Փելոսիի այցի մասին Մակեյի հայտարարության կապակցությամբ Բելառուսի դեսպանը հրավիրվել է ՀՀ ԱԳՆ. ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Բելառուսի դիվանագիտական առաքելության ղեկավարը Նենսի Փելոսիի հայաստանյան այցի վերաբերյալ Բելառուսի արտգործնախարարի հայտարարության կապակցությամբ հրավիրվել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին News.am-ի հարցին ի պատասխան հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը:
«Հայաստանում Բելառուսի դիվանագիտական առաքելության ղեկավարը հրավիրվել է ՀՀ ԱԳ նախարարություն, որտեղ նրան է փոխանցվել հայաստանյան կողմի մտահոգությունն ու նկատառումները վերոնշյալ հայտարարության կապակցությամբ», - հայտնել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:
Բելառուսի արտգործնախարար Վլադիմիր Մակեյը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, թե ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի՝ Հայաստան կատարած այցի օրինակով այցելությունները նպաստում են հակամարտությունների սրմանը:
Սեպտեմբերի 17-19 պաշտոնական այցով Երեւան էր ժամանել ԱՄՆ Կոնգրեսի պատվիրակությունը՝ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի գլխավորությամբ: Այցի ընթացքում տեղի ունեցած բարձր մակարդակի հանդիպումների և ելույթների ընթացքում Նենսի Փելոսին փոխանցել էր Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարությանն ու անվտանգությանը՝ հայտարարելով, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը խստորեն դատապարտում Ադրբեջանի՝ սեպտեմբերի 13-14-ին տեղի ունեցած անօրինական և մահաբեր հարձակումը Հայաստանի Հանրապետության դեմ:

В связи с заявлением главы МИД Беларуси о визите Нэнси Пелоси в Армению посол этой страны был приглашен в МИД РА
Глава дипломатической миссии Беларуси в Армении был приглашен в МИД Армении в связи с заявлением главы МИД Беларуси по поводу визита Нэнси Пелоси в Армению. Как сообщает «Арменпресс», об этом в ответ на запрос News.am сообщил пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян.
«Глава дипломатической миссии Республики Беларусь в Армении был приглашен в МИД РА, где ему были высказаны беспокойство и соображения армянской стороны в связи с вышеуказанным заявлением», - сказал пресс-секретарь МИД РА.
Министр иностранных дел Беларуси Владимир Макей в беседе с журналистами заявил, что визиты, подобные визиту спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси в Армению, способствуют эскалации конфликтов.
17-19 сентября в Ереване с официальным визитом находилась делегация Конгресса США во главе со спикером Палаты представителей Нэнси Пелоси. В ходе встреч на высоком уровне и выступлений Нэнси Пелоси говорила о содействии Соединенных Штатов демократии и безопасности Армении, заявив, что Конгресс США решительно осуждает незаконное и смертоносное нападение Азербайджана на Республику Армения 13-14 сентября.