Հայաստանի և Իրանի ֆինանսների նախարարները կարևորել են երկու երկրների միջև տարեկան 3 միլիարդ դոլարի առևտրի իրականացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը նոյեմբերի 7-9ը աշխատանքային այցով գտնվում են Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Ֆինանսների գերատեսչությունից, այցի շրջանակներում տեղի են ունեցել հանդիպումներ ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Մասուդ Միրքազեմի, ԻԻՀ ֆինանսների և տնտեսական հարցերով նախարար Էհսան Խանդուզիի և բարձրաստիճան մի շարք այլ պաշտոնյաների հետ:
Տիգրան Խաչատրյանի և Էհսան Խանդուզիի՝ նոյեմբերի 8-ին կայացած հանդիպման ժամանակ երկուստեք կարևորվել են հարևան երկրների միջև տնտեսական մի շարք առաջնահերթություններ, մասնավորապես` տարեկան 3 միլիարդ դոլարի առևտրի իրականացումը, ապրանքների փոխանակման ծավալը 5 միլիոն տոննայի հասցնելը, ինչպես նաև ֆինանսական, բանկային և առևտրային և մաքսային հարաբերությունների պարզեցումն ու զարգացումը:
Նախարար Խաչատրյանն ուրախությամբ նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած իր առաջին այցի ընթացքում ծավալվել են արդյունավետ և կառուցողական քննարկումներ: Իր խոսքում նախարարը կարևորել է Իրանի և Հայաստանի միջև համագործակցության շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը.
«Իրանի և Հայաստանի տնտեսական ու քաղաքական հարաբերությունները տասնամյակների պատմություն ունեն: Ընթացող բոլոր բանակցությունների հիմքը երկու երկրների միջև այս երկարատև համագործակցությունն է, և Հայաստանի և Իրանի առևտրատնտեսական հարաբերությունների մակարդակը երեք միլիարդ դոլարի հասցնելու նպատակադրումը վկայում է այս գլխավոր հիմքերի մասին»։
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև տնտեսական փոխանակումների ծավալի արձանագրված 25 տոկոս աճին, նախարարը ընդգծել է, որ այս տարի երկու երկրների միջև փոխանակումների ծավալի աճը կկազմի ավելի քան 40 տոկոս։
Հանդիպման ժամանակ Էհսան Խանդուզին ընգծել է.
«Իրանի կառավարությունը շատ լուրջ է հետևում հարևան երկրների վարած տնտեսական քաղաքականությանը՝ շեշտը դնելով Կովկասյան տարածաշրջանի վրա, և ես հուսով եմ, որ մեր երկրների միջև 3 միլիարդ դոլարի առևտուր իրականացնելու նպատակը, որն արծարծվել է Իրանի նախագահի և ՀՀ վարչապետի հանդիպման ժամանակ, իրականացվելու է հենց այս կառավարության օրոք»։
Պաշտոնական այցի շրջանակներում նախատեսվում է նաև հանդիպում ԻԻՀ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Ռեզա Ֆաթեմի Ամինի հետ:

YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. Armenia’s Finance Minister Tigran Khachatryan and his deputy Avag Avanesyan have arrived in Iran on a working visit, the ministry said.
During the visit the Armenian officials met with Iran’s Vice President MasoudMirkazemi, Minister of Economic Affairs and Finance Ehsan Khandouziand a number of other top officials.
During their meeting the Armenian and Iranian finance ministers highlighted several economic priorities between the neighbor countries, particularly the implementation of 3 billion USD trade annually, reaching the goods exchange volume to 5 million tones, as well as the facilitation and development of financial, banking, commercial and customs relations.
In his remarks the Armenian Minister said that productive and constructive discussions were held during the visit in Iran. He also highlighted constantly developing and strengthening the cooperation between Iran and Armenia.
“The economic and political relations of Iran and Armenia have a history of decades. The basis of all ongoing talks is this long-lasting cooperation between the two countries, and the goal to reach the level of commercial relations between Armenia and Iran to three billion dollars is an evidence of these main bases”.
Touching upon the 25% growth registered in the volume of economic exchanges between the two countries, the minister said that this year this growth will comprise over 40%.
In his turn the Iranian minister said: “The government of Iran is very closely following the economic policy run by neighbor countries, putting the focus on the Caucasus region, and I hope that the goal to carry out 3 billion dollars trade between our countries, which has been discussed during the meeting of the Iranian President and the Armenian Prime Minister, will be fulfilled under the leadership of this government”.