Զորքերի հետքաշումը ելման դիրքեր խնդիրները լուծելու միակ հուսալի հիմքն է. Հայաստանում ՌԴ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այն կարծիքին է, որ զորքերի հետքաշումը ելման դիրքեր միակ հուսալի հիմքը կարող է լինել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա խնդիրները լուծելու համար: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Սերգեյ Կոպիրկինը նման կարծիք է հայտնել Գեղարքունիքի մարզի Սոթք համայնքում լրագրողների հետ զրույցում:
Նա նշեց, որ ռազմական բախումների ճանապարհը չի կարող հանգեցնել առկա խնդիրների լուծմանը: « Մենք ելնում ենք նրանից, որ միայն քաղաքական, դիվանագիտական ջանքերը կարող են լուծման բերել»,- ասաց Կոպիրկինը:
Նա հավելեց, որ Ռուսաստանն իրենից կախված ամեն ինչ անում է, որպեսզի քաղաքական կարգավորման գործընթացը, որը գործարկվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, շարունակվի՝ չնայած բոլոր խնդիրներին և հակասություններին: «Մենք շարունակում ենք աշխատել այդ ուղղությամբ, կողմերին աջակցում ենք ընդհանուր մոտեցումների հասնելու հարցում: Դա հեշտ չէ, դա մեծ ջանքեր է պահանջում, բայց մենք դա արել ենք և մտադիր ենք անել հետագայում ևս»,- նշեց ՌԴ դեսպանը:
Անդրադառնալով Հայաստանին ՌԴ-ից զենք մատակարարելու մասին հարցին, Կոպիրկինն ընդգծեց, որ պատրաստ չէ մեկնաբանել այդ թեման՝ հաշվի առնելով դրա զգայուն լինելը: «Դա պետք է անեն պրոֆեսիոնալները, բայց դա ոլորտ է, որը մեր դաշնակցային հարաբերությունների մասն է»,- ասաց դեսպանը:

Withdrawal of troops to initial positions the only reliable basis for solving issues – Russian Ambassador to Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin says that the withdrawal of troops to their initial positions could be the only reliable basis for solving the existing issues between Armenia and Azerbaijan.
During the visit to Armenia’s Gegharkunik province, the Ambassador told reporters that the military clashes cannot lead to solving the existing problems. “We believe that only the political and diplomatic efforts could bring a solution”, he said.
The Ambassador stated that Russia does everything in its power for the political settlement process, that was launched by the 2020 November 9 trilateral statement, to continue despite all the problems and contradictions. “We continue working in this direction, weassist the sides in reaching common approaches. That’s not easy and requires big efforts, but we have done it and plan to do in the future as well”, he added.
In response to the question about the arms supply by Russia to Armenia, the Ambassador said that he is not ready to comment on the topic given its sensitivity. “It should be done by professionals, but that’s an area which is a part of our allied relations”, Sergei Kopyrkin said.