Կառուցելով մեր համատեղ ապագան. Երևանում մեկնարկեց Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում մեկնարկեց Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, գագաթնաժողովի բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ինչպես նաև սփյուռքի համայնքային կառույցների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Գագաթնաժողովը որպես նոր ձևաչափ և դինամիկ հարթակ կծառայի սփյուռքի ներկայացուցիչների և տեղացի գործընկերների համար քննարկելու համընդհանուր նշանակության մարտահրավերներն ու խնդիրները։
Օրակարգում ընդգրկվել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են ազգային անվտանգությունը, հայկական շահերի պաշտպանությունը, հայրենիքի ռազմավարական ոլորտների զարգացումը, հայրենադարձությունը, ներդրումային ներգրավվածությունը, հայապահպանությունը, սփյուռքի ինքնակազմակերպումը և այլն։
Միջոցառումը կունենա շուրջ 600 մասնակիցներ 50-ից ավելի երկրներից, ինչպես նաև Հայաստանից և Արցախից, որոնք կներկայացնեն 100-ից ավելի համայնքային կառույցներ և կազմակերպություններ, գիտական, մասնագիտական, գործարար, ուսանողական, երիտասարդական շրջանակներ և այլն:
Գագաթնաժողովն աշխատանքային երեք օրերի ընթացքում կունենա 8 պանելային քննարկումներ, համաժամանակյա 17 նիստեր, ազատ ձևաչափով է հանդիպում: Որպես բանախոսներ հանդես կգան սփյուռքի համայնքներից ժամանած հայտնի սփյուռքահայեր, փորձագետներ, համայնքային գործիչներ, գիտնականներ, ինչպես նաև հայաստանյան շրջանակների ներկայացուցիչներ: Միջոցառումն անցկացվում է «Կառուցելով մեր համատեղ ապագան» խորագրով:
Հնչեցված առաջարկները, լուծումներն ու արդյունքները կդառնան համահայկական օրակարգի ստեղծման և առաջմղման հիմնաքարերը: Այսպիսով հայրենիքն ու սփյուռքը մասին կնախանշեն հետագա համատեղ աշխատանքի առաջնահերթություններն ու ճանապարհները:
Գագաթնաժողովը կազմակերպել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, այն կտևի մինչև հոկտեմբերի 31-ը:

Building our joint future. The Global Armenian Summit kicks off in Yerevan
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. The Global Armenian Summit has started in Yerevan. ARMENPRESS reports, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, Artsakh President Arayik Harutyunyan, High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan, as well as representatives of Diaspora community structures and organizations were present at the opening ceremony of the summit.
The summit will serve as a new format and dynamic platform for diaspora representatives and local partners to discuss challenges and issues of universal significance.
The agenda included topics such as national security, protection of Armenian interests, development of strategic fields of the Motherland, repatriation, investments, preservation of Armenian identity, self-organization of the diaspora, etc.
The event will have around 600 participants from more than 50 countries, as well as from Armenia and Artsakh, who will represent more than 100 community structures and organizations, scientific, professional, business, student, youth circles, etc.
During the three working days, the summit will have 8 panel discussions, 17 simultaneous sessions. Famous diaspora Armenians, experts, community figures, scientists, as well as representatives of Armenian circles will act as speakers. The event is held under the title "Building our joint future".
The voiced proposals, solutions and results will become the cornerstones of the creation and promotion of the pan-Armenian agenda. Thus, the Motherland and the diaspora will outline the priorities and directions of further joint work.