Շնորհակալություն արդարությանը ծառայելու համար. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ֆրանսիայի Սենատի բանաձևի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Հայաստանին սատարող ու Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձևի ընդունմանը:
«Ժողովրդավարության բնօրրաններից մեկի՝ բարեկամ Ֆրանսիայի Սենատը Հայաստանին սատարող եւ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձեւ է ընդունել։ Շնորհակալություն մեր գործընկերներին արդարությանը ծառայելու համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Սիմոնյանը։
Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատը նոյեմբերի 15-ին ընդունել է Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձև։ Ֆրանսիայի Սենատի բանաձևը պահանջում է
-հեռացնել Ադրբեջանի զինված ուժերը Հայաստանի սուվերեն տարածքից և հարգել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը;
- կոչ է անում ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և ապահովել նրանց վերադարձը հայրենիք;
- առաջարկում է Ֆրանսիայի կառավարությանը, եվրոպական գործընկերների հետ համագործակցաբար, պատասխան դիվանագիտական և տնտեսական միջոցներ նախատեսել Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիան պատժելու նպատակով, այդ թվում՝ կիրառել պատժամիջոցներ, որոնք կթիրախավորեն Ադրբեջանի իշխանությունների ունեցվածքը, ինչպես նաև կնախատեսեն էմբարգո կիրառել Ադրբեջանից գազի և նավթի ներկրման հարցում;
- վերահաստատում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտությունը և առաջարկում կառավարությանը Լեռնային Ղարաբաղում հիմնել հումանիտար գրասենյակ;
- առաջարկում է կառավարությանը դիտարկել Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների ամրապնդմանն աջակցելու հնարավորությունը»։
Ըստ աղբյուրի՝ բանաձևը ներկայացրել են սենատորներ Բրունո Ռըտայոն, Քրիստիան Կամբոնը, Էլիան Ասասին, Պատրիկ Կանները, Էրվե Մարսեյը և Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը։
Բանաձևի ընդունման նիստին պատվո հյուրի կարգավիճակում ներկա են եղել Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։

‘Thank you for serving justice’ – Armenian Speaker of Parliament on French Senate resolution
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan thanked the French Senate for the adoption of the resolution which supports Armenia and proposes sanctions against Azerbaijan.
“The Senate of friendly France, one of the cradles of democracy, adopted a resolution supporting Armenia and proposing sanctions against Azerbaijan. Thank you for serving justice”, the Speaker tweeted.
On November 15 the Senate of France adopted a resolution supporting Armenia and proposing sanctions against Azerbaijan.
The message states: "Among other provisions, the resolution of the French Senate.
- demands to remove the armed forces of Azerbaijan from the sovereign territory of Armenia and to respect the territorial integrity and sovereignty of Armenia;
- calls for the release of all Armenian prisoners of war and their return to the homeland;
- suggests that the French government, in cooperation with European partners, should elaborate diplomatic and economic measures to punish the aggression carried out by Azerbaijan, including imposing sanctions that will target the assets of the Azerbaijani authorities, as well as embargo on the import of gas and oil from Azerbaijan;
- reaffirms the need to recognize the Republic of Nagorno Karabakh and suggests the government to establish a humanitarian office in Nagorno Karabakh;
- suggests the government to consider the possibility of supporting the reinforcement of the defense capabilities of Armenia.
It is noted that Armenian Ambassador to France Hasmik Tolmajyan and Nagorno-Karabakh representative Hovhannes Gevorgyan were present at the resolution adoption session as guests of honor”.