Հայ-ամերիկյան բիզնես կամուրջ. Հայաստանի ընկերությունները սեփական արտադրանքը կներկայացնեն ԱՄՆ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդեն երկրորդ անգամ ԱՄՆ-ում անցկացվող «Հայ-Ամերիկյան բիզնես կամուրջ» ցուցահանդես-փառատոնի շրջանում Հայաստանի գործարարները հնարավորություն կունենան ներկայացնելու սեփական արտադրանքը: Միջոցառումն անցկացվելու է դեկտեմբերի 1-8-ը ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքում: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհուրդ»-ի նախագահ Մարիամ Մանուկյանը նշեց, որ այս անգամ ավելի շատ ապրանքատեսակներով ու ավելի շատ մասնակիցներով է անցնելու միջոցառումը:
«Այս անգամվա միջոցառմանը մասնակցելու համար Հայաստանի ընկերություններից 500-ից ավելի հայտ էինք ստացել: Դիմել էին և՛ խոշոր, և՛ միջին, և՛ փոքր ընկերություններ: Ընտրվել է 40 ընկերություն: Ասեմ, որ շատ բարդ է եղել ընտրություն կատարելը: Հաշվի են առնվել մի շարք չափանիշներ, մասնավորապես, ընկերությունները պարտադիր պետք է առնվազն 3 տարի գործունեություն ծավալած լինեին, ընկերության շրջանառությունը պետք է սկսվեր 20 մլն-ից»,-ասաց Մարիամ Մանուկյանը: Տարբեր միկրո կազմակերպությունների հնարավորություն է տրվել արտադրանքի մի քանի նմուշով միասնական տաղավարով ներկայացված լինել ցուցահանդես-փառատոնին:
Ընտրված կազմակերպությունները ներկայացում են տարբեր ապրանքներ՝ տեքստիլ, կոշիկ, պայուսակ, պահածոներ, չրեր, արծաթ, ոսկի, տուրիզմ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ և այլն: «Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհուրդ»-ի անդամ Գևորգ Աղաբալյանը նշեց, որ բավական աշխատանք է տարվում հայկական կազմակերպությունների հետ:
«ԱՄՆ-ի շուկայում կան տեխնիկական բնորոշիչներ, որոնց պետք է պատասխանեն կազմակերպությունները, որ կարողանան դուրս գալ միջազգային շուկա: Ցավոք, նույնիսկ խոշոր կազմակերպությունները, հայկական արտադրողները հաճախ պատրաստ չեն լինում այդ չափանիշներին: Մեր աշխատանքային խումբը բոլոր ջանքերը գործադրել է, որ սերտիֆիկացումը, լիցենզավորումն ապահովվի, որպեսզի մեր կազմակերպությունները կարողանան անխոչընդոտ վաճառք իրականացնել»,-ասաց Գևորգ Աղաբալյանը:
Ցուցահանդես-փառատոնին մասնակից հայկական ընկերությունները հնարավորություն են ունենալու ոչ միայն սեփական ապրանքը վաճառել, այլև գործարար կապեր հաստատել: Մասնակիցներին հագեցած հանդիպումներով օրակարգ է սպասվում: Հանդիպումներ են նախատեսվում Մեքսիկայի, Թայլանդի, Վիետնամի առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչների հետ:
Թեպետ ցուցահանդես-փառատոնը նոր է, 2-րդ անգամ է անցկացվում, սակայն արդեն արդյունքներ գրանցվել են: Նախորդ միջոցառմանը մասնակցած ընկերություններից արդեն 10-ից ավելի կազմակերպություն կարողացել է ԱՄՆ-ում գործընկերներ գտնել և ապրանք արտահանել:

Armenian companies to present their products during trade show in US
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. For already the second time Armenian businessmen will have an opportunity to present their products in the United States on the sidelines of the Armenian-American Business Bridge exhibition-festival.
The event will take place in the US city of Glendale on December 1-8, President of the Council of the International Business Relations Support Mariam Manukyan told a press conference in Armenpress, adding that this year the event will have more participants and products.
“More than 500 applications were submitted by the Armenian companies for participation in the exhibition. Both large and small and medium enterprises have applied. 40 companies have been selected. I want to note that it was very difficult to select. Several criteria have been taken into account, in particular, the companies must have had operated at least for 3 years and the turnover must have started from 20 million”, Mariam Manukyan said, adding that several small companies have been provided with an opportunity to be presented in a single pavilion with several product samples.
The selected companies present different products – textile, shoes, bags, canned food, dried fruits, jewelry, tourism, IT, etc.
Member of the Council of the International Business Relations Support Gevorg Aghabalyan said that major activities are being carried out with Armenian companies.
“There are technical criteria in the US market which the companies need to meet in order to be able to enter an international market. Unfortunately, even large companies, the Armenian manufacturers often are not ready for that criteria. Our working group has made all efforts to ensure certification, licensing so that our companies will be able to sell their products without any obstacle”, he said.
During the festival the Armenian companies will not only have an opportunity to sell their products, but also to establish business ties. The participants are going to have a busy agenda as meetings are expected with the representatives of the Chambers of Commerce of Mexico, Thailand and Vietnam.
Despite being held for just the 2nd time, the exhibition-festival’s results are already visible. More than 10 companies, which participated in the previous event, have already managed to find partners in the US and export their goods.