Տիգրան Ավինյանը դատապարտում է Եռաբլուրում ոստիկանության կողմից զոհված զինծառայողների ծնողների նկատմամբ ուժի կիրառումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի նորընտիր փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը սեպտեմբերի 21-ին Եռաբլուրում զոհված զինծառայողների ծնողների նկատմամբ ոստիկանության կողմից ուժի կիրառումը բացասական երևույթ է համարում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ավինյանն այդ մասին ասաց Երևանի քաղաքապետարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում` նշելով, որ ոստիկանությունում ծառայողական քննություն է տարվում:
« Հուսով եմ, որ այն անձինք, ովքեր մեղավոր են,կպատժվեն: Այն ինչ տեղի է ունեցել դատապարտելի է: Կա քննություն, որը պետք է պարզի»,-ասաց նա:
Սեպտեմբերի 21-ին ոստիկանները Եռաբլուր զինվորական պանթեոնից բերման էին ենթարկել զոհված զինծառայողների ծնողների: Դեպքը հանրային լայն դժգոհությունների ալիք էր բարձրացրել, ինչից հետո հայտարարություն էր տարածել նաև ոստիկանությունը.
«Սեպտեմբերի 21-ին ոստիկանության ծառայողները Եռաբլուրի զինվորական պանթեոնում կազմակերպված միջոցառումների ժամանակ իրականացրել են իրենց գործառութային պարտականությունները, ինչի ընթացքում տարածքից ոստիկանություն են բերվել քաղաքացիներ:
Ոստիկանության պետի հանձնարարությամբ այդ գործողություններն ուսումնասիրվում են, և հանրությունը կիրազեկվի արդյունքների մասին:
Հորդորում ենք միջադեպը չօգտագործել քաղաքական նպատակներով ու նկատառումներով:
Չմոռանանք, որ ոստիկանությունը առաջին իսկ օրվանից մասնակիցն է մեր ազատության և անկախության համար մղվող պայքարի, և Եռաբլուրը նույնպիսի սրբավայր է նաև ոստիկանության ծառայողների համար. այնտեղ ննջում են Հայրենիքին իրենց կյանքը զոհաբերած նրանց տասնյակ ծառայակիցներ: Եվ զավակ կորցրած բոլոր ծնողների վիշտն էլ յուրաքանչյուր ոստիկան վերապրում է նույն ցավով, որ կրել ու կրում է իր զոհված ընկերների ծնողների հետ:
Եռաբլուրը բոլորիս սրբատեղին է և բոլորինս են չնվազող ցավն ու խորին խոնարհումը մեր հերոսների պայծառ հիշատակի առաջ»,- նշված էր ոստիկանության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Deputy Mayor of Yerevan condemns use of force by police against parents of fallen soldiers in Yerablur Pantheon
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Newly-appointed Deputy Mayor of Yerevan Tigran Avinyan has condemned the use of force by the police against the parents of fallen servicemen in Yerablur Military Pantheon on September 21.
“I hope the persons who are guilty will be punished. What had happened is condemnable. Investigation is underway, and it will reveal”, he told reporters at a briefing.
As for the issue of shelters connected with the current situation on the border, Tigran Avinyan said that this matter is crucial. “Intensive work is being done with the district heads to assess the condition of shelters and inform the residents where their shelter is in the building and what it needs to be equipped with”, he said.
The Deputy Mayor of Yerevan said that he will do everything to solve the problems in Yerevan so that it residents live in the city they have dreamed of.
“I will have a discussion with the representatives of the fields I coordinate. I will first of all focus on district administration where there is an important coordination and control work to do”, he said, adding that the city needs new, technological solutions.