Ալեն Սիմոնյանը Բոգդան Կլիխի հետ հանդիպման ժամանակ մտահոգիչ է համարել Լեհաստանի օդանավակայաններում ՀՀ քաղաքացիների համար տարանցիկ վիզայի պահանջը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 9-ին ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոգդան Կլիխին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Ազգային ժողովից, ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս տարի լրանում է Լեհաստանի հայ համայնքի պաշտոնական կազմավորման 655-ամյակը: Նա հավելել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում եւ երախտապարտ է այն ջերմ վերաբերմունքի եւ հոգատարության համար, որ հայ ժողովուրդը զգացել է Լեհաստանում:
Հանդիպմանը կողմերն ընդգծել են հայ-լեհական միջպետական հարաբերություններում միջխորհրդարանական ակտիվության կարեւորությունը՝ համաձայնելով օրակարգային հարցերի հարստացման անհրաժեշտության հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հրահրված լայնամասշտաբ ագրեսիային եւ դրա հետեւանքներին: Այս համատեքստում առանձնացվել է Եվրամիության՝ 40 քաղաքացիական դիտորդներ Հայաստանի սահմաններ ուղարկելու վերաբերյալ որոշումը:
Անդրադարձ է եղել նաեւ 2022 թ. օգոստոսի 1-ից ՀՀ քաղաքացիների համար ուժի մեջ մտած՝ Լեհաստանի օդանավակայաններում տարանցիկ վիզայի պահանջին: Ալեն Սիմոնյանն այն մտահոգիչ է համարել՝ հավելելով, որ դա հակասում է վիզաների ազատականացման գաղափարին՝ լրացուցիչ խոչընդոտներ ստեղծելով ՀՀ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժման համար: ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ այդ որոշումը կվերանայվի:

Спикер Национального собрания Армении принял председателя Комиссии по внешним связям и делам ЕС Сената Польши
9 ноября председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян принял председателя Комиссии по внешним связям и делам Европейского Союза Сената Республики Польша Богдана Клиха.
Как сообщили «Арменпресс» в Национальном собрании, спикер НС РА отметил, что в этом году исполняется 655 лет со дня официального создания армянской общины в Польше. Он добавил, что Армения высоко ценит и благодарна за теплоту и заботу, которые Польша проявила по отношению к армянам.
На встрече стороны подчеркнули важность межпарламентской деятельности в армяно-польских межгосударственных отношениях, согласившись с необходимостью обогащения вопросов повестки.
Спикер НС коснулся масштабной агрессии, спровоцированной Азербайджаном против суверенной территории Армении 13 сентября, и ее последствий. В этом контексте особо было выделено решение Евросоюза о направлении на границы Армении 40 гражданских наблюдателей.
Разговор коснулся и требования транзитной визы для граждан РА в аэропортах Польши, вступившее в силу с 1 августа 2022 года. Ален Симонян счел это тревожащим, добавив, что это противоречит идее либерализации визового режима, создавая дополнительные препятствия для свободного передвижения граждан РА. Спикер НС выразил надежду, что это решение будет пересмотрено.