Ուրուգվայի փոխնախագահը դատապարտել է Ադրբեջանի ագրեսիան և համերաշխություն է հայտնել հայ ժողովրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուրուգվայի փոխնախագահ Բեատրիս Արխիմոնը համամիտ է իր երկրի Սենատորների պալատի՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածք Ադրբեջանի ներխուժումը դատապարտող հայտարարության հետ։
«Կիսումեմ Ուրուգվայի Սենատի կողմից ընդունած հայտարարությունըԱդրբեջանի և Հայաստանի միջև բախումների վերաբերյալ՝ մեր համերաշխությունը հայտնելով հայ ժողովրդին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է Բեատրիս Արխիմոնը։
Հոկտեմբերի 18-ին Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Սենատորների պալատը հայտարարությամբ դատապարտել էր Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածք Ադրբեջանի ներխուժումը և իր համերաշխությունն էր հայտնել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի հարձակման զոհ հանդիսացող հայ ժողովրդին։

Вице-президент Уругвая осудила агрессию Азербайджана и выразила солидарность армянскому народу
Вице-президент Уругвая Беатрис Архимон выразила свое согласие с заявлением Палаты сенаторов своей страны, осуждающим вторжение Азербайджана на международно признанную суверенную территорию Республики Армения.
«Я выражаю свое согласие с заявлением, принятым Сенатом Уругвая заявление по поводу столкновений между Азербайджаном и Арменией и нашу солидарность с армянским народом», - как передает «Арменпресс», написала Беатрис Архимон на своей странице в Twitter.
18 октября Палата сенаторов Восточной Республики Уругвай выступила с заявлением, осуждающим вторжение Азербайджана на международно признанную территорию Республики Армения и выразила свою солидарность с армянским народом, пострадавшим от нападения Азербайджана.