Ամերիկայի հայկական համագումարը ողջունում է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի պատմական այցը Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) ողջունում է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա) պատմական այցը Հայաստանի Հանրապետություն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ տարածած հաղորդագրության մեջ Համագումարը նշում է, որ խոսնակի այցը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ ադրբեջանական զինուժն այս շաբաթ հարձակվեց Հայաստանի վրա՝ հրետակոծելով Հայաստանի արևելյան և հարավարևելյան սահմանների երկայնքով տեղակայված քաղաքացիական բնակավայրեր՝ բացահայտորեն խախտելով 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության դրույթները:
«Խոսնակ Փելոսիի այցը Հայաստան ազդանշան է հղում ողջ տարածաշրջանին ամերիկյան արժեքների իրական նշանակության մասին»,– ասել է Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին։ - Խոսնակ Փելոսիի ներկայությունը Հայաստանում՝ ԱՄՆ-ի ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյայի, ով այցելել է Հայաստան անկախությունից ի վեր, խորհրդանշական ուժ և ժողովրդավարության պահպանման ծայրահեղ կարևոր նշանակություն է հաղորդում»:
«Խոսնակ Փելոսիին ուղեկցում են կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոն կրտսերը (Դեմոկրատ, Նյու Ջերսի), Աննա Էշուն (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա) և Ջեկի Սփիրը (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա):
Խոսնակ Փելոսին հայտարարեց. «Մեր Կոնգրեսական պատվիրակության այցը Հայաստան հզոր խորհրդանիշ է Միացյալ Նահանգների հաստատուն հանձնառության՝ խաղաղ, բարեկեցիկ և ժողովրդավարական Հայաստանի և կայուն ու ապահով կովկասյան տարածաշրջանի նկատմամբ։ Կառավարության ղեկավարների, քաղաքացիական հասարակության անդամների և անվտանգության կառույցների անդամների հետ աշխատանքային հանդիպումներում մենք կհաղորդենք Միացյալ Նահանգների ամուր և շարունակական աջակցությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահող երկիր և Հայաստանի երկարամյա բարեկամ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական կարգավորման համար»։
Համագումարը գնահատում է խոսնակ Փելոսիի ղեկավարությունը Հայաստանի Հանրապետության անկախությանը հաջորդող տասնամյակներում։ Խոսնակ Փելոսին հայ ժողովրդին աջակցելու հարուստ պատմություն ունի: Մարդու իրավունքների ջատագով խոսնակ Փելոսին վճռականորեն աջակցեց ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերահաստատմանը և ելույթ ունեցավ Ներկայացուցիչների պալատի դահլիճում՝ ի աջակցություն H.Res. 296 Բանաձևի, որը ճնշող մեծամասնությամբ ընդունվեց Ներկայացուցիչների պալատում 2019թ.-ին և հաստատեց Հայոց ցեղասպանության հարցում ԱՄՆ-ի անցած ուղին»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ պատվիրակության այցի մասին հաղորդող հայտարարության մեջ խոսնակը նշել է. «Մենք հպարտ ենք, որ մեկնում ենք Երևան՝ 2019թ.-ին Ներկայացուցիչների պալատի H.Res. 296 Բանաձևի ընդունումից հետո, որը ներկայացվեց նախագահ Ադամ Շիֆի կողմից, և որով Օսմանյան կայսրության կողմից 1,5 միլիոն հայերի սպանությունը ճանաչվում է որպես ցեղասպանություն, և այն բանից հետո, երբ նախագահ Բայդենը դարձավ առաջին նախագահը, որը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Բոլորի բարոյական պարտքն է երբեք չմոռանալ. պարտավորություն, որն առավել հրատապ է դարձել, մինչ վայրագություններ են իրականացվում ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ»:

YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS. The Armenian Assembly of America (Assembly) welcomes the historic visit of the Speaker of the U.S. House of Representatives Nancy Pelosi (D-CA) to the Republic of Armenia, the Assembly said in a statement.
The Speaker's visit comes as Azerbaijan's military attacked Armenia this week, shelling civilian-populated centers along Armenia’s eastern and southeastern borders in clear violation of the terms of the November 9, 2020 trilateral ceasefire statement.
"Speaker Pelosi's visit to Armenia sends a signal to the entire region on the real meaning of American values," said Assembly Executive Director Bryan Ardouny. "The presence of Speaker Pelosi in Armenia, the highest ranking U.S. official to visit Armenia since independence, conveys symbolic strength and the critical importance of preserving democracy."
Speaker Pelosi is accompanied by Representatives Frank Pallone, Jr (D-NJ), Anna Eshoo (D-CA) and Jackie Speier (D-CA).
Speaker Pelosi stated: "Our Congressional delegation’s visit to Armenia is a powerful symbol of the United States’ firm commitment to a peaceful, prosperous and democratic Armenia, and a stable and secure Caucasus region. In working meetings with government leaders, civil society members and members of the security establishment, we will convey the strong and ongoing support of the United States, as an OSCE Minsk Chair and longtime friend to Armenia, for a lasting settlement to the conflict in Nagorno Karabakh."
The Assembly appreciates Speaker Pelosi's leadership in the decades since the Republic of Armenia's independence. Speaker Pelosi has a strong record of supporting the Armenian people. A champion of human rights, Speaker Pelosi strongly supported U.S. reaffirmation of the Armenian Genocide, and delivered remarks on the floor of the House of Representatives in support of H.Res. 296, which overwhelmingly passed in the House in 2019 and affirmed the U.S. record on the Armenian Genocide.
In a statement announcing the delegation’s visit, the Speaker stated:
"We are proud to travel to Yerevan following the 2019 passage of House Resolution 296, introduced by Chairman Adam Schiff, which recognizes the murder of 1.5 million Armenians by the Ottoman Empire as genocide, and following President Biden becoming the first president to formally acknowledge the Armenian Genocide. It is the moral duty of all to never forget: an obligation that has taken on heightened urgency as atrocities are perpetrated around the globe, including by Russia against Ukraine."