Իրանը պատրաստ է խորհրդակցություններ անցկացնել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հետ տարաձայնությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար. Իրանի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պատրաստ է խորհրդակցություններ անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտոնյաների հետ, որպեսզի օգնի հակամարտող կողմերին խաղաղ ճանապարհով լուծել տարաձայնությունները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության կայքը, այս մասին Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հայտարարել է իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում կայացած հանդիպման ժամանակ։
Նա ընդգծել է Թեհրանի հստակ դիրքորոշումը տարածաշրջանում ցանկացած աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների և սահմանների անընդունելիության մասին:
Հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի արտգործնախարարը վերահաստատել է երկկողմ հարաբերություններում առկա խնդիրները և ընդգծել փոխադարձ խորհրդակցությունների և համագործակցության կարևորությունը։
Ադրբեջանցի պաշտոնյան հերքել է տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների մասին պնդումները և նշել, թե «իր երկիրը ձգտում է Հայաստանի հետ տարածքային և սահմանային վեճերը լուծել տարածաշրջանային համագործակցության միջոցով»։

Iran ready to hold consultations with Armenia and Azerbaijan to resolve their differences peacefully - FM
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. The Islamic Republic of Iran is ready to hold consultations with the officials of Armenia and Azerbaijan to help them, as the two sides of conflict, to resolve their differences in a peaceful manner, Iranian Foreign Minister Hossein Amirabdollahian said during his meeting with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Baryamov in New York on the sidelines of the UN General Assembly meeting, the Iranian Foreign Ministry reports.
Amirabdollahian reiterated the clear stance of the Islamic Republic of Iran in open and decisive opposition to any change to the geopolitical map and borders of the region.
During the meeting, the Azerbaijani foreign minister also reiterated the existing issues in bilateral relations and underlined the significance of mutual consultations and cooperation. He rejected claims on geopolitical change in the region and noted that “his country seeks to resolve its territorial and border disputes with Armenia through regional cooperation”.