ՀԱՊԿ գծով միջոցներ են ձեռնարկվում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջև սրացումը նվազեցնելու ուղղությամբ. ՌԴ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի համար մտերիմ պետությունների միջև ցանկացած կոնֆլիկտային իրավիճակ լուրջ մտահոգություն է առաջացնում, Մոսկվան կողմ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Ընդգծեմ, մեզ մտերիմ պետությունների միջև ցանկացած հակամարտություն լուրջ մտահոգություն է առաջացնում։ Մենք կոչ ենք անում բոլորին զսպվածություն ցուցաբերել, անշեղորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը և հաստատակամորեն հետևել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններին», - ասել Է Պուտինը:
Նա նշել է, որ պետք է ելնել նրանից, որ հակամարտության լուծման բանալին հայ - ադրբեջանական սահմանի դելիմիտացիայի երկկողմ հանձնաժողովի շրջանակներում մասնագիտական, համատեղ աշխատանքն է ՝ Ռուսաստանի կողմից խորհրդատվական աջակցությամբ:
Պուտինը նաև հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ գծով միջոցներ են ձեռնարկվում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սրացումը նվազեցնելու ուղղությամբ:
«Նշեմ, որ ՀԱՊԿ գծով միջոցներ են ձեռնարկվում հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրման կապակցությամբ ։ Հակամարտության գոտի է ուղարկվել հատուկ առաքելություն ՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի գլխավորությամբ (ՀԱՊՄ միացյալ շտաբի պետ - խմբ.)։ Նրան հանձնարարվել է իրավիճակի ուսումնասիրման արդյունքներով առաջարկություններ պատրաստել ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի համար», - ասել է Պուտինը։

По линии ОДКБ предпринимаются меры по снижению напряженности между Арменией и Азербайджаном: президент РФ
ВРоссии любая конфликтная ситуация между близкими государствами вызывает серьезное беспокойство, Москва выступает за мирное урегулирование конфликта между Арменией и Азербайджаном. Как передает «Арменпресс», об этом заявил президент Российской Федерации Владимир Путин.
«Хочу подчеркнуть, что любой конфликт между близкими нам государствами вызывает серьезную озабоченность. Призываем всех проявлять сдержанность, соблюдать режим прекращения огня и твердо следовать трехсторонним заявлениям лидеров России, Армении и Азербайджана», - сказал Путин.
Он отметил, что следует исходить из того, что ключом к разрешению конфликта является профессиональная, совместная работа в рамках двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы при консультативной поддержке России.
Путин также сообщил, что предпринимаются меры ОДКБ по снижению эскалации между Арменией и Азербайджаном.
«Должен отметить, что ОДКБ предпринимает меры в связи с обострением ситуации на армяно-азербайджанской границе. В зону конфликта направлена специальная миссия под руководством Генерального секретаря ОДКБ (начальника Объединенного штаба ОДКБ, ред.). Ему поручено по результатам изучения ситуации подготовить рекомендации для Совета безопасности ОДКБ», - сказал Путин.