«Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմի ամերիկյան պրեմիերան կկայանա Լոս Անջելեսի կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանից ամերիկյան կինոակադեմիայի «Оսկար» 95-րդ մրցանակաբաշխությանը ներկայացվող վավերագրական անիմացիոն «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմի ամերիկյան պրեմիերան կկայանա Լոս Անջելեսի «Animation Is Film» կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԳՄՍ նախարարությունից, ցուցադրությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 18:30-ին, Հոլիվուդի պատմական TCL չինական թատրոնում, որին կհաջորդի հարց ու պատասխան ռեժիսոր Իննա Սահակյանի հետ:
Ֆիլմը ներկայացնում է Ավրորա Մարդիգանյանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրելուց մինչև հոլիվուդյան աստղ դառնալու ոդիսականը։ Հոլիվուդյան համր ֆիլմում վերամարմնավորելով ինքն իրեն՝ դեռատի աղջիկը կրկին վերապրում է Ցեղասպանության սարսափները՝ նպատակ ունենալով աշխարհին պատմել հայկական Եղեռնի մասին։ Ֆիլմը ստեղծվել է Զորյան ինստիտուտի գիտական աջակցությամբ և ինստիտուտի՝ Հայոց ցեղասպանության բանավոր պատմության արխիվի հիման վրա։
Ֆիլմը հայ-գերմանա-լիտվական համատեղ արտադրության կինոնախագիծ է (արտադրող ընկերություններ՝ «Բարս մեդիա», «Gebrueder Beetz Filmproduktion», «Artbox Laisvalaikio Klubas»): Ռեժիսոր և սցենարիստ՝ Իննա Սահակյան, պրոդյուսերներ՝ Վարդան Հովհաննիսյան, Քրիստիան Բից, Յուստե Միխայլինայտե։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից ֆիլմը ստացել է մասնակի պետական ֆինանսական աջակցություն:

Aurora’s Sunrise: American premiere of Armenian Genocide documentary to be held in LA
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. The American premiere of Aurora’s Sunrise, a historical animated documentary filmabout the life of Aurora Mardiganian, an Armenian Genocide survivor, will be held in Los Angeles, in the competition program of “Animation Is Film” festival, the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sport said in a news release.
The fill will be screened on October 23, at 18:30, at the TCL Chinese Theatre in LA. The screening will be followed by a Q&A with director of the film Inna Sahakyan.
At only 14 years old, in 1915, Aurora faced the horrors of the Armenian Genocide. Within a year, witnessing the deaths of everyone in her family, Aurora had lost everything, and was sold into a Turkish harem. But with extraordinary courage and luck, she escaped to America, where her story became a sensation.
The film isproducedby Bars Media, led by Vardan Hovhannisyan, Gebrueder Beetz Filmproduktion and Artbox Laisvalaikio Klubas, with the financial partnership of Eurimages, the Zoryan Institute Armenia and the National Cinema Center of Armenia, and with the contributions of the Lithuanian Film Center, ZDF/ARTE, Public TV Armenia, and LRT.