ՀՀ-ն դաշնակից ՌԴ-ից ակնկալում է աջակցություն Ադրբեջանի զինված ուժերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրս բերելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աստանայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը hոկտեմբերի 12-ին հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության մի շարք հարցերի։ Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման աշխատանքների վերաբերյալ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցերի շուրջ։
«Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովը վերահաստատել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների կարևորությունը։
Առանձնահատուկ շեշտվել է Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի հետևանքով ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ դուրսբերման և հրադադարի ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտությունը, անդրադարձ է կատարվել սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման հետ կապված խնդիրներին։ Նսխարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է Ռուսաստանի՝ որպես ռազմավարական դաշնակցի, միանշանակ դիրքորոշումը և աջակցությունը՝ ադրբեջանական զինված ուժերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրս բերելու հարցում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ հումանիտար խնդիրների կարգավորման համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման հրամայականը: Հայկական կողմը կարևորել է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացված արտադատական սպանությունների, խոշտանգումների և այլ պատերազմական հանցագործությունների մեղավորների ու կազմակերպիչների պատասխանատվության ենթարկումը։
Նշվում է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունների լայն օրակարգը։

Armenia expects support from its ally Russia in withdrawing the armed forces of Azerbaijan from its sovereign territory
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. On October 12, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Astana, had a meeting with the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
As RAMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the interlocutors touched on a number of issues of regional security and stability, exchanged views on the work on the development of the Armenia-Azerbaijan peace treaty, on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
Ararat Mirzoyan and Sergey Lavrov reaffirmed the need to implement the agreements reached with the trilateral statements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021. In this context, the importance of the commissions on border demarcation and border security issues, as well as the work carried out in the direction of unblocking economic communications and transport infrastructures in the region were emphasized.
The need for the immediate withdrawal of the Azerbaijani armed forces that invaded the sovereign territory of the Republic of Armenia as a result of the recent aggression of Azerbaijan and the need to maintain the ceasefire regime was particularly emphasized, and the issues related to the introduction of international mechanisms for monitoring and controlling the border situation were addressed. Minister Mirzoyan emphasized that the Armenian side expects the unequivocal position and support of Russia, as a strategic ally, in withdrawing the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of Armenia.
In the context of solving the humanitarian issues, Ararat Mirzoyan emphasized the imperative of repatriation of Armenian prisoners of war and other detained persons as soon as possible. The Armenian side emphasized the need to bring to justice those who perpetrated and organized extrajudicial killings, torture and other war crimes committed by Azerbaijan against Armenian prisoners of war.
The Foreign Ministers of Armenia and Russia also discussed the broad agenda of the allied relations of the two countries.