Հայաստանի և Իրանի ֆինանսների նախարարները կարևորել են երկու երկրների միջև տարեկան 3 միլիարդ դոլարի առևտրի իրականացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը նոյեմբերի 7-9ը աշխատանքային այցով գտնվում են Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Ֆինանսների գերատեսչությունից, այցի շրջանակներում տեղի են ունեցել հանդիպումներ ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Մասուդ Միրքազեմի, ԻԻՀ ֆինանսների և տնտեսական հարցերով նախարար Էհսան Խանդուզիի և բարձրաստիճան մի շարք այլ պաշտոնյաների հետ:
Տիգրան Խաչատրյանի և Էհսան Խանդուզիի՝ նոյեմբերի 8-ին կայացած հանդիպման ժամանակ երկուստեք կարևորվել են հարևան երկրների միջև տնտեսական մի շարք առաջնահերթություններ, մասնավորապես` տարեկան 3 միլիարդ դոլարի առևտրի իրականացումը, ապրանքների փոխանակման ծավալը 5 միլիոն տոննայի հասցնելը, ինչպես նաև ֆինանսական, բանկային և առևտրային և մաքսային հարաբերությունների պարզեցումն ու զարգացումը:
Նախարար Խաչատրյանն ուրախությամբ նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած իր առաջին այցի ընթացքում ծավալվել են արդյունավետ և կառուցողական քննարկումներ: Իր խոսքում նախարարը կարևորել է Իրանի և Հայաստանի միջև համագործակցության շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը.
«Իրանի և Հայաստանի տնտեսական ու քաղաքական հարաբերությունները տասնամյակների պատմություն ունեն: Ընթացող բոլոր բանակցությունների հիմքը երկու երկրների միջև այս երկարատև համագործակցությունն է, և Հայաստանի և Իրանի առևտրատնտեսական հարաբերությունների մակարդակը երեք միլիարդ դոլարի հասցնելու նպատակադրումը վկայում է այս գլխավոր հիմքերի մասին»։
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև տնտեսական փոխանակումների ծավալի արձանագրված 25 տոկոս աճին, նախարարը ընդգծել է, որ այս տարի երկու երկրների միջև փոխանակումների ծավալի աճը կկազմի ավելի քան 40 տոկոս։
Հանդիպման ժամանակ Էհսան Խանդուզին ընգծել է.
«Իրանի կառավարությունը շատ լուրջ է հետևում հարևան երկրների վարած տնտեսական քաղաքականությանը՝ շեշտը դնելով Կովկասյան տարածաշրջանի վրա, և ես հուսով եմ, որ մեր երկրների միջև 3 միլիարդ դոլարի առևտուր իրականացնելու նպատակը, որն արծարծվել է Իրանի նախագահի և ՀՀ վարչապետի հանդիպման ժամանակ, իրականացվելու է հենց այս կառավարության օրոք»։
Պաշտոնական այցի շրջանակներում նախատեսվում է նաև հանդիպում ԻԻՀ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Ռեզա Ֆաթեմի Ամինի հետ:

Министры финансов Армении и Ирана подтвердили цель достижения ежегодной торговли между двумя странами до 3 млрд $
Министр финансов Республики Армения Тигран Хачатрян и заместитель министра Аваг Аванесян 7-9 ноября с рабочим визитом находятся в Исламской Республике Иран.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве финансов, в рамках визита состоялись встречи с вице-президентом Ирана Масудом Мир Каземи, министром финансов и экономики Ирана Эхсаном Хандузи и с другими высокопоставленными чиновниками.
В ходе встречи Тиграна Хачатряна и Эхсана Хандузи, состоявшейся 8 ноября, был выделен ряд экономических приоритетов между соседними странами, в частности, осуществление торговли на 3 миллиарда долларов в год, доведение объема обмена товаров до 5 миллионов тонн, а также упрощение и развитие финансовых, банковских и торговых и таможенных отношений
Министр Хачатрян с удовлетворением отметил, что в ходе его первого визита в Исламскую Республику Иран состоялись эффективные и конструктивные обсуждения. В своем выступлении министр подчеркнул необходимость постоянного развития и укрепления сотрудничества между Ираном и Арменией.
«Экономические и политические отношения между Ираном и Арменией имеют многолетнюю историю. Основой всех ведущихся переговоров является это долгосрочное сотрудничество между двумя странами, и цель повышения уровня торгово-экономических отношений между Арменией и Ираном до трех миллиардов долларов является свидетельством этих основ».
Касаясь зафиксированного 25-процентного увеличения объема экономических обменов между двумя странами, министр подчеркнул, что в этом году рост объема обменов между двумя странами составит более 40 %.
В ходе встречи Эхсан Хандузи отметил:
«Правительство Ирана очень серьезно следит за экономической политикой соседних стран, с акцентом на регион Кавказа, и я надеюсь, что цель достижения 3 миллиардов долларов в торговле между нашими странами, которая обсуждалась во время встречи президента Ирана и премьер-министра Армении, будет реализована именно при этом правительстве».
В рамках официального визита запланирована и встреча с министром промышленности, шахт и торговли Ирана Реза Фатеми Амином.