Երիտասարդ ծանրորդները 15 մեդալ են նվաճել Եվրոպայի առաջնությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ծանրամարտի երիտասարդական հավաքականներն Ալբանիայի Դյուրես քաղաքում կայացած Եվրոպայի Մ20 և Մ23 տարեկանների առաջնությունն ավարտել են երկամարտի 15 մեդալով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Հայաստանի ներկայացուցիչներից վերջինը մրցահարթակ է դուրս եկել գերծանր քաշային Վարազդատ Լալայանը և Մ23 տարեկանների մրցապայքարում չեմպիոն հռչակվել՝ երկամարտի440 կգ (200+240) արդյունքով: Հայ ծանրորդը պատվո հարթակի առաջին աստիճանին է կանգնել նաև պոկում և հրում վարժություններում:
Հայաստանի ներկայացուցիչներից չեմպիոնի կոչումը նվաճել են նաև Գոռ Սահակյանը (67 կգ, Մ20), Միլենա Խաչատրյանը (76 կգ, Մ20), Լիանա Գյուրջյանը (81 կգ, Մ20), Սուրեն Գրիգորյանը (89 կգ, Մ20), Գարիկ Կարապետյանը (96 կգ, Մ20), Արա Աղանյանը (96 կգ, Մ23), փոխչեմպիոն են դարձել Էմմա Պողոսյանը (81 կգ), Պետրոս Պետրոսյանը (102 կգ, Մ20), Ջուլիետա Ավանեսյանը (+87 կգ, Մ20) և Յաշա Մինասյանը (109 կգ, Մ23), իսկ Ռաֆիկ Մինասյանը (61 կգ, Մ20), Մնացական Աբրահամյանը (81 կգ, Մ20), Մերի Թումասյանը (87 կգ, Մ20) և Լուիզա Սահրադյանը (87 կգ, Մ23) արժանացել են բրոնզե մեդալի:
Եվրոպայի Մ20 և Մ23 տարեկանների առաջնությունում Հայաստանի առաջին ոսկե մեդալը նվաճել էԳոռՍահակյանը(67կգ,Մ20):Հայ ծանրորդը երկամարտի 301 կգ (134+167) արդյունքով հաղթող է ճանաչվել։ Հատկանշական է, որ թե՛ պոկում, թե՛ հրում վարժությունում Սահակյանը նվաճել է փոքր արծաթե մեդալ, իսկ երկամարտում արժանացել է ոսկե մեդալին: Այս քաշային կարգում երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրել են Թուրքիայի ներկայացուցիչներ Յուսուֆ Գենչը (298 կգ) և Կան Կահրիմանը (293 կգ)։
Մ20 մրցաշարի կանանց պայքարում էլ առաջին ոսկե մեդալը նվաճել էՄիլենաԽաչատրյանը: 76կգքաշայինների պայքարում հայ մարզուհին երկամարտում գրանցել է 219 կգ (99+120) արդյունք՝ լավագույնը ճանաչվելով նաև պոկում և հրում վարժություններում։
Մ20 մրցաշարի կանանց81կգքաշայինկարգումԼիանաԳյուրջյանըԵվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը նվաճել է երկամարտի 223 կգ (98+125) արդյունքով: Պոկում և հրում վարժություններում ևս Գյուրջյանն արժանացել է փոքր ոսկե մեդալներին:
ՍուրենԳրիգորյանը(89կգ)Մ20 մրցաշարում երկամարտի 340 կգ (155+185) արդյունքով է դարձել Եվրոպայի առաջնության հաղթող: Հայ ծանրորդը պոկում վարժությունում արծաթե մեդալ է նվաճել, իսկ հրում վարժությունում արժանացել է փոքր ոսկե մեդալի: Գրիգորյանը գերազանցել է թուրք ծանրորդներ Կուրնազ Չանին (339 կգ) և Կուրնազ Հաքան Շուքրուին (337 կգ), որոնք նվաճել են արծաթե և բրոնզե մեդալները:
Մ20 մրցաշարի տղաների96կգքաշայիններիպայքարումԳարիկԿարապետյանըոսկե մեդալը նվաճել է երկամարտի 367 կգ (171+196) արդյունքով՝ հաղթելով նաև պոկում ու հրում վարժություններում: Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է թուրք Օզթուրք Էմրեն, որը երկամարտում 27 կգ արդյունքով զիջել է Կարապետյանին:
Մ23մրցաշարում ոսկե մեդալներ է նվաճել նաևԱրաԱղանյանը:Վերջինս 96 կգ քաշայինների պայքարում չեմպիոնի կոչումը նվաճել է երկամարտի 363 կգ (168+195) արդյունքով՝ հաղթելով նաև պոկում ու հրում վարժություններում:

Молодые тяжелоатлеты Армении на чемпионате Европы завоевали 15 медалей
Молодежные сборные Армении по тяжелой атлетике с 15 медалями завершили чемпионат Европы до 20 и 23 лет, который проходил в Албании в Дурресе.
