ՀՀ-ն և Իրանն աշխատում են բարտերով առևտուր անելու ուղղությամբ. առևտրային կցորդը՝ երկրների տնտեսական հարաբերություների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը և Իրանը բոլոր ուղղություններով խորացնում են տնտեսական հարաբերությունները, մտածում են համատեղ արտադրությունների հիմնման մասին, աշխատանքներ են տարվում նաև բարտերի տարբերակով առևտուր անելու ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայ-իրանական առևտրատնտեսական հարաբերություններից է խոսել Իրանում Հայաստանի առևտրային կցորդ Վարդան Կոստանյանը:
-Պարոն Կոստանյան, ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ այս տարվա առաջին 9 ամսում Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է ավելի քան 45 տոկոսով, ընդ որում Հայաստանից Իրան արտահանումն աճել է 83.2 տոկոսով` կազմելով 84 մլն 648.0 հազար դոլար, իսկ Իրանից ներմուծումը՝ 39.2 տոկոսով: Ձեր գնահատմամբ ի՞նչն է նպաստել աճի նման տեմպին:
-Դա պայմանավորում ենք մի քանի հանգամանքով: Երկու կառավարությունների կողմից եղել է հստակ հայտարարություն՝ տնտեսական հարաբերություններն ավելի խորացնելու և երկու երկրների գործարարների համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու: Աճը պայմանավորված է նաև միջազգային վերջին զարգացումներով, ԵԱՏՄ անդամ այլ երկրների միջազգային առևտրի աշխարհագրության, առևտրական քարտեզի փոփոխությամբ, ինչպես նաև՝ երկու երկրների տնտեսությունների նկատմամբ հետաքրքրության ավելացմամբ: Օրինակ՝ Իրանում բազմաթիվ ցուցահանդեսներ են տեղի ունենում, որի մասին տեղյակ ենք պահում մեր գործարարներին: Որոշ ընկերություններ կան, որ, օգտվելով այդ հնարավորությունից, իրանցի գործընկերներ են գտել: Եվ շատ ուրախալի է, որ այդ ընկերությունները Իրանից ներմուծել են ոչ միայն պատրաստի արտադրանք, այլ նաև հումք, որով Հայաստանում արտադրվել է վերջնական արտադրանք: Առևտրաշրջանառության աճն այսպիսով պայմանավորված է երկու կառավարությունների վարած տնտեսական քաղաքականություններով և տեղեկատվության փոխանակումով: Մենք նաև փորձում ենք հանդիսանալ կամուրջ՝ դեպի ԵԱՏՄ երկրներ: Հայաստանը ԵԱՏՄ միակ անդամ երկիրն է, որը ցամաքային սահման ունի Իրանի հետ: Եվ մեր բոլոր հանդիպումների ընթացքում բարձրաձայնում ենք այդ մասին, որպեսզի իրանցի գործարարների համար նույնպես պարզ լինի, թե Հայաստանն ինչ հնարավորություններ կարող է ընձեռել: Նրանք ոչ միայն դիտարկում են առանձին Հայաստանի շուկան, այլ նաև Հայաստանը դիտարկում են որպես կամուրջ՝ դեպի ԵԱՏՄ շուկա մուտք գործելու համար: Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև գործում է ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիր, կան որոշ ապրանքատեսակներ, որոնք էականորեն նվազեցված, գրեթե զրոյի հասցված մաքսատուրքերով են ներմուծվում: Հաջորդ տարի բանակցությունները շարունակվելու են՝ ապրանքատեսակների ցանկն էլ ավելի մեծացնելու համար: Այս հանգամանքներն ազդեցություն ունեցել են:
-Իրանական շուկային հայկական ի՞նչ ապրանքներ են հատկապես հետաքրքրում, Հայաստանից հիմնականում ի՞նչ ապրանքներ են արտահանվում Իրան, այդ ավելի քան 84 մլն ծավալը հիմնականում ո՞ր ապրանքատեսակների արտահանման հաշվին է ապահովվել: Եվ Հայաստանն Իրանից հիմնականում ի՞նչ է ներմուծում:
