in the first 9 months of this year. Moreover, the export from Armenia to Iran has grown by 83.2%, comprising 84 million 648.0 thousand dollars, and the import from Iran - by 39.2%. In your opinion, what has contributed to this growth rate?
-We condition it by several factors. There was a clear statement by the two governments to further deepen the economic relations and create favorable conditions for the businessmen of both countries. The growth is also connected with the latest international developments, the change in the geography of international trade of other member states of the Eurasian Economic Union (EAEU), the change in trade map, as well as with the increase in interest towards the economies of the two countries. For example, many exhibitions are being held in Iran, which we inform our businessmen. Some companies, by using this chance, have found Iranian partners. And it’s very gratifying that these companies have imported from Iran not only ready-made products, but also raw material with which a final product has been produced in Armenia. Thus, the growth in trade turnover is connected with the economic policies run by the two governments and the exchange of information. We are also trying to serve as a bridge to the EAEU countries. Armenia is the only member state of the EAEU that has a land border with Iran. And we constantly raise this issue during all our meetings so that it will be clear to the Iranian partners what opportunities Armenia can provide. They not only consider separately the market of Armenia, but also Armenia as a bridge to enter the market of the EAEU. There is a free trade agreement between Iran and the EAEU, there are some goods which are imported at a significantly lower, even at zero customs rate. The negotiations will continue next year in order to further increase the list of goods. And all these factors have had their effect.
-What goods are mainly exported from Armenia to Iran and vice versa?
-In the first half of 2022 the main goods exported from Armenia to Iran were electricity, cigars, cigarillos, cigarettes, iron and unrolled steel, chocolate and other food containing cocoa, bottles, cans, ampoules and other glass containers. In the same period the goods imported from Iran to Armenia werenatural and liquefied gas, oil and oil products - not raw, bars of iron or hot rolled steel without further processing, vegetables - fresh or frozen, sulfides and polysulfides. For export, it’s very important to take into account the economic composition of Iran and the economic policy run by the country. The Iranian government is not allowing to import the goods which Iran is producing. It’s almost impossible to import a good to Iran which the country is producing.
-You have been appointed Armenia’s Commercial Attachéto Iran in 2021. During your tenure what obstacles have you noticed in the Armenian-Iranian commercial relations and what steps have you taken to solve them? What actions are being taken to further deepen the commercial ties between the two countries?
-At first, when I was meeting with Iranian businessmen and presenting Armenia, I had an impression that in fact the main obstacle wasthe lack of information, for example what Armenia’s economy looks like. For instance, when the Iranian side says that the economy of Armenia is small, we say that maybe it’s small, but we are offering an entry to the EAEU market via Armenia. There is a lack of mutual information which we are trying to fill. Today we have many information materials, translated in Persian, and we give them to Iranian companies during business forums and our meetings so that they will more closely know the country. We are also organizing visits of Iranian businessmen to Armenia. All these give their result. This work is bilateral, in other words, there is a commitment by both the government of Armenia and the government of Iran to further deepen, intensify the economic relations. Another obstacle is that Iran is under sanctions. And while forming the economic relations we are taking into account thisvery well. We are also trying to present the international infrastructure tenders to Iranian companies. There are many capable companies in Iran in the field of road construction which could participate.
-The decision to create a position of Armenia’s Commercial Attachéto Iran also said that one of his duties was to provide Iranian entrepreneurs and companies interested in investing in Armenia with respective information. During this period what Iranian companies have been interested in the investment opportunities of Armenia, how many of them have invested in Armenia or are going to invest? Does Armenia’s investment climate attract the Iranian business?
-Presenting Armenia’s investment attractions and bringing investments to the country is one of my main functions. When we say that Armenia is a bridge to the EAEU market, we mean also a joint production. As the energy-bearing resources are more affordable in Iran than in Armenia, it would be very interesting to have joint projects and produce one part in Iran and the other in Armenia, and enter the EAEU market with that product. When we meet with businessmen, we mainly explain this. By saying a gate to the EAEU, we do not mean just delivering the ready-made goods to Russia, we propose to think of joint productions. And the government in this case is assisting the implementation of programs. During this one year I have met with more than 100 companies in Iran, the focus of these meetings was on making investments in Armenia, presenting Armenia’s investment attractiveness and the government’s economic policy which could be beneficial for Iranian businessmen for investing here. There are results, of course, for example, the Karakert rock smelting factory in the village of Lernagog. It is a fully Iranian investment, around 4 million dollars have already been invested, there are more than 80 workers. I think we will soon witness its opening ceremony in the coming 1-1.5 months. At the first stage, iron ingots will be produced, as for the second stage they are thinking of producing rebars. The investment has actually been made and is giving a product. The program receives assistance by the Ministry of Economy. There are many other programs as well which have not entered thepractical stage yet.
-It was recently announced that Tehran is going to open a trade center of Iranian goods in Armenia soon. Can you please present some details about the program? When will the center open? Can it be considered as an Iranian investment in Armenia? And is there a plan to open a similar center of Armenian goods in Iran?
-While talking about investments we can also bring this as an example. The talk is about more than 5 million dollars. This project is implemented by the support of the Armenian side. More than 100 Iranian companies will be presented in that center. Armenian and Iranian businessmen can directly meet in that center, there will be a conference hall, and they can discuss issues of not only purchasing goods, but also establishing a joint production. In other words, it will be a very good platform for the joint meeting of the businessmen, for reaching an agreement around business deals and for producing that product in Armenia in the future. The center will consist of two parts -in an area around 2000 square meters there will be products relating to petrochemicals, and in the next area 18,000 square meters there will be many other goods. Very serious Iranian companies will be presented at the center. The center will strengthen the business ties between Armenian and Iranian entrepreneurs. The opening of the center will most probably take place within 2 months. It will be located near Arinj Mall.
As for the opening of a similar center in Iran, we announce our intention to do that during our meetings and official visits. There is a preliminary positive reaction by the Iranian side. The talks are now at an active stage. We need to definitely take into account the specificities of the country’s economic policy. After that, when there is a final decision, it will be possible to talk about timeframes and other details. In this case the Armenian businessmen must be ready for making investments. Businessmen, who want to export their products to the Iranian market, can use this opportunity through that channel.
-And finally, what would you like to add regarding the Armenian-Iranian relations? What potential and prospects for the deepening of the bilateral commercial ties do you see?
-I want to point out several important factors. The first important factor was the extension of the agreement on gas for electricity which was signed during the Armenian Prime Minister’s recent visit to Iran, which is really a very important achievement. I also attach importance to the completion of the construction of the third power transmission line, most of the works have already been completed. We hope the rest will be completed soon. It provides an opportunity to increase the export volumes.
In terms of boosting the economic relations, the creation of goods transportation mechanism, in other words, barter, between the two countries is an important factor. Active works are underway on this direction. A document will be signed soon, which will enable to boost the relations already with this mechanism.
The economic relations are developing and deepening in all directions. As for the existing problems, we are trying to find solutions by preserving the mutual interests.