Ականների տեղադրումը եղել է բացառապես շփման գծում, և այդ գործընթացը կատարվել է երկուստեք. ՊԲ խոսնակի արձագանքն Ալիևի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պաշտպանության բանակի կողմից ականների տեղադրումը եղել է բացառապես Ադրբեջանի զինված ուժերի հետ շփման գծում, և այդ գործընթացը կատարվել է երկուստեք: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հարցադրմանն ի պատասխան ասել է Արցախի պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Սուրեն Սարումյանը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը:
Հոկտեմբերի 13-ին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում ընթացող ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին հայտարարել է Արցախի բռնազավթված տարածքներում հայկական կողմի, իբր, նպատակաուղղված կերպով շուրջ մեկ միլիոն ականների տեղադրման մասին:
Սուրեն Սարումյանի խոսքով՝ առաջին պատերազմից հետո ադրբեջանական կողմի տեղադրած ականների մաքրման բազմաթիվ աշխատանքներ են իրականացվել, սակայն, հաշվի առնելով դրանց ծավալները, հարյուրավոր հեկտարներ դեռևս ականապատված են։
Մեր զրուցակցի պնդմամբ՝ այդ տարածքներում տեղադրված ականների վերաբերյալ ողջ տեղեկատվությունը միայն ադրբեջանական կողմին է հայտնի, և այս առումով հայկական կողմին ուղղված մտացածին մեղադրանքները միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու փորձ են:

YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS/ARTSAKHPRESS. The planting of landmines by the Defense Army of Artsakh has been carried out exclusively on the line of contact with the armed forces of Azerbaijan, and this process has been conducted on both sides, Defense Army spokesperson Suren Sarumyan said in response to the question of ARTSAKHPRESS, commenting on the statement of the Azerbaijani president Ilham Aliyev.
Today, on October 13, at the regular meeting of the Council of Heads of CIS state in Astana, the capital of Kazakhstan, the Azerbaijani president Ilham Aliyev once again announced that, allegedly, the Armenian side had deliberately planted about a million mines in the occupied territories of Artsakh.
According to Suren Sarumyan, after the first war, a lot of work was carried out to neutralize the mines planted by the Azerbaijani side, however, considering their volumes, hundreds of hectares are still mined.
The spokesperson noted that all the information about the landmines planted in those areas is known only to the Azerbaijani side, and in this regard, the fictitious accusations directed at the Armenian side are an attempt to mislead the international community.