ՀՀ ֆինանսների նախարարն ու Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան պատվիրակությունը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը սեպտեմբերի 26-ին աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Իվա Պետրովայի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախարարությունից, հանդիպմանը ներկա են եղել ֆինանսների նախարարի տեղակալները, Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Մեհդի Ռաիսսին և ԱՄՀ առաքելության տնտեսագետներ:
Նախարար Խաչատրյանը, ողջունելով հյուրերին, ներկայացրել է տնտեսական վերջին զարգացումները, ներկայում գործող հարկային քաղաքականությունն ու վարչարարությունը, ինչպես նաև՝ խոսել 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման ընթացքից:
Իվա Պետրովան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ընդգծել է Ֆինանսների նախարարության հետ ունեցած գործընկերային բարձր հարաբերությունները և վերահաստատել իր պատրաստակամությունը մասնակցելու ընթացիկ բոլոր ծրագրերին:
Կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, մասնավորապես՝ անդրադարձել են մակրոտնտեսական վերջին զարգացումներին, կապիտալ ծախսերին և հարկային քաղաքականությանն առնչվող թեմաներին:
Հանդիպման ավարտին ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ առաջիկայում աշխատանքային ձևաչափով շարունակելու ընթացիկ ծրագրերի քննարկումները:

Министр финансов РА с армянской миссией Международного валютного фонда обсудил вопросы, представляющие взаимный интерес
Министр финансов Армении Тигран Хачатрян 26 сентября провел рабочую встречу с делегацией, возглавляемой главой армянской миссии Международного валютного фонда (МВФ) Ивой Петровой.
На встрече присутствовали заместители министра финансов, постоянный представитель МВФ в Армении Мехди Раиси и экономисты миссии МВФ.
Министр Хачатрян, приветствуя гостей, представил последние экономические развития, налоговую политику и администрирование, а также рассказал о ходе исполнения государственного бюджета на 2022 год.
Ива Петрова, поблагодарив за прием, подчеркнула высокие партнерские отношения с Министерством финансов и подтвердила готовность участвовать во всех текущих программах.
Стороны обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес, в частности, коснулись последних макроэкономических развитий, капитальных затрат и налоговой политики.
В конце встречи был достигнут ряд договоренностей о продолжении обсуждения текущих программ в рабочем формате.