Как сообщает «Арменпресс», супертяжеловес Вараздат Лалаян вышел на сцену последним из представителей Армении и был объявлен чемпионом в соревнованиях до 23 лет с результатом 440 кг (200+240) в парном разряде. Армянский тяжелоатлет поднялся на первую ступеньку пьедестала и в упражнениях на рывок и толчок.
Из представителей Армении Гор Саакян (67 кг, Д-20), Милена Хачатрян (76 кг, Д-20), Лиана Гюрджян (81 кг, Д-20), Сурен Григорян (89 кг, Д-20), Гарик Карапетян (96 кг, Д-20) также завоевали чемпионский титул. Ара Аганян (96 кг, Д-23), Эмма Погосян (81 кг Д-23), Петрос Петросян (102 кг, Д-20), Джульета Аванесян (+87 кг, Д-20) и Яша Минасян (109 кг, Д-23) заняли второе место, Рафик Минасян (61 кг, Д-20), Мнацакан Абрамян (81 кг, Д-20), Мэри Тумасян (87 кг, Д-20) и Луиза Сахрадян (87 кг, Д-23) завоевали бронзовые медали.
Гор Саакян (67 кг, Д-20 лет) завоевал первую золотую медаль Армении на чемпионатах Европы до 20 и 23 лет. Армянский тяжелоатлет был признан победителем в двоеборье с результатом 301 кг (134+167). Примечательно, что Саакян завоевал малую серебряную медаль как в рывке, так и в толчке, а в парном разряде завоевал золотую медаль. Второе и третье места в этой весовой категории заняли представители Турции Юсуф Генч (298 кг) и Кан Кахриман (293 кг).
Милена Хачатрян завоевала первую золотую медаль в женской борьбе турнира до 20 лет. В борьбе категории 76 кг армянская спортсменка показала результат 219 кг (99+120) в двоеборье, также была признана лучшей в упражнениях рывка и толчка.
В женской весовой категории 81 кг турнира Д-20 Лиана Гюрджян завоевала титул чемпионки Европы с результатом 223 кг (98+125) в парном разряде. Гюрджян также выиграла малые золотые медали в упражнениях на рывок и толчок.
Сурен Григорян (89 кг) стал победителем чемпионата Европы с результатом 340 кг (155+185) в турнире до 20 лет. Армянский тяжелоатлет завоевал серебряную медаль в рывке и малую золотую медаль в толчке. Григорян превзошел турецких тяжелоатлетов Курназа Чана (339 кг) и Курназа Хакана Шукру (337 кг), завоевавших серебряную и бронзовую медали.
Гарик Карапетян завоевал золотую медаль в соревнованиях среди юношей до 20 лет в весовой категории до 96 кг с результатом 367 кг (171+196) в упражнении толчок и рывок. Второе место занял турок Озтюрк Эмре, уступивший Карапетяну 27 кг.
Ара Аганян также завоевал золотые медали в турнире до 23 лет. Он получил титул чемпиона в категории 96 кг с результатом 363 кг (168+195) в упражнении толчок и рывок.