-2022 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանից Իրան արտահանված հիմնական ապրանքատեսակներն են էլեկտրաէներգիա, սիգար, սիգարիլլա, սիգարետ, երկաթ և չորակավորված պողպատ՝ ձուլակտորով, շոկոլադ և կակաո պարունակող այլ սնունդ, շիշ, բանկա, ամպուլա և ապակե այլ տարողություն։ Իսկ նույն ժամանակ Իրանից Հայաստան ներմուծված հիմնական ապրանքատեսակներն են եղել բնական և հեղուկ գազ, նավթ և նավթամթերք՝ ոչ հում, ձողեր երկաթից կամ չորակավորված պողպատից տաք գլանվածք՝ առանց հետագա մշակման, բանջարեղեն՝ թարմ կամ սառեցրած, սուլֆիդներ և բազմասուլֆիդներ։ Արտահանման համար շատ կարևոր է հաշվի առնել Իրանի տնտեսության կառուցվածքը և պետության վարած տնտեսական քաղաքականությունը: Իրանական կառավարությունը թույլ չի տալիս ներմուծել այն ապրանքները, որոնցից Իրանն արտադրում է: Գրեթե անհնար է որևէ արտադրատեսակի ներմուծումն Իրան, եթե դրա արտադրությունը երկիրն ունի:
-Պարոն Կոստանյան, դուք Իրանում Հայաստանի առևտրային կցորդ եք նշանակվել 2021-ին: Ձեր գործունեության այս մեկ տարվա ընթացքում երկու երկրների առևտրատնտեսական հարաբերություններում ի՞նչ խոչընդոտներ եք նկատել և ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկել դրանց հաղթահարման ուղղությամբ: Երկու երկրների առևտրային հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են իրականացվում:
-Սկզբում, երբ ես հանդիպումներ էին ունենում իրանցի գործարարների հետ և ներկայացնում Հայաստանը, ինձ մոտ տպավորություն էր, որ իրականում հիմնական խոչընդոտներից մեկը տեղեկատվության պակասն էր, թե օրինակ ինչ է ներկայացնում Հայաստանի տնտեսությունը: Օրինակ, երբ իրանական կողմն ասում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը փոքր է, մենք ասում ենք, որ գուցե փոքր է, բայց առաջարկում ենք Հայաստանով ԵԱՏՄ շուկա դուրս գալ: Փոխադարձ տեղեկատվության պակաս կա, որը մենք փորձում ենք լրացնել: Այսօր ունենք բազմաթիվ տեղեկատվական նյութեր՝ պարսկերենով թարգմանված, և մեր հանդիպումների, բիզնես ֆորումների ժամանակ տրամադրում ենք իրանական ընկերություններին, որպեսզի ավելի լավ ու ավելի մոտիկից ճանաչեն: Ինչպես նաև կազմակերպում ենք իրանցի գործարարների այցեր Հայաստան: Այս ամենն իր արդյունքները տալիս է: Այս աշխատանքը երկկողմանի է, այսինքն՝ և ՀՀ կառավարության, և Իրանի կառավարության կողմից կա տնտեսական հարաբերություններն ավելի խորացնելու, սերտացնելու հանձնառություն: Խոչընդոտներից է նաև այն, որ մեր հարևան երկիրը գտնվում է պատժամիջոցների տակ: Տնտեսական հարաբերությունները ձևավորելիս՝ մենք դա շատ լավ հաշվի առնում ենք:
Մենք նաև փորձում ենք իրանական ընկերություններին ներկայացնել ենթակառուցվածքների միջազգային մրցույթները: Իրանում կան բազմաթիվ կարող ընկերություններ ճանապարհաշինության ոլորտում, որոնք կարող են մասնակից դառնալ դրանց:
-Իրանում առևտրի կցորդի հաստիք ստեղծելու որոշմամբ նշվում էր, որ առևտրական կցորդի հիմնական պարտականություններից է նաև Հայաստանում ներդրումային գործունեությամբ հետաքրքրվող ԻԻՀ ձեռնարկատերերին և ընկերություններին համապատասխան տեղեկատվության տրամադրումը: Այս ընթացքում իրանական ի՞նչ ընկերություններ են հետաքրքրվել Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններով, դրանցից քանի՞սն է Հայաստանում ներդրում կատարել կամ պատրաստվում կատարել, ի՞նչ ընկերություններ են դրանք: Իրանական բիզնեսին Հայաստանի ներդումային դաշտը գրավո՞ւմ է:
