Մխիթար Հայրապետյանը սփյուռքի ներուժը բացահայտելու արդյունավետ մեխանիզմների անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը պետք է տեսլական ձևավորի՝ սփյուռքի ներուժը բացահայտելու և այն մաքսիմալ արդյունավետ օգտագործելու համար: Այս մասին Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը:
«Իմաստ չկա մտածելու, որ օրերից մի օր մենք կկարողանանք քարտեզագրել սփյուռքի ներուժի 100 տոկոսը: Սակայն ունենք հստակ խնդիր՝ բացահայտել ներուժն այնքան, որքան հնարավոր է: Ցավոք, մենք դեռ ներուժը բացահայտելու փուլում ենք»,- նշեց Հայրապետյանը:
Տեսնելով մերօրյա մարտահրավերները, շատ սփյուռքահայեր ձգտում են հասնել կառավարություն, լոկալ տնտեսական, գիտական, տեխնոլոգիական կառույցներ, իրենց լուծումներն առաջարկելու համար: Նրա համոզմամբ՝ խնդրի այս լուծումը ինստիտուցիոնալ չէ:
«Ինստիտուցիոնալ մոտեցումը վերաբերվում է պետական ռազմավարություններին: Պետությունն օր առաջ պետք է իմանա այն հստակ տեսլականը, թե ինչպես բացահայտել սփյուռքի ներուժը և ինչպես աշխատել այն մաքսիմալ արդյունավետ օգտագործելու համար»,- ասաց Հայրապետյանը:

My Step Foundation chief sees necessity for effective mechanisms to reveal Diaspora’s potential
YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS. The government should form a vision to reveal the Diaspora’s potential and use it maximally effectively, Executive Director of My Step Foundation, Chairman of the Yerevan Chess Federation, Mkhitar Hayrapetyan, said during the Global Armenian Summit in Yerevan.
“There is no point in thinking that one day we will be able to map 100% of the Diaspora’s potential. But we have a clear task to reveal the potential as much as possible. Unfortunately, we are still at the stage of revealing the potential”, he stated.
After seeing the daily challenges here, many Diaspora-Armenians seek to reach to government, local economic, scientific and technological structures to propose their solutions. According to him, this solution of the issue is not institutional.
“The institutional approach relates to state strategies. The government should know the clear vision how to reveal the Diaspora’s potential and how to work to use it maximally effectively”, Mkhitar Hayrapetyan said.