Ականների տեղադրումը եղել է բացառապես շփման գծում, և այդ գործընթացը կատարվել է երկուստեք. ՊԲ խոսնակի արձագանքն Ալիևի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պաշտպանության բանակի կողմից ականների տեղադրումը եղել է բացառապես Ադրբեջանի զինված ուժերի հետ շփման գծում, և այդ գործընթացը կատարվել է երկուստեք: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հարցադրմանն ի պատասխան ասել է Արցախի պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Սուրեն Սարումյանը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը:
Հոկտեմբերի 13-ին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում ընթացող ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին հայտարարել է Արցախի բռնազավթված տարածքներում հայկական կողմի, իբր, նպատակաուղղված կերպով շուրջ մեկ միլիոն ականների տեղադրման մասին:
Սուրեն Սարումյանի խոսքով՝ առաջին պատերազմից հետո ադրբեջանական կողմի տեղադրած ականների մաքրման բազմաթիվ աշխատանքներ են իրականացվել, սակայն, հաշվի առնելով դրանց ծավալները, հարյուրավոր հեկտարներ դեռևս ականապատված են։
Մեր զրուցակցի պնդմամբ՝ այդ տարածքներում տեղադրված ականների վերաբերյալ ողջ տեղեկատվությունը միայն ադրբեջանական կողմին է հայտնի, և այս առումով հայկական կողմին ուղղված մտացածին մեղադրանքները միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու փորձ են:

Была заминирована лишь линия соприкосновения, причем с обеих сторон: ответ пресс-секретаря АО на заявление Алиева
Армия обороны заминировала лишь территории линии соприкосновения с вооруженными силами Азербайджана, и этот процесс был осуществлен обеими сторонами. Об этом заявил пресс-секретарь Минобороны Арцаха Сурен Сарумян в ответ на вопрос «Арцахпресс», относительно заявления Ильхама Алиева.
13 октября на очередном заседании Совета глав государств СНГ в столице Казахстана Астане президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь заявил о размещении армянской стороной около миллиона мин на оккупированных территориях Арцаха.
По словам Сурена Сарумяна, после первой войны было проведено множество работ по очистке территорий от мин, установленных азербайджанской стороной, однако, учитывая их масштабы, сотни гектаров все еще остались заминированными.
Сурен Сарумян заверил что, вся информация о минах, установленных в тех районах, известна только азербайджанской стороне, и фиктивные обвинения в адрес армянской стороны являются попыткой ввести международное сообщество в заблуждение.