-Իմ հիմնական գործառույթներից է Հայաստանի ներդրումային գրավչությունները ներկայացնելն ու երկիր ներդրումներ բերելը: Երբ ասում ենք, որ Հայաստանը կամուրջ է դեպի ԵԱՏՄ շուկա, նկատի ունենք նաև համատեղ արտադրանք: Քանի որ էներգակիր ռեսուրսներն Իրանում ավելի մատչելի են, քան Հայաստանում, շատ հետաքրքիր կլինի ունենալ համատեղ նախագծեր և մի հատվածը արտադրել Իրանում, մյուս հատվածը՝ Հայաստանում և այդ ապրանքատեսակով ԵԱՏՄ շուկա մուտք գործել: Երբ հանդիպում ենք գործարարներին, հիմնականում դա ենք բացատրում: Դարպաս դեպի ԵԱՏՄ ասելով՝ նկատի չունենք պարզապես պատրաստի ապրանքատեսակները հասցնել ՌԴ, մենք առաջարկում ենք մտածել համատեղ արտադրությունների մասին: Եվ կառավարությունն այդ դեպքում աջակցում է ծրագրերի իրականացմանը: Այս մեկ տարվա ընթացքում ես 100-ից ավելի ընկերությունների հետ եմ հանդիպել Իրանում, և հանդիպման գլխավոր առանցքը եղել է Հայաստանում ներդրումներ կատարելը, Հայաստանի ներդումային գրավչությունը բացատրելը, ինչպես նաև ներկայացնել կառավարության այն տնտեսական քաղաքականությունը, որը կարող է շահավետ լինել իրանցի գործարարների համար այստեղ ներդրում կատարելու համար: Արդյունքներ, իհարկե, կան, օրինակ՝ Լեռնագոգ գյուղում Քարակերտի քարաձուլման գործարանը: Դա ամբողջությամբ իրանական ներդրում է, շուրջ 4 մլն դոլար ներդրում արդեն կատարել են, ավելի քան 80 աշխատողներ ունեն: Կարծում եմ՝ առաջիկա 1-1.5 ամսվա ընթացքում նաև դրա բացման արարողությանն ականատես կլինենք: Առաջին փուլով արտադրվելու են երկաթե ձուլակտորներ, երկրորդ փուլի համար մտածում են ամրանների արտադրության մասին: Ներդրումը փաստացի արդեն կատարված է և արտադրանք է տալիս: Ծրագիրն աջակցություն է ստանում Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից: Կան շատ այլ ծրագրեր ևս, որոնք դեռ գործնական փուլ չեն մտել:
- Հայտնի էր դարձել, որԹեհրանն առաջիկայում պատրաստվում է Հայաստանում իրանական ապրանքների առևտրի կենտրոն բացել: Մանրամասներ կներկայացնե՞ք ծրագրից, ե՞րբ կգործի այդ կենտրոնը, կարելի՞ է իրանական ներդրում համարել Հայաստանում: Եվ Իրանում նմանատիպ հայկական ապրանքների առևտրի կենտրոն բացելու մտադրություն կա՞, ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկում այդ ուղղությամբ: Դրա բացումը ի՞նչ ժամկետում է հնարավոր, ի՞նչ հեռանկարներ կբացի այն:
-Ներդրումների մասին խոսելիս սա ևս կարող ենք օրինակ բերել: Խոսքն ավելի քան 5 մլն դոլարի մասին է: Այս ծրագիրն իրականացվում է հայկական կողմի աջակցությամբ: 100-ից ավելի իրանական ընկերություններ ներկայացված են լինելու տվյալ կենտրոնում: Այդ կենտրոնում հայ և իրանցի գործարարները կարող են ուղիղ հանդիպումներ ունենալ, լինելու է կոնֆերանսների դահլիճ, նրանք կարող են քննարկել ոչ միայն ապրանք ձեռք բերելու, այլ նաև համատեղ արտադրություն հիմնելու հարցեր: Այսինքն՝ դա շատ լավ հարթակ կլինի երկու գործարարների համատեղ հանդիպման, բիզնես գործարքների շուրջ պայմանավորվելու, հետագայում տվյալ արտադրատեսակը Հայաստանում արտադրելու համար: Կենտրոնը բաղկացած է լինելու երկու մասից, շուրջ 2000 քմ հատվածում լինելու են նավթաքիմիայի հետ առնչվող ոլորտային արտադրանքները, 18 000 քմ տարածքում՝ այլ բազմաթիվ ոլորտների արտադրանքներ: Ներկայացված են լինելու իրանական շատ լուրջ ընկերություններ, որոնք պատմության մեջ առաջին անգամ են Իրանից դուրս մասնաճյուղ բացելու և իրենց արտադրանքը ներկայացնելու: Դա կամրապնդի հայ և իրանցի գործարարների բիզնես կապերը: Կենտրոնի բացումն ամենայն հավանականությամբ տեղի կունենա մինչև 2 ամսվա ընթացքում: Այն լինելու է Առինջ մոլի մոտակայքում:
