ՀՀ-ն և Ադրբեջանը պայմանավորվել են արագացնել սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կարգի համաձայնեցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում նոյեմբերի 3-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի երրրորդ նիստը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, մինչ նիստի մեկնարկը Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության գլխավոր քարտուղար Ստեֆանո Սանինոն ողջունել է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պատվիրակություններին, հաջողություն է մաղթել հանձնաժողովների աշխատանքներին և վերահաստատել Եվրոպական միության պատրաստակամությունը հետագայում ևս օժանդակություն ցուցաբերել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցերում:
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևն իրենց ողջույնի ելույթներում երախտագիտություն են հայտնել ԵՄ խորհրդին հանդիպման լավ կազմակերպման համար։
Նշվում է, որ, հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների մակարդակով տարբեր ձևաչափերում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, կողմերը շարունակել են սահմանազատման հարցերի քննարկումը, անդրադարձ են կատարել կազմակերպչական և ընթացակարգային հարցերի։
«Հանձնաժողովների համատեղ գործունեության իրավական շրջանակների ձևավորման նպատակով՝ կողմերը պայմանավորվել են արագացնել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության կարգի համաձայնեցման աշխատանքները»,- հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից՝ հավելելով, որ կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով որոշել հանձնաժողովների չորրորդ նիստի անցկացման ամսաթիվը և վայրը։

Armenia, Azerbaijan agree to speed up the agreement on the procedure of joint activity of border demarcation commissions
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. On November 3, in Brussels, the third session of the commission on the delimitation and border security of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan took place, chaired by the Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and the Deputy Prime Minister of Azerbaijan Shahin Mustafayev.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, before the start of the session, the Secretary General of the European External Action Service, Stefano Sannino, welcomed the delegations of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, wished success to the work of the commissions, and reaffirmed the readiness of the European Union to provide assistance to the Republic of Armenia and Azerbaijan in the future. In matters of regulation of relations between the republics.
Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and Azerbaijan’s Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev expressed gratitude in their welcoming speeches to the Council of the European Union for the good organization of the meeting.
Taking into account the agreements reached in different formats at the level of the leaders of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, the parties continued the discussion of border delimitation issues, referred to organizational and procedural issues.
"In order to form the legal framework for the joint activity of the commissions, the parties agreed to speed up the work of agreeing on the procedure of the joint activity of the Commission on the Delimitation and Border Security of the State Border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan," MFA Armenia said, adding that the parties have agreed to determine the date and place of the fourth session of the commissions through a working procedure.