Ճապոնիայի դեսպանության աջակցությամբ Կոտայքի մարզի Արամուս և Սարալանջ գյուղերը կապահովվեն ոռոգման համակարգով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոտայքի մարզի Արամուս և Սարալանջ գյուղերը ոռոգման համակարգով ապահովելու նպատակով՝ Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանության և Տեխնիկական համագործակցության և զարգացման գործակալության հայաստանյան գրասենյակի միջև դրամաշնորհային ծրագրի պայմանագիր է ստորագրվել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ծրագրի իրականացման նպատակով կտրամադրվի ավելի քան 92 հազար դոլար։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշեց , որ բարձր է գնահատում Ճապոնիայի կառավարության Մարդկային անվտանգության «Grassroots» ծրագրերի շրջանակում Կոտայքի մարզի Արամուս և Սարալանջ բնակավայրերի ոռոգման համակարգի ապահովման ծրագրին դրամաշնորհի հատկացումը:
«Այն նպատակ ունի ոռոգման նոր խողովակաշարերի տեղադրման միջոցով ապահովել կայուն ջրային ռեսուրսների մատակարարումը երկու համայնքներին, որը կբարձրացնի արտադրողականությունը և կբարելավի գյուղացիների կենսապահովումը՝ Արամուս և Սարալանջ գյուղերում»,- նշեց փոխնախարարը:
ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորին նշեց, որ ոռոգման համակարգի կառուցումն ուղված է արտադրողականության բարձրացման և գյուղացիների կյանքի որակի բարելավմանը։
«Լիահույս եմ, որ այս օժանդակությունը բարձրացնելու է բնակիչների կյանքի որակը և ապահովելու է նրանց սոցիալական և տնտեսական բարեկեցությունը»,- նշեց դեսպանը։
Տեխնիկական համագործակցության և զարգացման գործակալության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Սարգիս Դոլմաջյանի խոսքով՝ վերջին ամիսներին ուսումնասիրել են Կոտայքի մարզի ոռոգման համակարգը։ Գործընկերների հետ տարբեր քննարկումներից հետո ստեղծվել է ծրագրի գաղափարը։
«Նախագիծը նպատակ ունի ոռոգման նոր խողովակաշարերի տեղադրման միջոցով ապահովել կայուն ջրային ռեսուրսների մատակարարումը երկու համայնքներին։ Ծրագրի արդյունքում մոտ 560 տնային տնտեսություն կկարողանա օգտվել ոռոգման ջրից»,- ասաց Դոլմաջյանը։

Two Armenian villages in Kotayk province to be provided with irrigation system with support of Japanese Embassy
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. The Embassy of Japan in Armenia and the Agency for Technical Cooperation and Development (ACTED) Armenia signed a grant program on October 12 aimed at providing Aramus and Saralanj villages of Kotayk province with an irrigation system.
Over 92,000 US dollars will be provided for the implementation of the project.
In his remarks Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia Vache Terteryan said he highly values the provision of this grant which will ensure Aramus and Saralanj settlements with an irrigation system within the frames of the Japanese government’s Grassroots Human Security Projects.
“It aims at ensuring the supply of sustainable water resources to these two communities through the installation of new irrigation pipelines, which will increase productivity and will improve the livelihood of the residents in Aramus and Saralanj villages”, the deputy minister said.
Ambassador of Japan to Armenia Fukushima Masanori said the construction of irrigation system is directed to raising the productivity and improving the life quality of the rural people.
“I hope this assistance will raise the life quality of the residents and will ensure their social and economic welfare”, the Ambassador said.
Head of the ACTED Armenia Office Sarkis Dolmadjian stated that they have examined the irrigation system in Kotayk province in recent months. And the idea of the project came after different discussions with partners.
“The project aims to provide the two communities with the supply of sustainable water resources through the installation of new irrigation pipelines. As a result of the project, around 560 households will be able to use irrigation water”, he said.