Իսկ ինչ վերաբերում է Իրանում հայկական ապրանքների առևտրի կենտրոն բացելուն, ապա մեր ունեցած բազմաթիվ հանդիպումների, պաշտոնական փոխայցերի ընթացքում բարձրաձայնում ենք մեր այդ մտադրության մասին: Նախնական դրական տրամադրվածություն կա իրանական կողմում: Հիմա բանակցություններն ակտիվ փուլում են: Պետք է անպայման հաշվի առնենք տվյալ երկրի տնտեսական քաղաքականության առանձնահատկությունները: Դրանից հետո, երբ վերջնական տեսքը կլինի, հնարավոր կլինի խոսել ժամկետների և այլ մանրամասների մասին: Այս դեպքում հայ գործարարները պետք է պատրաստ լինեն ներդրումներ կատարելուն: Այն գործարարները, որոնք հետաքրքրված են իրենց ապրանքը դեպի իրանական շուկա արտահանելու հեռանկարով, այդ խողովակով կարող են օգտվել այդ հնարավորությունից:
-Եվ վերջում պարոն Կոստանյան, ի՞նչ կցանկանք ավելացնել հայ-իրանական հարաբերությունների վերաբերյալ, ամփոփելով, երկու երկրների առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման ի՞նչ ներուժ, հեռանկար եք տեսնում:
Մի քանի կարևոր հանգամանք եմ ուզում մատնանշել: Առաջին կարևոր հանգամանքը վարչապետի՝ Իրան այցի շրջանակում ստորագրված գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց պայմանագրի ժամկետի երկարաձգումն է, որն իսկապես շատ կարևոր ձեռքբերում է: Կարևորում եմ նաև երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրագծի շինարարության ավարտը, աշխատանքի մեծ մասն ավարտված է: Հուսով ենք, որ մոտակա ժամանակահատվածում մնացած հատվածն էլ կավարտվի: Դա արտահանման ծավալների աճի հնարավորություն է ընձեռում:
Տնտեսական հարաբերությունների աշխուժացման, խորացման ուղղությամբ կարևոր հանգամանք է նաև ապրանքների փոխադրման մեխանիզմի՝ այսինքն բարտերի ստեղծումը երկու երկրների միջև: Այդ ուղղությամբ շատ ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում: Երկու երկրների կողմից հայտնի են երկու օպերատոր ընկերությունները, որոնք մի քանի անգամ հանդիպել են, մեխանիզմները մշակել են արդեն: Եվ մոտակա ժամանակահատվածում արդեն փաստաթուղթ կստորագրվի, որի շրջանակներում արդեն այս մեխանիզմով նույնպես հնարավորություն կընձեռվի հարաբերությունները աշխուժացնել: Ինչպես հիմա կա էլեկտրաէներգիա՝ գազի դիմաց, կարող է լինել՝ ապրանք՝ ապրանքի դիմաց:
Բոլոր ուղղություններով տնտեսական հարաբերությունները զարգանում են, խորանում են: Իսկ առկա խնդիրների ուղղությամբ փորձում ենք լուծումներ գտնել՝ փոխադարձ շահերը պահելով:

Интервью «Арменпресс» с торговым атташе Армении в Иране
Армения и Иран углубляют свои экономические отношения по всем направлениям, планируют совместные производства, ведется работа по налаживанию бартерной торговле. Торговый атташе Армении в Иране Вардан Костанян в разговоре с «Арменпресс» рассказал об армяно-иранских торгово-экономических отношениях.
- Господин Костанян, согласно официальной статистике, за первые 9 месяцев текущего года товарооборот между Арменией и Ираном увеличился более чем на 45 %, экспорт из Армении в Иран увеличился на 83,2 %, составив 84 млн 648 000 долларов, импорт из Ирана увеличился на 39,2 %. Как Вам кажется, что способствовало такому росту?
