«Դիմադրության շարժում»-ը նոյեմբերի 5-ին հանրահավաք կանցկացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դիմադրության շարժում»-ը նոյեմբերի 5-ին, ժամը 15:00-ին Ֆրանսիայի հրապարակում հանրահավաք կանցկացնի:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը: Նա նշեց, որ նոյեմբերի 5-ի հանրահավաքը լինելու է միասնության հանրահավաք. այն լինելու է ոչ թե որևէ անձի, կուսակցության շուրջ, այլ Արցախի ինքնիշխանության, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և անվտանգության շուրջ:
«Դա հայ ժողովրդի հանրահավաքն է, հետևաբար, ՀՀ քաղաքացին, մասնակցելով այդ կարևոր իրադարձությանը, պետք է արձանագրի, որ տեր է իր հայրենիքին և այդ հայրենիքը սակարկման ենթակա չէ»,-ասաց նա:
Սաղաթելյանն ընդգծեց՝ գաղտնիք չէ, որ Հայաստանը, Արցախը և հայ ժողովուրդը գտնվում են պատմական և ճակատագրական փուլում: Նա նշեց՝ զույգ հայկական պետությունները դիմագրավում են շատ ծանր մարտահրավերների:
Պատգամավորը հավելեց, որ նոյեմբերի 5-ի հանրահավաքը քաղաքական և կուսակցական հանրահավաք չի լինելու, դա համազգային հանրահավաք է՝ հանուն Արցախի և հանուն Հայաստանի: «Ես ուզում եմ դիմել Կաթողիկոսին՝ ակնկալելով իր օրհնությունը և աջակցությունը այդ շատ կարևոր նախաձեռնությանը, քանի որ դա կուսակցական հանրահավաք չէ, դա հայ մարդու հանրահավաքն է՝ հայկական օրակարգով: Դիմում եմ մեր մտավորականությանը, գիտական համայնքին, որպեսզի հայ ժողովրդի համար այս ճակատագրական պահին հանդես գան հանրահավաքին մասնակցելու կոչով՝ ցույց տալով իրենց կամքն ու տեսակետը»,-ասաց նա:

Resistance Movement to hold “rally of unity” on November 5 in Yerevan
YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS. The opposition parties united under the Resistance Movement will organize a rally on November 5 at Yerevan’s France Square.
One of the leaders of the movement, Member of Parliament Ishkhan Saghatelyan from the opposition Hayastan faction and representative of the ARF Supreme Body, said the rally will be “a rally of unity, not around any individual or political party, but around Artsakh’s sovereignty, Armenia’s territorial integrity and security.”
Saghatelyan said the event will be “the Armenian people’s rally”, and that by participating in it the people will record that their homeland is not for bargain.
The opposition MP said that Armenia, Artsakh and the Armenian people are in a historic and crucial period of time.
He also publicly addressed the leader of the Armenian Church, Catholicos Karekin II. “I’d like to address the Catholicos, expecting his blessing and support for this highly important initiative because this isn’t a political party rally, this is the rally of the Armenian people with an Armenian agenda. I am also addressing our intellectuals, the academic community, so that they call on the people to participate in the rally at this crucial moment, and show their will and opinion,” Saghatelyan said.