Հանրահայտ սոպրանո Հիբլա Գերզմավան հանդես կգա երևանյան մենահամերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանյան հեռանկարներ միջազգային երաժշտական 23-րդ փառատոնի շրջանակում առաջին անգամ Հայաստանում ելույթ կունենա աշխարհահռչակ սոպրանո, Ռուսաստանի և Աբխազիայի ժողովրդական երգչուհի Հիբլա Գերզմավան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համերգային երեկոն տեղի կունենա նոյեմբերի 12-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Երգչուհին ելույթ կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ: Նավագախումբը կղեկավարի դիրիժոր Բրայըն Քասլզ-Անիընը: Կհնչեն արիաներ հայտնի օպերաներից:
Գերզմավան համաշխարհային ճանաչում է ձեռք բերել Մարիինյան թատրոնում, Լոնդոնի «Քովենթ գարդեն» թագավորական թատրոնում, Մետրոպոլիտեն, Վիեննայի պետական, Հռոմեական, ֆրանսիական օպերաներում և այլ հեղինակավոր բեմերում ելույթների շնորհիվ:
Նա ոսկվայի Ստանիսլավսկու և Նեմիրովիչ-Դանչենկոյի անվան երաժշտական թատրոնի հետ հյուրախաղերով հանդես է եկել Հարավային Կորեայում և ԱՄՆ-ում։ Մասնակցել է Գերմանիայում տեղի ունեցած Լյուդվիգսբուրգյան փառատոնին։ Կոնցերտային ծրագրերով հյուրախաղերի է մեկնել Շվեդիա, Ֆրանսիա, Հոլանդիա, Մեծ Բրիտանիա, Ավստրիա, Բելգիա, Իսպանիա, Հունաստան, ԱՄՆ և Ճապոնիա:
Հիբլան համարվում է ամենանորաձև և էլեգանտ կանանցից մեկը ռուսական օպերային բեմում։ Հաճախ երգչուհին ինքն է ընտրում բեմական հագուստները՝ համարելով, որ արտիստը պետք է հանդես գա ամենաթանկարժեք և նուրբ հագուստով:

В Ереване впервые с сольным концертом выступит известная сопрано Хибла Герзмава
В рамках XXIII Международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы» в Армении впервые выступит известная сопрано, народная певица Российской Федерации и Абхазской республики Хибла Герзмава.
Как передает «Арменпресс», концерт состоится 12 ноября в концертном зале «Арам Хачатурян». Певица выступит в сопровождении Национального филармонического оркестра Армении. Коллектив возглавит дирижер Брайан Каслс-Энн. Будут исполнены арии из известных опер.
Хибла Герзмава получила всемирное признание благодаря выступлениям в Мариинском театре, в Королевском театре «Ковент-Гарден» в Лондоне, в Метрополитен-Опера в Нью-Йорке, в Венской государственной опере, в Римской опере, Французской опере и на других престижных сценах.
Она с музыкальным театром Станиславского и Немировича-Данченко выступала в Южной Корее и в США. Участвовала в Людвигсбургском фестивале в Германии. Гастролировала с концертными программами в Швеции, Франции, Голландии, Великобритании, Австрии, Бельгии, Испании, Греции, США и в Японии.
Хибла Герзмава считается одной из самых стильных и элегантных женщин российской оперной сцены. Зачастую певица сама выбирает сценическую одежду, считая, что артистка должна выступать в самой дорогой и утонченной одежде.