- Это обусловлено рядом обстоятельств. Прозвучало четкое заявление правительств двух стран об углублении экономических отношений и создании благоприятных условий для предпринимателей обеих стран. Рост обусловлен и последними международными событиями, изменением географии международной торговли, торговой карты других стран-членов ЕАЭС, а также повышенным интересом к экономике обеих стран. Например, в Иране проводится много выставок, о которых мы информируем наших бизнесменов. Есть компании, которые, воспользовавшись этой возможностью, уже нашли иранских партнеров. И очень радует то, что эти компании импортировали из Ирана не только готовую продукцию, но и сырье, которое использовалось для производства конечной продукции в Армении. Таким образом, увеличение товарооборота связано с экономической политикой, проводимой двумя правительствами, и обменом информацией. Мы также стараемся быть мостом в страны ЕАЭС. Армения – единственная страна-член ЕАЭС, имеющая сухопутную границу с Ираном. И на всех наших встречах мы поднимаем этот вопрос, чтобы иранским бизнесменам было понятно, какие возможности может предоставить Армения. Они рассматривают Армению не только как отдельный рынок, но и как мост для выхода на рынок ЕАЭС. Есть соглашение о зоне свободной торговли между Ираном и ЕАЭС, есть товары, которые ввозятся со значительно сниженными, почти нулевыми таможенными пошлинами. Переговоры по дальнейшему расширению перечня подобной продукции продолжатся и в следующем году. Повлияли все эти обстоятельства.
- В каких армянских товарах более всего заинтересован иранский рынок? Что в основном обеспечивает объем экспорта более 84 миллионов, какой продукции? И что Армения импортирует из Ирана?
- В первом полугодии 2022 года основными товарами, экспортируемыми из Армении в Иран, были электроэнергия, сигары, сигариллы, сигареты, железо и сталь в слитках, шоколад и другие продукты питания, содержащие какао, бутылки, банки, ампулы и другая стеклянная тара. Основными продуктами, импортируемыми из Ирана в Армению, были природный и сжиженный газ, нефть и нефтепродукты - не сырье, железные прутья, овощи - свежие и замороженные, сульфиды и полисульфиды. Для экспорта очень важно учитывать структуру иранской экономики и экономическую политику государства. Правительство Ирана не разрешает импорт продукции, которую производит Иран. Практически невозможно ввезти какой-либо продукт в Иран, если в стране есть его производство.
- Господин Костанян, в 2021 году Вы были назначены торговым атташе Армении в Иране. Какие препятствия в торгово-экономических отношениях между двумя странами Вы заметили за год Вашей деятельности и какие шаги предприняли для их преодоления? Какие шаги предпринимаются для дальнейшего углубления торговых отношений между двумя странами?
- В начале, когда я встречался с иранскими бизнесменами и представлял Армению, у меня сложилось впечатление, что одним из главных препятствий является отсутствие информации, например, о том, что представляет собой экономика Армении. К слову, когда иранская сторона говорит, что рынок Армении мал, мы предлагаем выйти на рынок ЕАЭС. Существует взаимный информационный пробел, который мы пытаемся заполнить. Сегодня у нас много информативных материалов, переведенных на персидский язык, и мы встречи и бизнес-форумы для иранских компаний, чтобы лучше и ближе узнать их. Мы также организуем визиты иранских бизнесменов в Армению. Все это окупается. Эта работа двусторонняя, то есть и правительство РА, и правительство Ирана привержены углублению и сближению экономических отношений. Еще одним препятствием является то, что наша соседняя страна находится под санкциями. Мы все это учитываем при выстраивании наших экономических отношений.
Мы также пытаемся познакомить иранские компании с международными инфраструктурными тендерами. В Иране много дееспособных компаний в сфере дорожного строительства, которые могут стать их участниками.
- В решении о создании должности торгового атташе в Иране указано, что одной из основных обязанностей торгового атташе является предоставление соответствующей информации иранским предпринимателям и компаниям, заинтересованным в инвестиционной деятельности в Армении. Какие иранские компании за этот период заинтересовались инвестиционными возможностями Армении? Привлекательна ли инвестиционная сфера Армении для иранского бизнеса?
