ԱՄՆ-ն հանձնառու է Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու գործին. դեսպանությունը զորակցություն է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը սեպտեմբերի 27-ին ՝ 44-օրյա պատերազմի 2-րդ տարելիցի կապակցությամբ ցավակցել և իր զորակցությունն է հայտնել պատերազմի հետևանքով զոհվածների, վիրավորների ընտանիքներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանության տարածած հաղորդագրությունում մասնավորապես նշված է. «Սեպտեմբերի 27-ին հիշում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության զոհերին և ցավակցում ու զորակցում ենք զոհվածների, վիրավորների ընտանիքներին։ Միացյալ Նահանգները հանձնառու է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու գործին»:
Դեսպանությունը կից հրապարակել է նաև լուսանկար, որում դեսպան Լին Թրեյսին մոմ է վառում Գորիսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի աջակցությամբ, պատերազմ էր սանձազերծել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ թիրախավորելով նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, քաղաքացիական անձանց: Նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հետ կապված: Չնայած եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությանը՝ 2 տարի անց էլ Ադրբեջանը դեռևս ամբողջությամբ չի վերադարձել հայ գերիներին:

US remains committed to working towards peace for South Caucasus: Embassy’s statement on 2nd anniversary of 44-Day War
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. On the occasion of the 2nd anniversary of the 44-Day Artsakh War, the United States Embassy in Armenia extended its condolences to the families of all those who were killed and injured during the war.
“On September 27, we remember those who lost their lives in the conflict between Armenia and Azerbaijan, and extend our deepest condolences to the families of those killed and injured. The United States remains committed to working towards peace for the South Caucasus region”, the Embassy said in a statement.
The Embassy also attached a photo to the statement, showing Ambassador Lynne Tracy lighting a candle at Saint Gregory the Illuminator Church in Goris.
Two years ago, on September 27th, Armenians woke up to news that Azerbaijan is attacking Artsakh. Although it was momentarily clear that this attack wasn’t the usual border skirmish, no one would’ve thought that it was the beginning of an all-out war that would last six weeks.
After 44 days, on the night of November 9-10, Armenia and Azerbaijan signed a Russia-backed ceasefire agreement ending the war.
To this day, Azerbaijan refuses to implement the agreements of the ceasefire and hasn’t returned all Armenian captives.