Կոչ եմ անում միջազգային գործընկերներին խստորեն դատապարտել ՀՀ-ի դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության սանձազերծած ագրեսիան. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 17-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգային: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարեմաղթանքներ է հղել նորանշանակ դեսպանին առաքելության իրականացման գործում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից, անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների միջխորհրդարանական ձեւաչափին՝ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Ազգային ժողովում ձեւավորվել է Հայաստան-Բրազիլիա բարեկամական խումբ՝ հույս հայտնելով Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության Ազգային կոնգրեսում մոտ ապագայում Բրազիլիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ստեղծման վերաբերյալ:
Կողմերը փաստել են բազմոլորտ համագործակցության կարեւորության եւ դրան նպաստելու քայլերի իրականացման մասին:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 13-ի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիային եւ դրա հետեւանքներին վերաբերող մանրամասներ: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ միջազգային գործընկերներին կոչ է անում խստորեն եւ հասցեական դատապարտել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության սանձազերծած ագրեսիան, ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված` տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի եւ ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելման սկզբունքի կոպտագույն խախտումները:

Speaker Alen Simonyan calls for strong and targeted int’l condemnation of Azeri aggression against Armenia
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan held a meeting on October 17 with the newly appointed Ambassador of Brazil to Armenia Fabio Vaz Pitaluga.
The Speaker conveyed good wishes to the ambassador in the implementation of his mission.
Speaking about the inter-parliamentary format of bilateral relations, Simonyan said that an Armenia-Brazil Friendship Group has been set up in the Armenian Parliament, and expressed hope that soon the Brazilian parliament will launch the Brazil-Armenia Friendship Group.
Simonyan and Ambassador Fabio Vaz Pitaluga noted the importance of multi-sectoral cooperation and implementation of steps contributing to this.
Details on the September 13 Azeri attack against the sovereign territory of Armenia and its aftermath were discussed.
Speaker Simonyan said that he is calling for a strong and targeted condemnation by the international partners to the aggression unleashed by the Azerbaijani military-political leadership against Armenia, the gross violations of the principle of prohibiting the use of force or the threat of use of force against territorial integrity stipulated in the UN Charter.