Վերջին ռազմական գործողություններն ընդգծում են մեր դիվանագիտությունը կրկնապատկելու անհրաժեշտությունը. Բայդենը՝ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից իմ ջերմ շնորհավորանքներն եմ հղում հայ ժողովրդին Անկախության օրվա կապակցությամբ։ Մենք կշարունակենք աջակցել հայ ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, ինքնիշխանությանը և անվտանգությանը։
Սեպտեմբերի 21-ին մենք միանում ենք հայ ժողովրդին՝ նշելու ձեր նվիրումը ժողովրդավարությանը և մեր երկրների ու ժողովուրդների միջև ամուր բարեկամական կապերը։ Վերջին ռազմական գործողություններն ընդգծում են մեր դիվանագիտությունը կրկնապատկելու անհրաժեշտությունը, որպեսզի Հայաստանը կարողանա նայել դեպի բարգավաճ և խաղաղ ապագա, ինչը ներառում է հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորում։ Հայտնում ենք մեր ցավակցությունը վերջին հարձակումների ժամանակ զոհերի կապակցությամբ։ Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր աջակցությունը տարածաշրջանում առավել կայունություն հաստատելու ջանքերին։ Մենք հավատարիմ ենք մնում Ձեր և այլ կողմերի հետ աշխատելու՝ աջակցելու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար:
Այս տարի ԱՄՆ-Հայաստան մեր նորացված ռազմավարական երկխոսությունը վերահաստատեց մեր համատեղ հանձնառությունը երկկողմ հարաբերություններում կապերի ամրապնդմանը և ընդգծեց Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական հետագծին: Միացյալ Նահանգները կանգնած է Հայաստանի կողքին, մինչ դուք շարունակում եք աշխատել կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հաշվետու ինստիտուտների զարգացման, օրենքի գերակայության ամրապնդման և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի ուժեղացման ուղղությամբ:
Մեր համատեղ աշխատանքն անցած տարվա ընթացքում շարունակել է ամրապնդել և խորացնել մեր ժողովուրդների միջև կապերը: Ամբողջ հայ ժողովրդին մաղթում եմ անվտանգ և խաղաղ Անկախության տոն»։

‘Recent hostilities underscore the need to redouble our diplomacy’ – Biden to Pashinyan
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. On the occasion of the Independence Day of the Republic of Armenia, the President of the United States of America Joe Biden sent a congratulatory message to Prime Minister Nikol Pashinyan, the PM’s Office said.
“On behalf of the United States of America, I send my sincere congratulations to the Armenian people on the anniversary of your Independence Day. We will continue to support the Armenian people’s democratic aspiration, sovereignty, and security.
On September 21, we join the people of Armenia in celebrating your dedication to democracy and the strong links of friendship between our nations and our people. Recent hostilities underscore the need to redouble our diplomacy so Armenia can look to a prosperous and peaceful future, which includes normalization of relations with neighbors. We offer our condolences for the lives lost in recent attacks. We appreciate your support for efforts to bring greater stability to the region. We remain committed to working with you and other parties to promote a peaceful resolution to the conflict, including for the people of Nagorno Karabakh.
Our renewed U.S.-Armenia Strategic Dialogue this year reiterated our shared commitment to strengthening ties across the bilateral relationship and emphasized U.S. support for Armenia democratic trajectory. The United States stands with Armenia as you continue working to combat corruption, develop accountable institutions, strengthen rule of law, and advance respect for human rights.
Our work together over the past year has continued to strengthen and deepen the bonds between our nations. I wish all the Armenian people a safe and peaceful Independence Day”.