Միրզոյանը կոչ է արել սատարել հայկական ժողովրդավարությանը՝ այդ թվում դատապարտելով և կանխելով Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում սեպտեմբերի 20-ին ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կազմակերպած «Ժողովրդավարության արդյունքները» միջոցառմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արտաքին գործերի նախարարությունից, միջոցառմանը մասնակցում էին մի շարք պետությունների ղեկավարներ և բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, մասնավոր խոշոր ընկերությունների և հիմնադրամների տնօրեններ։
Արարատ Միրզոյանն իր ելույթում նշել է, որ վերջին տարիների ընթացքում հայ ժողովուրդն ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով երկու անգամ իր քվեն է տվել՝ հանուն ժողովրդավարության:
ՀՀ ԱԳ նախարարն արձանագրել է, որ Հայաստանում լայն թափով իրականացվում են ժողովրդավարական բարեփոխումներ, ապահովվում է օրենքի գերակայությունը, պաշտպանվում են մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները, և կառավարության առաջնահերթություններից է անզիջում պայքարը կոռուպցիայի դեմ:
Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ամենատարբեր միջազգային հեղինակավոր վարկանիշային ցուցակներում Հայաստանը շարունակաբար բարելավում է իր դիրքերը ժողովրդավարության, տնտեսական ազատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ցուցիչներում` այսպիսով առավել գրավիչ դառնալով արտաքին աշխարհի համար:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի համար ժողովրդավարական արժեքներն ու սկզբունքներն անսակարկելի են և կոչ արել միջազգային հանրությանը սատարել հայկական ժողովրդավարությանն՝ այդ թվում դատապարտելով և կանխելով Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիան։

YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. On September 20, on the margins of the 77th session of the UN General Assembly in New York, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan participated and delivered remarks at the "Democracy Delivers" event organized by the US Agency for International Development (USAID), attended by a number of heads of state and high-level officials, the US Secretary of State Antony Blinken, heads of private corporations and foundations.
In his remarks, Ararat Mirzoyan noted that in recent years, the Armenian people have voted for democracy twice through free and fair elections, the foreign ministry said.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia noted that democratic reforms are being largely implemented in Armenia, the rule of law is ensured, human rights and fundamental freedoms are protected and the unyielding fight against corruption is one of the government's priorities. In this context, Minister Mirzoyan emphasized that Armenia is continuously improving its positions in reputable international rankings for indicators such as democracy, economic freedom, fight against corruption, thus becoming more attractive to the world.
The Foreign Minister of Armenia noted that democratic values and principles cannot be compromised for Armenia and urged the international community to support Armenian democracy, including through condemnation and prevention of the aggression against Armenia.