Մխիթար Հայրապետյանը սփյուռքի ներուժը բացահայտելու արդյունավետ մեխանիզմների անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը պետք է տեսլական ձևավորի՝ սփյուռքի ներուժը բացահայտելու և այն մաքսիմալ արդյունավետ օգտագործելու համար: Այս մասին Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը:
«Իմաստ չկա մտածելու, որ օրերից մի օր մենք կկարողանանք քարտեզագրել սփյուռքի ներուժի 100 տոկոսը: Սակայն ունենք հստակ խնդիր՝ բացահայտել ներուժն այնքան, որքան հնարավոր է: Ցավոք, մենք դեռ ներուժը բացահայտելու փուլում ենք»,- նշեց Հայրապետյանը:
Տեսնելով մերօրյա մարտահրավերները, շատ սփյուռքահայեր ձգտում են հասնել կառավարություն, լոկալ տնտեսական, գիտական, տեխնոլոգիական կառույցներ, իրենց լուծումներն առաջարկելու համար: Նրա համոզմամբ՝ խնդրի այս լուծումը ինստիտուցիոնալ չէ:
«Ինստիտուցիոնալ մոտեցումը վերաբերվում է պետական ռազմավարություններին: Պետությունն օր առաջ պետք է իմանա այն հստակ տեսլականը, թե ինչպես բացահայտել սփյուռքի ներուժը և ինչպես աշխատել այն մաքսիմալ արդյունավետ օգտագործելու համար»,- ասաց Հայրապետյանը:

Мхитар Айрапетян видит необходимость эффективных механизмов раскрытия потенциала диаспоры
Государство должно сформировать видение, которое раскроет потенциал диаспоры и позволит использовать его максимально эффективно. Об этом в беседе с «Арменпресс», состоявшейся в рамках Всемирного армянского саммита заявил исполнительный директор Фонда «Мой шаг», президент Федерации шахмат Еревана Мхитар Айрапетян.
«Нет смысла думать, что однажды мы сможем выявить 100-процентный потенциал диаспоры. Но у нас есть четкая задача: максимально раскрыть этот потенциал. К сожалению, мы все еще находимся в процессе его раскрытия», - отметил Айрапетян.
Видя сегодняшние вызовы, многие армяне диаспоры обращаются к правительству, к экономическим, научным, технологическим структурам, предлагают свои решения. Но он считает, что такие решения не являются институциональными.
«Институциональный подход относится к государственным стратегиям. Государство должно иметь четкое видение того, как раскрыть потенциал диаспоры и как работать, чтобы использовать его максимально эффективно», - отметил Мхитар Айрапетян.