Ալեն Սիմոնյանը Բոգդան Կլիխի հետ հանդիպման ժամանակ մտահոգիչ է համարել Լեհաստանի օդանավակայաններում ՀՀ քաղաքացիների համար տարանցիկ վիզայի պահանջը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 9-ին ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոգդան Կլիխին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Ազգային ժողովից, ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս տարի լրանում է Լեհաստանի հայ համայնքի պաշտոնական կազմավորման 655-ամյակը: Նա հավելել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում եւ երախտապարտ է այն ջերմ վերաբերմունքի եւ հոգատարության համար, որ հայ ժողովուրդը զգացել է Լեհաստանում:
Հանդիպմանը կողմերն ընդգծել են հայ-լեհական միջպետական հարաբերություններում միջխորհրդարանական ակտիվության կարեւորությունը՝ համաձայնելով օրակարգային հարցերի հարստացման անհրաժեշտության հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հրահրված լայնամասշտաբ ագրեսիային եւ դրա հետեւանքներին: Այս համատեքստում առանձնացվել է Եվրամիության՝ 40 քաղաքացիական դիտորդներ Հայաստանի սահմաններ ուղարկելու վերաբերյալ որոշումը:
Անդրադարձ է եղել նաեւ 2022 թ. օգոստոսի 1-ից ՀՀ քաղաքացիների համար ուժի մեջ մտած՝ Լեհաստանի օդանավակայաններում տարանցիկ վիզայի պահանջին: Ալեն Սիմոնյանն այն մտահոգիչ է համարել՝ հավելելով, որ դա հակասում է վիզաների ազատականացման գաղափարին՝ լրացուցիչ խոչընդոտներ ստեղծելով ՀՀ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժման համար: ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ այդ որոշումը կվերանայվի:

YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan received todayChairman of the Polish Senate Committee on Foreign Affairs and European Union, Bogdan Klich, the Parliament’s press service said.
In his remarks Speaker Alen Simonyan said that this year marks the 655th anniversary of the official formation of the Armenian community of Poland. He added that Armenia highly appreciates and is grateful for the warm attitude and care that the Armenian people have felt in Poland.
At the meeting the sides highlighted the importance of intensifying the inter-parliamentary cooperation, agreeing on the necessity to enrich the agenda issues.
The Speaker of Parliament also touched upon the latest large-scale aggression of Azerbaijan against Armenia’s sovereign territory and the consequences of that aggression. In this context the EU’s decision to send 40 civilian monitors to Armenia’s borders was emphasized.
The transit visa requirement for the citizens of Armenia in the airports of Poland, which took effect on August 1, 2022, was also touched upon. Alen Simonyan called it concerning, adding that it contradicts to the visa liberalization idea, by creating additional obstacles for the free movement of the citizens of Armenia. He expressed hope that the decision will be revised.