Հայաստանի արտաքին առևտուրը Եվրամիության երկրների հետ էապես աճել է
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին առևտուրը Եվրամիության երկրների հետ 2022 թվականին էապես աճել է։«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը:
«2021 թվականի համեմատ Հայաստանից դեպի ԵՄ երկրներ արտահանումը 8 ամսվա արդյունքներով աճել է 24,5 տոկոսով, իսկ ԵՄ-ից ներմուծումը՝ 40,8 տոկոսով։ Ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը 60 տոկոսով է աճել և կազմել 571 միլիոն դոլար»,- ասաց Քերոբյանը։
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանը ԵՄ գործընկերների հետ աշխատանք է տանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորման մասով։
«Մենք հիմա նախապատրաստում ենք այն միջավայրը, որտեղ կկարողանանք հատկացնել անհրաժեշտ գումարներ փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար։ Պետք է նշեմ, որ անցած ամիս Պրահայում տեղի ունեցած ԵՄ-Արևելյան գործընկերներ գագաթնաժողովի ընթացքում ևս եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկել ենք երկարաժամկետ դրամային ֆինանսավորման անհրաժեշտության հարցը։ Պայմանավորվել ենք, որ նոյեմբերին, կարծեմ, ՎԶԵԲ-ը պետք է հաստատի Կենտրոնական բանկի տանիքի տակ գտնվող գերմանական հիմնադրամի 70 միլիոն եվրո ֆինանսական միջոցներ հատկացնելու որոշումը։ Իրենց խոսքերով, վերջին ներդրումն է լինելու այդ խողովակով։ Հիմա շատ կարևոր է ստեղծել նոր խողովակ, որով հայկական բանկերը կկարողանան նոր ֆինանսավորում ստանալ եվրոպական գործընկերներից, որը կուղղվի Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը և հայկական փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը»,- ասաց Քերոբյանը։

Торговля Армении со странами Евросоюза существенно возросла
Торговля Республики Армения со странами Европейского Союза в 2022 году существенно возросла. Как передает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2023 год заявил министр экономики РА Ваан Керобян.
«По сравнению с 2021 годом экспорт из Армении в страны ЕС увеличился на 24,5 %, импорт из ЕС увеличился на 40,8 %. Общий товарооборот увеличился на 60 % и составил 571 миллион долларов», - сообщил Керобян.
По словам министра, Армения с партнерами из ЕС работает по линии финансирования малого и среднего бизнеса.
«Мы подготавливаем среду, в которой сможем выделить необходимые средства для малого и среднего бизнеса. Должен отметить, что во время саммита ЕС Восточное партнерство, состоявшегося в прошлом месяце в Праге, мы с нашими европейскими партнерами обсудили необходимость долгосрочного финансирования. Мы договорились, что, возможно в ноябре ЕБРР одобрит решение о выделении 70 миллионов евро немецкому фонду, действующему под крышей ЦБ. По их словам, это будут последние инвестиции посредством этого канала. Сейчас необходимо создать новый канал, по которому армянские банки смогут получать финансирование от европейских партнеров, и направлять на экономическое развитие Армении, на развитие малых и средних предприятий», - сказал Керобян.