ԱՄՆ-ն կրկին կոչ է անում Ադրբեջանին զորքերը հետ քաշել նախնական դիրքեր․ԵԱՀԿ-ում Միացյալ Նահանգների մշտական ներկայացուցիչ
ԱՄՆ-ն կրկին կոչ է անում Ադրբեջանին զորքերը հետ քաշել նախնական դիրքեր․ԵԱՀԿ-ում Միացյալ Նահանգների  մշտական ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգները շարունակում է խորապես ներգրավված լինել՝ աջակցելու Հայաստանին և Ադրբեջանին աշխատել հանուն համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հոկտեմբերի 6-ին Վիեննայում հայտարարել է ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Մայքլ Քարփենթերը։
Իր ելույթում նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը սեպտեմբերի 27-ին Վաշինգտոնում հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հետ։ Դրանից հետո՝ հոկտեմբերի 4-ին, պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եռակողմ հեռախոսազրույց էր ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ, որի ժամանակ խրախուսել էր վստահության մթնոլորտի ձևավորումն ու բանակցություններում հետագա առաջընթացը՝ ողջունելով նաև հայկական ու ադրբեջանական կողմի դրական քայլերը, այդ թվում և 17 հայ ռազմագերիներին Հայաստանին վերադարձնելու փաստը։
«Մենք շարունակում ենք քաջալերել Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ կարևոր հարցերը լուծելու բանակցային սեղանի շուրջ։ Տևական խաղաղություն չի կարող լինել առանց հաշտեցման, և դիվանագիտությունն է միակ ճանապարհը՝ հասնելու այդ կետին։ Նախորդ շաբաթ սոցիալական մեդիայի ալիքներում տարածված սարսափելի տեսանյութը, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես են ադրբեջանական զինված ուժերը սպանում անզեն հայ գերիներին, պետք է լիարժեք ու անաչառ հետաքննության առարկա դառնա։ Գերիների խոշտանգումների պատասխանատուները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։ Մենք ի գիտություն ենք ընդունում հետաքննությունը, որը սկսել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազը և հիշեցնում ենք կողմերին հետևել իրենց իսկ հանձնառություններին՝ հրատապ կերպով վերադարձնել ռազմագերիներին ու նրանց վերաբերվել՝ համաձայն միջազգային պարտավորությունների»,- նշել է Քարփենթերը։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն խիստ մտահոգիչ է համարում սեպտեմբերին գրանցված հրադադարի խախտումները։ «ԱՄՆ-ն կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին խստորեն հետևել կայուն հրադադարին, հետ քաշել ու հեռացնել իրենց զինված ուժերին, ինչպես նաև շարունակել բանակցությունները սահմանների դելիմիտացիայի թեմայով՝ աջակցելու խաղաղ կարգավորմանը։ Մենք կրկնում ենք Ադրբեջանին ուղղված մեր կոչը՝ մինչև սեպտեմբերի 12-ի գիշերը՝ նախքան ռազմական գործողությունների բռնկումը եղած նախնական դիրքեր հետ քաշել իր զինված ուժերին։ Սահմանային վեճերը պետք է կարգավորվեն բանակցությունների, այլ ոչ թե բռնության միջոցով։ Հայ զինվորների և ականների վրա պայթած ադրբեջանցի քաղաքացիների մահերը, որոնք գրանցվեցին նախորդ շաբաթ, հստակորեն և ողբերգական կերպով ի ցույց են դնում այս հակամարտության շարունակվող հումանիտար հետևանքները»,- ասել է ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչը։
Նա ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները լիարժեքորեն աջակցում է ԵԱՀԿ դերի մեծացմանը՝ վստահության մթնոլորտի ձևավորման և հակամարտությունների կանխարգելման գործիքակազմի հարցում, այդ թվում և Փաստերի որոնման առաքելության հիմնումը, որի հարցով դիմել է Հայաստանը։
«Կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին հրատապ քայլեր ձեռնարկել լարվածությունը թուլացնելու, վստահության մթնոլորտ ձևավորելու և միջազգային պարտավորվածություններն ու հանձնառությունները կատարելու հարցում պատասխանատու մոտեցում ցուցաբերելու նպատակով։ Հորդորում ենք հետագա առաջընթաց գրանցել՝ անհետ կորած անձանց հարցի լուծման և մնացած ռազմագերիների վերադարձի հարցում։ ԱՄՆ-ն աջակցում է համապարփակ խաղաղության գործընթացին և հանձնառու է աշխատել երկկողմ՝ համախոհ գործընկերների հետ, ինչպես Եվրամիության, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների հետ, ինչպիսին է ԵԱՀԿ-ն»,- ասել է Քարփենթերը։

US again calls on Azerbaijan to pull back troops to their initial positions - Permanent Representative to OSCE
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. The United States remains deeply engaged in helping Armenia and Azerbaijan work toward a comprehensive peace agreement, Ambassador Michael Carpenter , US Permanent Representative to OSCE, said in a statement in Vienna.
He reminded that US National Security Advisor Jake Sullivan met with Azerbaijani presidential advisor Hikmet Hajiyev and Armenia’s National Security Council Secretary Armen Grigoryan at the White House on September 27 to advance the peace process. “On October 4, Secretary Blinken held a trilateral call with Armenian Foreign Minister Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Bayramov during which he encouraged confidence-building and further progress in their talks. Secretary Blinken also expressed our appreciation for the positive steps Armenia and Azerbaijan have taken towards reaching a sustainable peace agreement, including and importantly the return of 17 prisoners of war from Azerbaijan to Armenia”, he said.
“We continue to encourage Armenia and Azerbaijan to resolve outstanding issues at the negotiation table. There will be no lasting peace without reconciliation, and diplomacy is the only way to achieve that end. The surfacing last weekend on social media channels of an appalling video appearing to show Azerbaijani armed forces executing unarmed Armenian prisoners must be fully and impartially investigated. Those responsible for any abuses of detainees must be held to account. We take note of the inquiry which has been launched by the Prosecutor General of Azerbaijan and remind the parties to abide by their commitments to swiftly return all prisoners of war and to treat such prisoners in accordance with their international obligations.
The recent violations of the ceasefire on September 13 and 14, and again on September 28, are of grave concern to the United States. The United States encourages Armenia and Azerbaijan to strictly adhere to a sustainable ceasefire, pull back and distance their armed forces, and continue negotiations on border delimitation to support a peaceful resolution. We reiterate our call on Azerbaijan’s forces to return to their initial positions prior to the outbreak of hostilities on the night of September 12. Border disputes must be resolved through negotiations, not violence. The deaths of Armenian soldiers and Azerbaijani civilians from landmines during the past week clearly and tragically demonstrate the ongoing human consequences of this conflict”, he stated.
Michael Carpenter said “the United States strongly supports the activation of the OSCE’s confidence-building and conflict prevention instruments, including the establishment of a Fact Finding Mission, as has been requested by Armenia”.
“We urge Armenia and Azerbaijan to take urgent steps to de-escalate tensions, build confidence, and hold themselves accountable to international obligations and commitments. We encourage further progress in resolving the issue of missing persons and the return of all remaining prisoners of war. The United States supports a comprehensive peace process and is committed to working bilaterally, with close partners like the European Union, and through international organizations such as the OSCE”, he added.