Սյունիքի մարզում 53 մոդուլային նոր կրթահամալիր կկառուցվի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սյունիքի մարզում 53 նոր մոդուլային կրթահամալիր կկառուցվի։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք քաղաքական խնդիր ունենք Հանրապետության բոլոր բնակավայրերում կրթությունը դարձնել հասանելի։ Ունենք մինչև 2026 թվականը 300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ կառուցելու կամ հիմնանորոգելու խնդիր։ Հարց է առաջանում, թե ինչ պետք է անենք այն բնակավայրերում, որտեղ դպրոցների անհրաժեշտ ծանրաբեռնվածություն չկա։ Այդ գաղափարը քննարկելիս՝ մենք եկանք այն եզրակացության, որ պետք է կառուցենք կրթահամալիրներ, որոնք նախատեսված կլինեն մի քանի բնակավայրերի երեխաների համար։ Ընդ որում, այդ կրթահամալիրները իրենց մեջ, ըստ անհրաժեշտության, կներառեն և դպրոցական, և մանկապարտեզային բաղադրիչ»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ որոշում են կայացրել ծրագիրը մեկնարկել Սյունիքի մարզից։

В Сюникской области будет построено 53 модульных образовательных комплекса
В Сюникской области будет построено 53 модульных образовательных комплекса. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства сообщил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Перед нами стоит политическая задача образование сделать доступным во всех населенных пунктах республики. Перед нами стоит задача построить или капитально отремонтировать 300 школ и 500 детских садов к 2026 году. Возникает вопрос, что же делать в тех населенных пунктах, где нет необходимой загрузки школ. Обсуждая эту идею, мы пришли к выводу, что нужно строить образовательные комплексы, которые будут предназначены для детей нескольких населенных пунктов. Причем эти образовательные комплексы по мере необходимости будут включать как школьную, так и детсадовскую составляющую», - сказал премьер-министр, добавив, что начать программу решили с Сюникской области.