- Одной из моих основных функций является представление инвестиционной привлекательности Армении и привлечение инвестиций в страну. Когда мы говорим, что Армения является мостом на рынок ЕАЭС, мы имеем в виду и совместные продукты. Поскольку в Иране энергоносителей больше, чем в Армении, будет очень интересно иметь совместные проекты, и производить одну часть в Иране, другую часть в Армении, и выходить с этим видом продукции на рынок ЕАЭС. Когда мы встречаемся с бизнесменами, мы в основном объясняем это. Когда мы говорим о воротах в ЕАЭС, мы не имеем в виду просто поставку готовой продукции в РФ, мы предлагаем подумать о совместных производствах. И правительство поддерживает реализацию таких программ. В течение этого года я встречался с более чем 100 компаниями в Иране, и основной темой встречи было инвестирование в Армению, объяснение инвестиционной привлекательности Армении, а также представление экономической политики правительства, которая может быть выгодна иранским бизнесменам для инвестиций. Есть и результаты, например, завод в поселке Лернагог. Это полностью иранская инвестиция, они уже вложили около 4 миллионов долларов, у них более 80 сотрудников. Думаю, в ближайшие 1-1,5 месяца мы станем свидетелями его открытия. На первом этапе будут производиться чугунные слитки, на втором этапе возможно выпуск арматуры. Инвестиции на самом деле уже сделаны и производится продукция. Программа поддерживается Министерством экономики. Есть много и других программ, которые еще не вошли в практическую стадию.
- Стало известно, что Тегеран собирается в ближайшее время открыть в Армении торговый центр иранских товаров. Расскажите подробности этой программы, когда заработает центр, можно ли считать это иранской инвестицией в Армению? И есть ли намерение открыть торговый центр аналогичной армянской продукции в Иране, какие шаги предпринимаются в этом направлении? В какие сроки его можно открыть, какие ожидаются перспективы?
- Говоря об инвестициях, в качестве примера мы можем привести именно это. Речь идет о более чем 5 миллионах долларов. Эта программа реализуется при поддержке армянской стороны. В этом центре будут представлены более 100 иранских компаний. В этом центре армянские и иранские бизнесмены смогут напрямую встречаться, будет конференц-зал, они смогут обсуждать вопросы не только закупки товаров, но и налаживания совместного производства. Другими словами, это будет очень хорошая площадка для встреч бизнесменов, согласования деловых сделок, а затем и производства данного вида продукции в Армении. Центр будет состоять из двух частей, на площади в 2000 квадратных метров будет представлена продукция, связанная с нефтехимией, на площади в 18 000 квадратных метров будет продукция многих других областей. Будут представлены многие серьезные иранские компании, которые впервые в истории откроют филиал за пределами Ирана и представят свою продукцию. Это укрепит деловые связи армянских и иранских бизнесменов. Открытие центра, скорее всего, состоится в течение 2 месяцев. Он будет рядом с торговым центром Ариндж молл.
А что касается открытия Центра торговли армянскими продуктами в Иране, то об этом намерении мы говорили в ходе наших многочисленных встреч и официальных взаимных визитов. С иранской стороны изначально наблюдается позитивный настрой. Сейчас переговоры находятся в активной стадии. Мы должны учитывать особенности экономической политики данной страны. После этого можно будет говорить о сроках и других деталях. В этом случае армянские бизнесмены должны быть готовы инвестировать. Бизнесмены, заинтересованные в перспективах экспорта своих товаров на иранский рынок, могут воспользоваться этой возможностью.
- И в завершение, господин Костанян, что Вы хотели бы добавить относительно армяно-иранских отношений, подводя итоги, какой потенциал и перспективу Вы видите для углубления торгово-экономических отношений между двумя странами?
Хочу отметить несколько важных обстоятельств. Первым важным обстоятельством является продление действия Соглашения «Газ в обмен на электроэнергию», подписанного в рамках визита премьер-министра в Иран, что действительно является очень важным достижением. Также отмечу завершение строительства третьей высоковольтной линии электропередач, большая часть работ выполнена. Надеемся, что оставшаяся часть будет завершена в ближайшее время. Это дает возможность увеличить объемы экспорта.
В направлении оживления и углубления экономических отношений важным обстоятельством является также создание между двумя странами механизма обмена товарами, т. е. бартера. В этом направлении ведется большая активная работа. Известны компании-операторы обеих стран, они неоднократно встречались, уже отработали механизмы. И в ближайшее время будет подписан документ, в рамках которого этот механизм также даст возможность активизировать отношения
Экономические отношения развиваются и углубляются по всем направлениям. И мы пытаемся найти решения существующих проблем, сохраняя взаимные интересы.